№ 87 (21558) четвер 6 листопада 2014 року

Переглядів: 792

Як народжуються та щезають міфи

При слові «міф» в уяві освіченої людини передусім виникають прекрасні, сповнені досконалості образи античності, котрі надихали скульпторів та художників, літераторів та композиторів від найдавніших часів до сьогодення. Але тут не про це. Існують міфи нового та новітнього часу, не такі привабливі, але надзвичайно живучі.

Міфотворчість завжди була ефективним інструментом радянської пропаганди. Знищена релігія, а її жалюгідні залишки поставлені на службу режимові. Місце релігії мали зайняти міфи. Це був великий творчий процес. На жаль, творчість буває не лише на благо, але й на зло, у даному випадку — вселенське. Людина має у щось вірити, така її природа. Образотворче мистецтво, архітектура, музика і кіно творили нову радянську міфологію. Пам’ятаєте ленінське «найважливішим з усіх мистецтв для нас є кіно»? Або текст відомої радянської пісні «… я другой такой страны не знаю, где так вольно дышит человек»? Ці брехливі цинічні слова написано у другій половині 1930-х, коли десятки мільйонів людей розстріляли, закатували, коли кожен четвертий сидів, кожен десятий охороняв, а кілька років перед тим в Україні був влаштований геноцид — Голодомор.

Переглядів: 739

Дипломатичний шлях – пріоритет. Але...

Останніми днями сталося кілька важливих подій, приємних і не дуже, які так чи інакше пов’язані між собою. Як президент, хотів би висловити свою позицію з цих питань. Після того, як ми ще в червні добилися підписання Угоди про асоціацію з ЄС, після того, як у вересні Верховна Рада та Європарламент одночасно її ратифікували, 1 листопада виконання цієї угоди розпочалося офіційно. Я вас всіх вітаю з цим.

Я ніколи і нікому не дам зупинити нашого поступу в бік Європи. Стремління українців до ЄС визначено самою нашою природою як європейського народу. А боротися з самою природою — абсолютно безглуздо.

Переглядів: 768

Постала нова Україна. Путін програв стратегічно

Усе, що відбувається в 2014-у в Україні, — це історія не про гроші і не про ресурси. Це історія про мрію. Ту саму, яку в України двічі вкрали.

Володимир Путін може скільки завгодно називати Україну братньою країною і закликати її не забувати спільну боротьбу з фашизмом. Незрозуміло лише те, на яку аудиторію він розраховує в цей момент. Тому що для самої України Росія сприймається як країна, яка двічі вкрала у неї мрію.

Переглядів: 844

Сміймось культурно: не «-йло», а «Убийбатько»!

Скажу правду: у таборах СССР доводилось нам — в’язням совісти — вдаватися до нецензурної  лайки, спілкуючись із тими, хто іншої мови не розуміє.

Але на волі цю тюремну рису ніхто з нас не підтримує. А надто, як чуємо прізвисько Путина. Невже не можна знайти дошкульного прізвиська без тюремної матючні?

Переглядів: 678

Фільм, позбавлений омани

На Міжнародному кінофестивалі документального кіно та анімації у Лейпцигу (DOK Leipzig) премію за кращий східноєвропейський фільм отримала українська стрічка «Все палає» про події на Майдані.

Спеціальну нагороду від телекомпанії Mitteldeutscher Rundfunk за видатний східноєвропейський фільм у три тисячі євро отримала стрічка «Все палає» українців Олександра Течинського, Олексія Солодунова та Дмитра Стойкова, повідомило dpa.

Переглядів: 601

Готуючись до 600-ліття

Недавно в Українському домі відбулося друге засідання оргкомітету «Одесі — 600».

З-поміж питань, що розглядалися, — визначення правового статусу оргкомітету, заходи з відзначення дати першої згадки про місто, упорядкування могили історика О.І. Маркевича, історія Одещини у програмі шкіл, створення бібліотеки історії Одеси на базі Українського дому тощо.

Переглядів: 656

Радість допомагати

У суботу, 8 листопада, о 17.00 в Єврейському культурному центрі «Бейт Гранд» відбудеться презентація проекту «Радість допомагати», в якому одеські знаменитості сфотографувалися з тваринами притулку «Ковчег».

У фотовиставці взяли участь наші відомі земляки Борис Барський, Георгій Делієв, Тетяна Савченко, Діана Мала, Вадим Набоков, Сергій Олех, Алік Вєтров, Олексій Агоп’ян, DJ Tony, Ірина Токарчук, Ігор Царук, Наталія Бузько, Юлія Борза, Анастасія Букіна, Тимур Сейдаметов таінші.

Переглядів: 627

Земельні відносини: прозорість і послідовність

Нещодавно зі США повернулася група українських експертів, яка вивчала тамтешній досвід роботи у земельній сфері. Про те, як можна вдосконалити земельні відносини в нашій країні з урахуванням зару-біжного досвіду, розмовляємо з директором Ресурсного центру з прав на землю проекту USAID «АгроІнвест», президентом асоціації «Земельна спілка України» Андрієм КОШИЛЕМ.

Переглядів: 613

Чи готова Одещина до реформ?

В адміністрації президента повідомляють, що основою коаліційної угоди в новообраному парламенті буде ініційована главою держави «Стратегія реформ-2020». Заступник керівника АП Дмитро Шимків запевнив, що ця угода відображає ті конкретні кроки, які потрібно зробити в напрямку реформ і які закладені в «Стратегії-2020».

— Зволікання з реформами — це крах, — зазначив він. — У суспільстві існує потреба в чіткому розумінні того, як реформи позначаться на житті людей. Саме тому ми створюємо проектний офіс, який відповідатиме не лише за розробку реформ, а й за їх моніторинг та комунікації.

Переглядів: 804

Пенсії: нарахування, індексації, перерахунки...

У головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області підсумували роботу за дев’ять місяців нинішнього року.

Про окремі аспекти пенсійного забезпечення в регіоні на прес-конференції розповіли начальник головного управління ПФУ в Одеській області Ю.Г. СИСЬМІЙ, заступник начальника головного управління Т.П. ЯВОРСЬКА, начальник управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Ю.В. ПАРХОМЕНКО, а також заступник начальника управління надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочної роботи головного управління Т.І. РОТАР.

Переглядів: 908

Нотаріус як суб’єкт первинного фінмоніторингу

Питання фінансового моніторингу, яке останнім часом активно обговорюється в суспільстві, урегульоване і міжнародними правовими актами, й українським законодавством, зокрема законом «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі — Закон).

Система фінансового моніторингу в Україні має два рівні — первинний та державний. Здійснювати функції державного фінмоніторингу вповноважені Нацбанк, Мінфін, Мін’юст тощо, а первинного — банки, платіжні організації, нотаріуси, адвокати, аудитори і т.д.

Переглядів: 824

Кузьма: «Ми знову обрали той самий наборчик...»

Свій всеукраїнський тур «Всі хіти за 25 років» популярна українська група «Скрябін» почала саме з Одеси. У переповненому залі філармонії відбувся великий концерт, у якому прозвучали кращі пісні гурту за весь час його існування, починаючи з 1989-го. Під акомпанемент залу, який активно підспівував, лунали «Люди, як кораблі», «Мовчати», «Старі фотографії», «Спи собі сама» та інші улюблені композиції від «Скрябіна». З нагоди 25-річчя група презентувала свій 25-й номерний альбом, який так і називається — «25». На обкладинці новинки, як і на афіші туру, — цифра «25», зібрана з фотографій вірних і відданих фанів «Скрябіна».

Не секрет, що популярність групи зумовлена, передусім, її лідером. Андрій Кузьменко — відоме і пізнаване обличчя українського шоу-бізнесу, ведучий різних програм, людина, приємна і цікава у спілкуванні, з власною громадянською позицією, доступна для своїх прихильників.

Переглядів: 653

Обереги національної єдності

4 листопада в Одеському обласному центрі української культури (вул. Польська, 20) відбулося урочисте відкриття уже дванадцятого семінару-практикуму «Зрима пісня» — однієї з найважливіших акцій зі збереження та популяризації народної творчості.

Основна тема цьогорічного семінару — «Народна одяг. Традиції і сучасність», що передбачає науково-практичну конференцію, «круглий стіл», майстер-класи, виставки старовинних і сучасних виробів народної творчості та декоративно-ужиткового мистецтва. У рамках «Зримої пісні» працює виставка книг про мистецтво вишивки і народного костюма з фондів Одеської обласної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського, відбудуться також виступи-презентації народних самодіяльних колективів Одещини, показ народних костюмів, виготовлених студентами театрально-худож-нього училища.

Переглядів: 636

«У розкритті правди є очищення...»

«Дружина чи коханка? Або обидві? Або жодної?» — відповідь на ці запитання шукає герой фільму «Вічне повернення» українського режисера і сценариста Кіри Георгіївни Муратової. Сюжет такий: чоловік, який самостійно не може зробити вибору, опинившись у відрядженні в тому місті, де живе його однокурсниця, прийшов порадитися з нею, вирішивши для себе: «Як вона скаже, так і зроблю».

І як же були розчаровані чоловіки, котрі опинилися в подібній ситуації, коли хочеться бути і з дружиною, і з коханкою! Витративши гроші на сеанс, вони чекали підказки і для себе, але її не отримали. Жодна з відповідей не розплутує колізії. Ні ця: «Кохай обох, якщо ти так відчуваєш». Ні такі: «Розлучайся з дружиною й одружуйся на Людмилі (коханці)»; «Залишайся з дружиною, Люда це просто захоплення, саме мине». У цьому трикутнику чоловік кохає обох, але жити з обома не в змозі. Розлютившись, грюкає дверима. Але повертається знову і знову.

Переглядів: 659

Коли життя й робота – одне ціле

Навряд чи буде перебільшенням сказати, що серед усіх діячів культури і мистецтва, які нині живуть в Одесі, є більш відома і заслужена людина, ніж Кіра Муратова. Автор таких відомих фільмів, як «Короткі зустрічі», «Довгі проводи», «Захоплення», «Три історії», «Мелодія для шарманки» і цілої низки інших, лауреат понад 20 престижних нагород, у тому числі і володар «Срібного ведмедя» Берлінського кінофестивалю, Кіра Георгіївна всім своїм життям довела, що талановита і впевнена у собі людина може подолати будь-які перешкоди.

Понад 40 років тому доля розпорядилася так, щоб автор цих рядків зіграв одну з головних ролей у фільмі «Довгі проводи», з яким багато кінокритиків пов’язують народження особливої кіномови Муратової, яка надалі і принесла їй світову славу і популярність.

Переглядів: 636

Псоріаз підтримують... стреси

В Україні пройшли національні дні псоріазу, захворювання, яке вражає від 2 до 5% населення в усіх без винятку країнах світу. Про підступність цієї хвороби, про те, як її лікують на Одещині, та про профілактику йшлося у виступі головного лікаря Одеського обласного шкірно-венерологічного диспансеру, головного позаштатного дерматовенеролога управління охорони здоров’я облдержадміністрації, кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України Івана ФУЧИЖИ (на знімку), якого запросили до обласного Кризового медіа-центру.

Іван Савелійович нагадав, що псоріаз (лускатий лишай) — це поширене хронічне  захворювання шкіри, яке характеризується висипами, що зливаються у великі плями-бляшки, а потім дуже швидко покриваються рихлими сріблясто-білими лусочками. Руки, ноги, тіло, навіть голова, покриті такими плямами, стають справжнім випробуванням для враженого псоріазом. І хоча хвороба не є інфекційною, не передається оточуючим, таких людей часто стороняться. Та найчастіше, сказав досвідчений лікар, хворий на псоріаз сам себе заганяє в глухий соціальний кут, уса-мітнюється, втрачає роботу, не спілкується навіть з найближчими друзями, соромлячись своєї недуги. Трапляється, що навіть вкорочує собі життя.

Переглядів: 669

Як вчать, так і їздять

Статистика свідчить: щодня на дорогах Одеси та області трапляється близько 10 ДТП, у яких, як правило, гине бодай одна людина. Загалом же фіксується близько 200 і більше порушень правил дорожнього руху, з-поміж яких — керування у нетверезому стані, недотримання правил обгону, перевищення швидкості тощо. І це тільки за один день!

Чому водії грубо порушують ПДР, що нерідко призводить до летальних випадків? Мабуть, це і самовпевненість, і неповага до інших учасників дорожнього руху. Але є й інші причини. Адже «народження» водія починається раніше, ще з автокурсів.

Переглядів: 635

Що й кому смакує

Порівняно з минулими поколіннями ми харчуємося набагато краще. Зараз кожному з нас доступно приблизно на 30 відсотків більше калорій, ніж півстоліття тому. Однак різниця між мешканцями різних країн у кількості їжі, що споживається, залишається досить значною і в наші дні.

Скажімо, серед усіх країн найменше м’яса їдять в Індії, а от Америка лідирує у споживанні жиру та цукру. Середньо-статистичний мешканець Китаю сьогодні з’їдає вдвічі більше, ніж у 1961 році. Видання National Geographic створило навіть цілий набір графіків, на яких зображені гастрономічні пристрасті жителів різних країн і скільки вони споживають тієї чи іншої їжі. Ось найцікавіші з фактів.

Переглядів: 649

Секрети гладіаторського раціону

Римські гладіатори були вегетаріанцями, а як тонізуючий напій після тренувань вживали розчинений у воді попіл. Таке відкриття зробили австрійські антропологи, що проводили розкопки на руїнах Ефеса (Мала Азія).

Учені досліджували кістки, викопані на кладовищі гладіаторів, що датується III—II століттями до нашої ери. У той час Ефес був столицею римської провінції Азія, і мешкало там понад 200 тисяч людей. Кістки проаналізували за допомогою спектроскопії. Науковців цікавило співвідношення ізотопів вуглецю, азоту та сірки в колагені, а також стронцію і кальцію — у мінералах кістки.

Переглядів: 620

Коли народився, таким і вдався

Пора року, в яку народилася людина, впливає на її настрій, а також на ризик появи афективних розладів. До такого висновку дійшли науковці з Угорщини.

Як зазначає професор Ксенія Гонда, біохімічні до-слідження розставляють усі крапки над «і». Річ у тому, що рівень моноамінових нейропередавачів, серотоніну і дофаміну дуже відрізняється впродовж року, й ефект від подібних з’єднань може залишитися на все життя.

Переглядів: 635

Три помилки – «двійка»

Департамент ДАІ України по 15 листопада проводить місячник перевірки знань ПДР: усі бажаючі автомобілісти — від любителя до професіонала, а також школярі й студенти мають змогу перевірити свої знання в центрах надання послуг, пов’язаних з використанням транспортних засобів.

В Одеському центрі надання послуг №3 щодня багатолюдно. Це недивно, адже він обслуговує автомобілістів усього обласного центру. Місцерозташування — 6-й кілометр Овідіопольської дороги — рівновіддалене від крайніх точок Одеси. Сюди зручно доїхати жителям будь-якого мікрорайону, як із Таїровського, так і з Котовського житломасивів. Тут складають іспити майбутні водії, виготовляють і оформляють водійські документи. На прилеглих дорогах проходять іспити з практичного водіння.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net