Довголіття як стратегія
Можливо, дехто вважає, що сьогодні не на часі займатися проблемами активного довго-ліття. Але учасники робочої наради, що відбулася нещодавно в облдержадміністрації, переконані: саме зараз, коли в країні нестабільність, іде війна, необхідно формувати правильні засади мирного життя українців.
Представники влади, громадськості, релігійних, освітніх, культурних організацій зібралися разом, щоб обговорити формування та реалізацію регіональної політики щодо сприяння активному довголіттю людей поважного віку.
Учасників наради привітав заступник голови Одеської ОДА Сергій Калинчук, який наголосив на актуальності теми активного довголіття. Посадовець зазначив, що державна політика стосовно людей старшого віку, яка впродовж десятиліть була орієнтована переважно на виплату пенсій та надання їм певних соціальних послуг, інших питань майже не охоплює. Поодинокі програми, спрямовані на лікування, навчання, організацію дозвілля та громадську діяльність літніх людей, — скоріше, виняток і практично не охоплюють питань, які стосуються психологічного стану, професійної, творчої реалізації, зміни ставлення суспільства до пенсіонерів.
— На даному етапі предметом нашої уваги мають стати заходи з реалізації ідеї комплексного сприяння активному довголіттю людей похилого віку, які повинні закріплюватися, передусім, у нормативно-правових актах. Необхідно створити умови психологічної підготовки для переходу людини до нового періоду свого життя — періоду зрілості, — підкреслив він, наголосивши на важливості вивчення та врахування відповідного досвіду європейських країн.
Нинішня ситуація в країні вимагає окремої уваги до старших людей, які перебувають у депресії від того, що коїться, і переживають цю ситуацію особливо гостро. Тому на механізмах виведення з депресії людей різного віку, передусім пенсіонерів, мусимо зосередити виняткові зусилля.
Сергій Калинчук підтримав ідею громадськості щодо формування та реалізації на Одещині регіональної політики САД (система активного довголіття) і запропонував розробити відповідну обласну програму, адаптовану до сучасних умов з орієнтацією на кращий вітчизняний та зарубіжний досвід.
Ця програма має бути адаптована саме до Одеси, яка завжди трохи вирізнялася з-поміж інших міст своїм неповторним духом. Тут слід урахувати туристичний потенціал нашого регіону, задіяти всі можливі ресурси міста, його культурні освітні, курортні можливості, щоб забезпечити європейський рівень уваги до людей літнього віку.
Директор Одеського суспільного інституту соціальних технологій Андрій Крупник зазначив, що сьогодні ідея, яку винесено на роз-гляд, виглядає далекою мрією, але запропонував уявити її втілення. Він нагадав, що у нас САД була започаткована ще у 1994 році Центром соціальної допомоги Одеського міськвиконкому, потім її підхопила «Одеська асоціація милосердя» і розвинув суспільний інститут соціальних технологій. Наприкінці 1990-х у структурі міського Центру соціальної допомоги діяли розгалужена служба САД, міський геронтологічний центр, міська програма сприяння зайнятості та активному довголіттю людей похилого віку, виходила газета і спеціальна телепередача «Дорогие мои старики».
У рамках робочої наради Андрій Крупник презентував розроблений нещодавно Одеським суспільним інститутом соціальних технологій проект регіональної концепції сприяння активному довголіттю людей поважного віку.
З результатами проведеного дослідження про ставлення до літніх людей познайомила присутніх доцент Одеського регіонального інституту держуправління НАДУ при президентові України Алла Орлова. Вона наголосила, що на даний момент державна політика у сфері САД обмежується лише запрова-дженою соціально-педагогічною послугою «Університет третього віку», навела статистику і дані демогра-фічної ситуації в світі, в Україні і на Одещині зокрема.
Директор обласного центру зайнятості Сергій Гаценко розповів про нову послугу, започатковану на базі державних центрів зайнятості, а саме — надання безкоштовного сертифіката для навчання людей старше 45 років, які вирішили змінити професію, і запропонував підтримку з боку очолюваної ним служби.
Головний лікар шпиталю ветеранів війни Петро Волков звернув увагу на те, що людям старшого віку передусім потрібне не лікування, а спілкування, і запропонував зробити очолюваний ним госпіталь базою для реалізації проекту.
Доцент кафедри клінічної психології ОНУ ім. І.І. Мечникова Маргарита Кременчуцька звернула увагу на необхідність наукового підходу до формулювань і документів за темою САД. Вона підтримала ініціативу та висловила готовність допомогти у процесі підготовки необхідної науково-обґрунтованої документації та психологічного супроводу проекту, а також пошуку тих, хто хоче займатися активною діяльністю. А ще запропонувала долучити до реалізації концепції представників не лише Міністерства соціального захисту населення, а й Міносвіти і науки та Мінкультури.
Для голови правління спілки активного довголіття «ІТ-бабусі» Ольги Філіппової участь у цій програмі — початок здійснення мрії про те, щоб проблемами літніх людей активно займалися на державному рівні. Ця організація, яка впродовж останніх років опікується освітніми, розважальними та оздоровчими проектами для пенсіонерів, готова співпрацювати з усіма зацікавленими сторонами для досягнення високої мети.
Директор територіального центру соціальної допомоги Приморського району Людмила Регульська підтримала ідею і розповіла про організаційно-фінансові проблеми, що виникають із наданням соціальної послуги «Університет третього віку». Звернула увагу на те, що активні одесити мають залучати до активності інших, і цей процес потрібно всіляко підтримувати, щоб люди поважного віку інтегрувалися в соціальне середовище.
Заступник голови ради директорів у зв’язках із громадськістю Південного медіа-холдингу Роман Бродавко підтримав думку, що нам слід вивчати досвід інших країн, аби вибрати найкращий шлях для подальшого розвитку. Окрема і дуже важлива тема — джерела фінансування.
Доцент кафедри загальної психології та психології розвитку особистості ОНУ ім. І.І. Мечникова Ванда Буганова наголосила, що проблема старості — це проблема сенсу. Має бути запроваджена ідея «наповнення старості змістом». Потрібно зрозуміти, в чому цінність людей похилого віку для них самих, для ближніх, для суспільства, й обов’язково створити майданчики для спілкування різних поколінь.
Голова Одеської міської ради ветеранів війни та праці В’ячеслав Добровольський зауважив, що людям літнього віку потрібен колектив, потрібно намагатися допомогти її позбутися самотності. Він за-пропонував взяти за основу досвід роботи ветеранських організацій.
Голова обласної колегії адвокатів Йосип Бронз зазначив, що на базі їхньої структури є можливість надавати безкоштовну правову допомогу літнім людям.
Старший психолог аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України в Одеській області Ольга Булгакова привернула увагу присутніх до проблем пенсіонерів-переселенців із тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим, які дуже важко соціалізуються. Актуально створити групи самодопомоги та взаємодопомоги. Особливу увагу слід звернути на організацію емоційної підтримки переселенців з боку суспільства. Труднощі цієї ситуації найважче переживають саме переселенці похилого віку.
Ректор Християнського гуманітарно-економічного відкритого уні-верситету Валерій Савельєв сказав, що віруючі люди інакше переносять усі катаклізми суспільного і власного життя. Він звернув увагу на напрями пошуку ресурсів для реалізації задуму: волонтерський рух, участь у конкурсах проектів, взаємообмін наявними ресурсами, використання попереднього досвіду управління внутрішньої політики міськвиконкому.
Директор департаменту соціального захисту населення Одеської ОДА Ірина Маркевич підтримала концепцію і як представник органу влади, у сферу повноважень якого включені ці питання, запевнила у підтримці всіх починань, спрямованих на покращення ситуації у цій сфері.
Директор департаменту соціальної політики і праці Одеської міської ради Олена Китайська також підтримала ідею та шляхи її реалізації, водночас звернула увагу на необхідність узгодження політики САД з нормативно-правовою базою держави на рівні Кабінету Міністрів. Скажімо, зауважила вона, що питання сприяння організації самопомочі та взаємодопомоги САД мають бути прописані в положеннях про департаменти, які опікуються вирішенням таких проблем. Також САД має бути відображена в регіональних програмах. Олена Китайська запропонувала створити реєстр можливостей для реалізації запропонованої концепції та координації дій всіх задіяних структур.
Директор громадської наукової організації «Одеський академічний центр Міжнародної академії наук» Олена Ковальчук запропонувала створити в соціальних мережах групу САД для оперативнішої та конструктивнішої роботи і висловила готовність у цьому допомогти.
Єдина в Україні жінка-рабин общини прогресивного іудаїзму «Еману-Ель» Юлія Грис зауважила, що в традиціях кожної релігії — передача досвіду з покоління в покоління. Особливо важливо долучати до цього процесу молодь та запросити до регіональної міжвідомчої координаційної ради представників молодіжних організацій або просто небайдужих молодих людей. Профе-сіоналізм не має вікових меж. Суспільству необхідно цінувати інтелектуальний ресурс людей літнього віку.
Голова органу самоорганізації населення «Балтський» м. Одеси Людмила Наконечна зазначила, що органи самоорганізації населення є гарною можливістю для активних людей поважного віку реалізувати себе й одночасно допомогти іншим, які можуть долучитися до справи САД на місцевих рівнях, покращити життя.
Заступник голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Ганна Трепалюк сказала, що існує чимало альтернативних способів акумуляції фінансових та інших ресурсів. Це і залучення представників соціально відповідального бізнес-середовища, і гранти, і краудсорсінг — наш аналог «зі світу по нитці», збирати не кошти, а ресурси, використовувати соціальні мережі, організувати «біржу обміну» тощо. Важливо те, що пенсіонери мають такий важливий ресурс як час, який можна з користю використати. І, звичайно, ресурсом літніх людей є життєва мудрість, якою вони можуть ділитися.
Підсумовуючи дискусію, Андрій Крупник запропонував створити регіональну міжвідомчу координаційну раду сприяння активному довголіттю, наголосивши саме на міжвідомчому її характері.
Газета «Чорноморські новини» — один із яскравих прикладів активного довголіття (цьогоріч відзначатиме 98-й день народження) — також приєднується до цієї ініціативи як інформаційний партнер проекту.
Учасники зустрічі підтримали громадсько-владну ініціативу щодо формування та реалізації регіональної політики сприяння активному довголіттю людей поважного віку, схвалили проект концепції регіональної політики САД, підготовленої Одеським суспільним інститутом соціальних технологій, cтворили обласну Міжвідомчу координаційну раду (МКР) сприяння активному довголіттю людей старшого віку за участю всіх учасників наради та інших визнаних фахівців у цій сфері. Координатором ради обрали Андрія Крупника.
Про створення МКР та розпочату роботу в Одеській області щодо формування та реалізації регіональної політики сприяння активному довголіттю людей старшого віку будуть проінформовані відповідні служби Міністерства соціальної політики України.
Олена ВОЛИНСЬКА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206