Сідаючи за стіл, згадайте про... печінку
Святковий стіл — невід’ємна частина будь-якого свята, а вже у Новий рік і на Різдво кожна господиня вважає своїм обов’язком приготувати найсмачніші страви, більшість яких можна охарактеризувати як гострі, жирні і важкі. У підсумку такі застілля можуть стати серйозним випробуванням для шлунка, печінки, нирок і навіть серця.
Щоб свято запам’яталося тільки приємними моментами, слід обов’язково підготувати до застілля свій організм. А як це зробити, ми розпитали лікаря-гастроентеролога, кандидата медичних наук, доцента Наталію МІХНЬОВУ.
— Отже, чого перед застіллям робити не варто?
— Багато хто впевнений, що перед застіллям треба цілий день нічого не їсти (адже попереду нас чекає стільки смакоти), а перед новоріччям — і поготів не завадило б посидіти на дієті, щоб на свята вразити всіх своїм зовнішнім виглядом.
Насправді ж у день перед застіллям не можна обмежувати себе в їжі. Це потрібно для того, щоб не переїсти на самій гостині. Адже наслідками цього стануть не тільки зайві складки на тілі, а й проблеми з пе-чінкою, яка навряд чи впорається з великою кількістю жирної їжі, змішаної з не меншою кількістю алкоголю.
Ще один момент, що допомагає зрозуміти, як підготувати організм до застілля, — це заборона на експрес-дієти для швидкого схуднення і розвантажувальні дні безпосередньо перед святом. Справа в тому, що під час дієти або розвантаження в організм не надходить достатня кількість поживних речовин, через що він виробляє мало травних ферментів. А їх брак після рясного застілля забезпечить вам розлад шлунка.
Не варто в день перед застіллям вживати важку (жирну, копчену тощо) їжу, цим ви полегшите роботу підшлункової залози і печінки (їм ще належить чимало «попрацювати», долаючи наслідки застілля). Не можна обмежувати себе у питві (як звичайно, вживайте не менше як півтора літра чистої води).
— Наталіє Миколаївно, то як же підготувати організм до застілля?
— Найкращим способом підготуватися до гостини вважається помірне харчування протягом дня. Перевагу слід віддати молочним стравам, кашам, ідеально для перекусів підходять овочеві салати і фрукти.
Прийомів їжі має бути не менше трьох. В останній прийом їжі перед застіллям (десь за 2 години) корисно з’їсти кілька столових ложок висівок із соком або кефіром. Так ви знизите почуття голоду і не втратите голову при вигляді багатого святкового столу.
— А як слід підготуватися до насиченого бенкету, щоб не сп’яніти завчасно?
— Перед застіллям рекомендується з’їсти якийсь із продуктів, що уповільнюють всмоктування алкоголю. Запобігти швидкому сп’янінню допоможуть склянка молока, сире яйце або кілька відварених картоплин із вершковим маслом. Можна з’їсти невелику порцію манної або гречаної каші — результат буде аналогічним
Послабити шкідливий вплив алкоголю на організм можна, якщо до і після застіл-ля випивати велику кількість рідини: води, зеленого чаю з медом, фруктових соків. А ось запивати алкоголь газованою водою не можна: сп’я-нієте дуже швидко!
— А як утриматися від переїдання під час застілля?
—Тут може допомогти народна медицина, в арсеналі якої є засоби, що знижують апетит. Скажімо, за півгодини до застілля прийміть 20 крапель настоянки кукурудзяних приймочок (продається в аптеці) — і навіть найспокусливіші страви не викличуть у вас вовчого апетиту. Скуштувавши їх зовсім небагато, ви відразу втратите до них інтерес. Безпосередньо перед їдою можна пожувати листочок м’яти, гілочку кропу або кілька зерняток кмину — це теж знижує апетит. Якщо ж їх нема під рукою, можна пожувати трохи лимонної або мандаринової цедри, адже ці фрукти напевне будуть на новорічному столі.
Як підготувати організм до застілля, знають й ароматерапевти: вони радять мати при собі змочений ефірною олією ванілі носовичок. Цей аромат стане серйозною перепоною на шляху до переїдання.
Одне слово, якщо ви скористаєтеся хоча б половиною рекомендацій, то після новорічних і різдвяних застіль у вас залишаться лише найприємніші спогади.
Ярослав ШЛАПАК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206