Влада приречена на чесність
Ми, пенсіонери, колись уклали договори з банками, щоб через них отримувати пенсії. Це було зручно, на відміну від пошти, яку треба було чекати цілий день, а то й не один, коли соціальні служби своєчасно не переказували гроші.
Нас, з маленькими пенсіями, не цікавили копійки, що нараховував банк, якщо ми забирали пенсію на день-два пізніше. Але коли банки почали віддавати нашу пенсію частинами, та ще й для цього ми змушені вистоювати величезні черги по кілька днів, то мимоволі задумуєшся, чому банки банкрутують.
Якщо банк нараховує депозит 25%, то бізнесменам дає кредити під ще вищі відсотки. А щоб віддати позичене, підприємці змушені піднімати до неймо-вірних розмірів ціни на товар, ховатися в тінь.
Оце згадала, як одного молодого службовця запитали на телешоу, як він так швидко надбав два мільйони гривень. Один мільйон, відповів, заробив, а другий — позичив і поклав на книжку в банк. А це означає, що, не доклавши жодних зусиль, той молодик за рік через банк отримав навар 250 тисяч. Це, вважайте, більше 20 тисяч на місяць. І цей навар йому забезпечили всі бізнесмени з робітниками, що в них працюють, та й пенсіонери своєю тисячею гривень, котрі купують товари бізнесменів.
То, може, покласти на книжку кожному пенсіонерові по мільйону з умовою не забирати тіло, а тільки відсотки і не платити йому пенсії, а після смерті повернути той мільйон у бюджет держави?
Та у нас така політика, щоб багаті багатіли, а бідні ставали ще біднішими. І на чолі такої політики стоїть наш Національний банк. У цей тяжкий час, якби він встановив депозитну ставку 0,1%, то за вкладений мільйон олігарх отримував би лише тисячу гривень, і йому було б вигідніше вкладати кошти в якісь проекти чи підприємства, де мав би більший прибуток. А кредитні ставки всіх банків одночасно з депозитами зменшити, зоставивши ту різницю в процентах, яка була в них. Тоді і банки не збанкрутують, і вкладники не забиратимуть гроші, бо у всіх будуть такі проценти. А бізнесменам буде легше погашати кредити, бо дешевший товар скоріше продається.
А ось збанкрутілі приватні банки держава не повинна підтримувати з нашого бюджету. Нехай компенсують втрати особистими капіталами і власністю. Добре було б також, щоб газети більше розповідали про банківську систему, про те, як підстраховуються вклади громадян, яка періодичність перевірок банків тощо.
Тож усе починається з голови нашого Національного банку. І погано, що у нас підбирають банкірів і міністрів не на конкурсній основі, без участі представників кожної галузі, де краще знають, хто серед них найпрофе-сійніший, чесний і відданий Україні. Адже про це не відомо навіть більшості депутатів, не кажучи про прем’єр-міністра та президента, які знають тільки своє оточення і з нього вибирають.
Я вже писала колись, що треба встановити зарплату банкірам, яку дозволяє бюджет країни, з дотриманням справедливості у різниці між зарплатами службовців, лікарів, вчителів і пенсіонерів. Вся ж Україна обурювалася, коли взнала, що Стельмаху нарахували пенсію 60 тисяч гривень, а Арбузов встановив собі зар-плату 160 тисяч. Це ж означало, що доходи банку вони клали собі на зарплату, а не переказували їх у держбюджет. Яценюк і Порошенко краще за нас знають кухню банкірів, але не змінили банківську систему, хоч це треба було зробити насамперед.
Янукович набрав міжнародних кредитів і втік з країни. Тепер Яценюк продовжує позичати, не піднімаючи суттєво нашу економіку, не створюючи робочі місця для простих громадян. Чому не повертають гроші крадіїв з попередньої влади? Невже не розуміють, оточивши себе старими знайомими, що весь народ України змінився і нинішнім керманичам не дасть безкарно втекти, щоб ми за них ті борги віддавали? Нинішні очільники приречені провести реформи або мають поступитися місцем іншим. І в жодному разі не покидати країни, поки наступники не розберуться, чи не вкрали вони щось, і чи не причетні до якихось оборудок. Наша влада приречена працювати чесно, і в цьому їй повинні допомогти весь народ і преса.
Зараз, коли у нас тільки на словах борються з корупцією, вважаю, треба прийняти закон, щоб депутати і держ-службовці зі своїми сім’ями не могли брати кредитів більше, ніж на суму 250 тисяч гривень, які потрібні для поліпшення житлоплощі, купівлі машини. Тільки на лікування можна давати більше і то під контролем. У жодному разі не позичати їм чи членам їхніх сімей гроші на купівлю підприємств, щоб вони не приклали руку до їх банкрутства, а потім задешево купили.
І ще. Для народних депутатів не киян пропоную виділити будинок для проживання чи наймані квартири, які держава оплачуватиме сама, не даючи їм грошей у руки, щоб уникнути махінацій. Як зізнався один депутат, крім зарплати він отримує 12 тисяч гривень для винаймання квартири в Києві, а сам живе під Києвом. Усім відомо, у столиці можна знайти квартиру і за 2 — 3 тисячі гривень. Нехай їздять, як усі люди, електричкою, будуть ближчими до народу. А то радять пенсіонерам затягувати паски з їхньою тисячею гривень, а самі шикують.
Погано працює наш Національний банк і щодо інформування громадськості. Якби більше пенсіонерів і держслужбовців одержували пенсії і зарплати через державні банки, то у державі було б більше грошей для кредитування малого та середнього бізнесу.
Якби влада більше слухала народ, то менше помилялася б і швидше б проводила реформи.
Людмила НАДІЄВА.
м. Одеса.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206