Переглядів: 19189

Приступ печінкової кольки

Печінкова колька — це типовий прояв жовчнокам’яної хвороби. За даними статистики, перша допомога при печінковій кольці потрібна кожному десятому чоловікові і кожній п’ятій жінці.

У більшості випадків печінкова колька виникає через наявність камінців (конкрементів), які перешкоджають надходженню жовчі у кишечник. Окрім того, її може спровокувати перерозтягування жовчних протоків або міхура над ділянкою перешкоди. Колька також може виникнути на фоні спазму гладкої мускулатури жовчного міхура й жовчних протоків унаслідок по-дразнення конкрементами. Приступ печінкової кольки може розвинутися і внаслідок надмірного споживання гострої або жирної їжі, через вживання спиртних напоїв, на фоні стресу, при сильному фізичному навантаженні в нахиленому положенні (робота на городі, прання тощо).

До основних симптомів, які характеризують печінкову кольку, відносять надто виражений та інтенсивний біль, зосереджений в ділянці правого підребер’я, з характерним поширенням до правого плеча, спини, шиї й лопатки; у деяких випадках біль охоплює повністю живіт. Переважно початок больового синдрому проявляється у нічний час, посилення болю відбувається при вдиху, при повороті на лівий бік. З цієї причини хворий змушений лежати на правому боці, притягнувши при цьому до живота ноги. З’являється нудота, багаторазова блювота, яка не приносить полегшення. Характерними є виражена блідість і вологість шкіри, у деяких випадках її пожовтіння, в тому числі й з поразкою склер — на фоні розвитку механічної жовтухи.

При огляді можна виявити здуття живота. Пальпація супрово-джується вираженим болем і загальною напруженістю м’язів живота з боку правого підребер’я. Виникає симптом Ортнера, при якому постукування ребром долоні вздовж нижніх ребер з правого боку спричиняє болісне відчуття. Температура підвищена. Випорожнення знебарвлені, темна сеча.

Тривалість приступу печінкової кольки може становити від кількох хвилин і до кількох діб. Утім, поява названих симптомів уже вимагає негайного виклику швидкої допомоги. В будь-якому випадку печінкова колька є станом невідкладним, і перша допомога при ній, відповідно, дуже необхідна хворому.

До прибуття лікаря слід заспокоїти хворого, якщо він перебуває в стані збудження. Потім повернути його на правий бік, поклавши під цей бік грілку. За рахунок тепла грілки, зокрема, забезпечується можливість зняття спазму, що виник у гладкій мускулатурі. Головне у цьому випадку — бути вкрай обережним, особливо, якщо нема чіткої впевненості в тому, що стан кольки спровоковано камінцями в жовчному міхурі. Річ у тому, що багато захворювань, які стосуються черевної порожнини, категорично забороняють використання тепла, ос-кільки воно провокує загострення симптоматики. Тому якщо такий приступ виник уперше, потрібно дочекатися прибуття лікаря.

Полегшити стан хворого можна, зробивши йому ін’єкцію спазмолітика (наприклад, но-шпа), оскільки пігулка при блювоті не дасть необхідного ефекту. Подальші ж дії ви-значить лікар, адже в багатьох випадках необхідна госпіталізація і навіть хірургічне втручання внаслідок можливого розвитку ускладнень (прорив жовчного міхура, водянка, калькульозний холецистит тощо). Не виключена можливість призначення лікування у звичайних для хворого умовах, без госпіталізації, у цьому випадку воно орієнтоване на зниження ризику повторного виникнення кольки.

Підготувала
Тетяна ДЕЛІМАРСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net