Переглядів: 8324

Спадщина: кому без оцінки і за нульовою ставкою?

Як уже повідомляли «ЧН», Верховна Рада у жовтні ухвалила закон, яким спрощено процедуру оформлення спадщини і реєстрацію прав спадкоємців. Переваги такого спрощення відчують, насамперед, жителі сільської місцевості. Пропонуємо вашій увазі короткий аналіз цих нововведень.

Чи й справді можна буде оформити спадщину в сільраді?

Так. З набранням чинності змінами до Цивільного кодексу України, до Закону України «Про нотаріат» в сільській місцевості вчиняти нотаріальні дії щодо оформлення спадщини зможуть уповноважені посадові особи органу місцевого самоврядування. Зокрема, згідно з передбаченими змінами до статті 37 закону «Про нотаріат» у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування видають свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.

Вимоги до цих осіб досить високі — вища юридична освіта, досвід роботи у галузі права не менше трьох років, проходження протягом року стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса, проходження навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України. А ще вони мають скласти іспит із спадкового права. Природно, виникає питання про те, чи знайдуться спеціалісти, які відповідатимуть таким вимогам у кожному селі. Тож забезпечення такими кадрами сільрад вимагатиме часу, вочевидь, тому законодавець відтермінував час набрання чинності цими змінами. Положення, якими органам місцевого самоврядування надаються повноваження щодо оформлення права на спадщину та щодо реєстрації прав на успадковане в сільських населених пунктах нерухоме майно, набудуть чинності з 1 січня 2016 року.

Нагадаю, що сьогодні оформити право на спадщину та провести державну реєстрацію прав спадкоємців у сільських населених пунктах на успадковане ними нерухоме майно можна лише у нотаріуса. І це вимагає не тільки значних трат грошей, а й часу, адже ні для кого не секрет, що у більшості сіл свого нотаріуса нема.

Яким категоріям спадкоємців відмінено обов’язкову оцінку майна?

Із 3 грудня 2014 року проведення оцінки майна у випадках його спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення, а також у випадку спадкування спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою податку, є не обов’язковим. Відповідні зміни внесено до законів України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», «Про оцінку земель», якими передбачалась обов’язкова оцінка майна у випадках оподаткування майна.

Нагадаю, що за Цивільним кодексом України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261); у другу чергу — рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Для віднесення особи до спадкоємців першої та другої черг є достатнім встановлення факту походження, тобто факту кровного споріднення або факту реєстрації шлюбу. Крім того, зазначу, що відповідно до статті 130 Сімейного кодексу України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.

Спадкування усиновленими та усиновлювачами має особливості. Усиновлені втрачають особисті і майнові права та обов’язки щодо своїх рідних батьків і кровних родичів та набувають їх щодо усиновлювачів та їх родичів. Однак рішенням суду про усиновлення може бути збережений правовий зв’язок між усиновленим та його бабою, дідом, братом та сестрою за походженням.

Що означає спадкування за правом представлення?

Особливим випадком спадкування є спадкування за правом представлення, передбачене ст. 1266 Цивільного кодексу України. Суть його, зокрема, в тому, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини; племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Наприклад, успадковуючи в порядку права представлення, внуки (правнуки) закликаються до спадкування разом зі спадкоємцями першої черги. При розподілі спадкового майна вони ніби представляють своїх батька та (або) матір, що померли раніше. При цьому вони виступають як безпосередні спадкоємці спадкодавця, а не як спадкоємці тих осіб, яких вони «представляють». Онукам і правнукам спадкодавця порівну належить та частка, яка б переходила за законом до їхніх батьків, що померли до відкриття спадщини.

Яке успадковане майно оподатковується за нульовою ставкою податку?

Об’єкти спадщини підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою:

* при отриманні будь-якого об’єкта спадщини спадкоємцями, які є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення;

* при отриманні спадщини у вигляді рухомого та нерухомого майна, коштів особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, по-збавленої батьківського піклування;

* при отриманні спадщини у вигляді рухомого та нерухомого майна дитиною-інвалідом;

* грошові заощадження, поміщені до 02.01.92 р. в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики

1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 р., державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР) та грошові за-ощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 — 1994 рр., погашення яких не відбулося. Це передбачено статтею 174 Податкового кодексу України.

Ольга ШЕРШЕЛЬ,
заслужений юрист України.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net