Кому друг, а кому і «залізна леді»
Президент Литовської Республіки Даля Грибаускайте очолила щорічний рейтинг «ТОП — 10 лобістів України» за 2014-й. Рейтинг опублікував Інститут міжнародної політики за результатами опитування українських та міжнародних експертів. Далі у списку: Карл Більдт — міністр закордонних справ Швеції, Джон Мак Кейн — сенатор від Республіканської партії США, Тімоті Снайдер — американський історик, професор Єльського університету, Петро Порошенко — президент України, Ангела Меркель — канцлер ФРН, Джордж Сорос — засновник фундації «Відкрите суспільство», філантроп, Джозеф Байден — віце-президент США та Стівен Гарпер — прем’єр-міністр Канади.
«Дуже важливо звернути увагу на те, що фактично всі переможці нинішнього рейтингу — це особи, які не отримують винагороду за те, що відстоюють інтереси України. Саме тому в англійському варіанті рейтингу ми називаємо їх промоутерами України, а не лобістами. В українському варіанті цілком ло-гічно було б позиціонувати їх як «безкоштовні лобісти» України. Тішить, що перелік українофілів міжнародного рівня, які відстою-ють інтереси та достойне місце України в європейській спільноті, не обмежується десяткою переможців: експерти загалом назвали імена 93 осіб, які ми, безперечно, зараховуємо до міжнародної сотні України за кордоном», — відзначають укладачі рейтингу.
Але повернімося до переможця.
Даля Грибаускайте — перша жінка на посаді президента Литви. Серед литовських президентів наразі вона єдина, кого переобирали на другий термін. З її біо-графією знайомимося на офіційному президентському сайті. Народилася у Вільнюсі 01.03.1956 року. Закінчила Ленінградський державний університет ім. Жданова за спеціальністю «політична економія» (1983-й). 1988-й — захистила наукову роботу у Московській академії суспільних наук, де їй присвоєно ступінь доктора суспільних наук. 1983-й — вчений секретар товариства «Знання» при Академії наук. 1983-й — 1984-й — завідує кабінетом сільського господарства у Вільнюській вищій партійній школі. 1985-й — 1990-й — там же викладає на кафедрі політичної економії. 1990-й —1991-й — вчений секретар Інституту економіки Литви при міністерстві економіки Литовської Республіки. 1991-й — керівник програм в уряді Литовської Республіки. 1993-й — закінчила спеціальну 6-місячну програму для керівників у Джорджтаунському університеті (Вашингтон).
1993-й — директор економічного департаменту міністерства закордонних справ. 1994-й — надзвичайний посол і повноважний міністр місії Литовської Республіки при Європейському Союзі. 1996-й — 1999-й — виконувала обов’язки повноважного міністра у посольстві Литовської Республіки у США. 1999-й — 2000-й — віце-міністр фінансів. 2000-й —2001-й — віце-міністр закордонних справ. 2001-й —2004-й — міністр фінансів. 2004-й — делегована на роботу до Європейської комісії у якості комісара, відповідального за фінансове програмування та бю-джет Європейського Союзу. 2005-й — отримала звання «Комісар року» за зусилля щодо реформування бюджету ЄС. З 12 липня 2009 року обіймає пост президента Литовської Республіки (2014-го обрана на другий термін). Володіє чотирма іноземними мовами: англійською, російською, польською та французькою.
Про особисте життя відомо, що пані президент незаміжня, ніколи не перебувала у шлюбі і не має дітей. Займалася карате і має чорний пояс.
Даля Грибаускайте очолила державу у нелегкий час: на її долю випало подолання наслідків економічної кризи 2008 року, і вона показала себе жорстким антикризовим президентом. Великі зусилля було спрямовано на здобуття енергетичної незалежності. Сьогодні економіка Литви має добрі показники. Із січня цього року країна перейшла з національної валюти лита на євро. Ще 2004 року, в часи роботи єврокомісаром з бюджету та фінансового планування, впливова газета «The Wall Street Journal» порівняла Грибаускайте з Маргарет Тетчер і назвала її «залізною леді».
Уже понад два десятиліття Литовська Республіка є надійним партнером України і справді дружньою нам державою. Усі литовські президенти активно підтримували європейський та євроатлантичний вибір нашої країни. Литовці переконували своїх західноєвропейських колег у тому, що Україна є невід’ємною частиною Європи і повинна зайняти своє гідне місце у європейському домі. Даля Грибаускайте послідовно підтримує інтереси України на міжнародній арені, доклала багато зусиль, щоб Угода про асоціацію України з ЄС була підписана на саміті у Вільнюсі у листопаді 2013 року. Вона активно підтримала український Євромайдан, виступила з осудом російської агресії у Криму та на Донбасі. Даля Грибаускайте у своєму ставленні до Росії є послідовним прихильником жорстких санкцій і критиком президента РФ Володимира Путіна. На відміну від занадто стриманих у висловлюваннях західноєвропейських лідерів, вона цілком справедливо назвала Росію терористичною державою. «Україна сьогодні бореться за мир в усій Європі, за всіх нас. Якщо терористичну державу, яка проводить відкриту агресію проти свого сусіда, не зупинити, то агресія може поширитися в Європі і далі», — цитує Грибаускайте портал delfi.lt.
Там же — про путінську гібридну війну: «На війні в Україні гинуть люди, як і на кожній війні, гинуть люди, руйнуються їхні життя. Вона інша лише тому, що вона прихована, досі її заперечують і намагаються прикрити пропагандою. Таку війну вибирають ті, хто боїться на полі бою підняти свій прапор. Ті, кому соромно зняти маску», — зазначила президент Литви. «Держава, котра наказує своїм військовим зняти розпізнавальні знаки, котра вводить свою армію і важку техніку без розпізнавальних знаків, — така держава має всі ознаки терористичної», — зауважила Грибаускайте.
«Це відкрита територіальна агресія, яку здійснюють не якісь терористи-сепаратисти, а здійснює сама Росія, тому що ні сепаратисти, ні якісь інші люди не можуть мати такої зброї. Її не купити на ринку чи на вулиці, вона дуже специфічна, і вона може поставлятися лише великою державою. Тим більше, що є прямі докази того, що не лише зброя, але й сама армія (Росії), її підрозділи задіяні», — сказала Грибаускайте агенції BNS по телефону із швейцарського Давосу.
Ці заяви глави Литви викликали гостру критику як у Кремлі, так і в російських ЗМІ. У Думі навіть зареєстрували проект про розрив дипломатичних відносин з Вільнюсом. Грибаускайте від своїх слів не відмовляється. Вона є дивовижним поєднанням класичного європейського політика і «сильної руки». На думку головного редактора української газети «День» Лариси Івшиної, Даля Грибаускайте — «єдиний політик Європи, котра нагадує часи Титанів».
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206