Нові старі обличчя
Робота Верховної Ради VII скликання завершилася останнім, прощальним, засіданням, на якому, ніби поспішаючи зробити щось особливе, народні обранці схвалили низку важливих для країни рішень.
Сьогодні, коли каденція нинішнього складу ВР вийшла на фінішну пряму, давайте пригадаємо, хто представляв Одещину у законодавчому органі держави, як вони скористалися довіреним мандатом і чи готові вони, представники старої влади, віддавати свої повноваження новим політикам.
Із 20 нардепів нашої області, які увійшли до Верховної Ради VII скликання, 11 — мажоритарники, причому всі як один були висуванцями або членами Партії регіонів. А 9 пройшли за партійними списками, з яких три — представники «Батьківщини», двоє «ударівців», двоє «регіоналів» та по одному депутату від «Свободи» й Компартії.
За ці роки з народними обранцями від Одещини сталися певні перетурбації. Так, Ігоря Маркова рішенням суду в 2013-у позбавили депутатського мандата, Геннадій Труханов був обраний одеським міським головою, після чого склав повноваження, а нинішнього березня до когорти законодавців від нашого краю приєднався Леонід Макул (у зв’язку з відмовою від мандатів представників «Батьківщини», що зайняли посади в Кабінеті Міністрів).
Як уже мовилося, більшість одеських депутатів входили до Партії регіонів, дружненько голосували за «диктаторські закони», хтось із них поєднував державну службу з власним бізнесом, лобіював проекти, що приносили надприбутки приватним структурам, збагачувався завдяки сумнівним схемам і тендерам. Хтось,
зодягнутий у крокодилячу куртку за 75 тисяч євро, зі співчуттям говорив про необхідність покращення життя у селах Одещини, хтось активно тиснув на кнопки за «друзів», які пропускали засідання, декого звинувачують у корупції і навіть у замовних вбивствах, дехто активно чи пасивно боровся проти Майдану, фінансуючи «тітушок», кликав на допомогу «братню» Росію...
Втім, це не завадило їм знову вступити у боротьбу за депутатські мандати. Причому боротьба ця ведеться за старими правилами, завдяки чому Одещина стала лідером з відкритих за підкуп виборців справ. За словами Арсена Авакова, уже ведеться 15 таких проваджень.
Із двадцяти названих нардепів нині не балотуються лише троє: Ігор Марков, Геннадій Труханов та Сергій Гриневецький. Останній зробив публічну заяву про те, що вважає аморальним займатися піаром, балотуватися у важкий для країни час, коли гинуть люди і потрібно працювати.
Решти 17 обранців знову йдуть у Верховну Раду.
Ми спробували проаналізувати їх законотворчу діяльність як депутатів ВР VII скликання, спираючись лише на факти, неупереджено, без особистих симпатій та антипатій.
Отже, коротенькі історії старих нових кандидатів за алфавітним списком.
Віталій Барвіненко. Незважаючи на молодість (йому 33 роки), двічі обирався до Верховної Ради. Вперше — за списком від Блоку Юлії Тимошенко, вдруге — як «регіонал» по 141-у мажоритарному округу.
Під час роботи парламенту нинішнього скликання — член Комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики. Був членом фракції «Партії регіонів», з якої вийшов 24 лютого. Тепер — член депутатської групи «Економічний розвиток».
За час роботи подав 18 депутатських запитів, 16 з яких стосуються Одеського регіону, був автором та співавтором 28 законопроектів (тут і далі під законопроектами маються на увазі проекти законів і постанов ВР. — Прим. авт.), 2 з яких були схвалені. 21 раз пропускав засідання без поважної причини, був неодноразово пійманий на кнопкодавстві і 8 разів «проголосував», не перебуваючи у сесійній залі.
Передвиборча програма 2012 року налічувала 12 пунктів, даних, що підтверджують її виконання, не знайдено.
На виборах 2014-го Віталій Барвіненко балотується у тому ж, 141-у окрузі як самовисуванець. Незважаючи на зміну курсу, народний обранець не потрудився навіть скласти нову передвиборчу програму, балотується за старою.
Едуард Гурвіц (66 років). Обирався народним депутатом чотири рази: у 1994-у — від Народного руху України, у 1998-у як самовисуванець, у 2002-у — за списком блоку «Наша Україна», у 2012-у — за списком партії «УДАР».
Голова підкомітету з питань депутатської етики Комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради. За два роки роботи подав 24 депутатських запити, 14 з яких співвідносяться з проблемами Одеського регіону. Опрацював 9 законопроектів, один з яких — «Про внесення змін до Закону про статус народного депутата» (щодо скасування пільг) був прийнятий. Без поважної причини пропустив лише 2 засідання. 5 разів голосував за відсутності письмової реєстрації.
До Верховної Ради нині іде під № 96 у списку «Блоку Петра Порошенка».
Антон Дорохов (38 років). Пройшов за пар-тійним списком КПУ (№27).
Голова підкомітету з питань професійної освіти Комітету ВР з питань науки і освіти. У нього 8 пропусків засідань без поважних причин. У червні 2014-го став позафракційним через ліквідацію фракції Комуністичної партії у Верховній Раді. Подав 12 депутатських запитів, 7 з яких стосуються Одеської області. Приєднався до опрацювання 9 законопроектів, 3 з яких набули чинності.
До Верховної Ради балотується по 139-у округу. Передвиборна програма кандидата Дорохова написана у комуністичних традиціях: зар-плати, пенсії, пільги, контроль за цінами, со-ціальні гарантії.
Олександр Дубовой (38 років) — народний депутат Верховної Ради VI скликання від «Блоку Юлії Тимошенко» (№ 128 у списку), у парламент VIІ скликання потрапив також за списком «Батьківщини» (№64).
Член Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Долучився до підготовки 15 законопроектів, один із яких став чинним. Подав 7 депутатських запитів, 3 з яких стосуються проблем Одещини. Пропустив 37 пленарних засідань.
Зараз балотується по 143-у мажоритарному округу. У програмі — реанімація морегосподарського комплексу, люстрація корумпованих держслужбовців, будівництво доріг, шкіл, дитячих садків, пільгове кредитування для аграріїв та інше.
Давид Жванія (47 років). Депутат Верховної Ради IV, V, VI та VII скликань. Перші дві каденції представляв у парламенті «Нашу Україну», потім — «Нашу Україну — Народну самооборону». З перших днів діяльності Ради VII скликання написав заяву про входження до фракції Партії регіонів, з якої вийшов 3 грудня 2013-го.
Голова Комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Виступив ініціатором та співавтором 830 законопроектів (левова частка з них стосується призначення позачергових виборів сільських та селищних голів, чим і пояснюється їх велика кількість). Приєднався до 3 депутатських запитів, які не відповідають його передвиборній програмі. Дані щодо реалізації програми відсутні. Пропустив рекордну кількість засідань — 58.
На нинішніх виборах від «Блоку Петра Порошенка» балотується по тому ж 140-у округу, по якому був обраний у 2012-у як протеже «регіоналів».
Нова передвиборна програма містить 28 пунктів, у яких кандидат обіцяє мир, порядок і достаток.
Павло Кириленко (38 років). Пройшов до Верховної Ради нинішнього скликання за списком партії «Свобода».
Член Комітету ВР з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики.
Долучився до створення 18 законопроектів, один з них схвалений ВР. Подав 50 депутатських запитів, у тому числі 26 впродовж 2014 року, 10 мають стосунок до Одеської області. 7 разів пропустив засідання без поважної причини.
Балотується у народні депутати за списком партії «Свобода» (№18).
Сергій Ківалов (60 років). Народний депутат Верховної Ради ІІІ, IV, V, VI, VII скликань. У 1998 році вперше обраний до парламенту в окрузі
№ 135 (був членом фракції СДПУ(о). На наступних виборах, у 2002-у як висуванець Української морської партії переміг в окрузі №136 (достроково склав повноваження у 2004-у). До наступних скликань ВР обирався за списком Партії регіонів. Як висуванець від цієї ж політсили став переможцем в окрузі № 135 під час виборів-2012.
Голова Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя.
За час роботи опрацював 236 законопроектів (більшість з них — це постанови про призначення та звільнення суддів, які набули чинності), а щодо суто законів, то з 20 внесених на розгляд лише один був схвалений. Подав 12 запитів, 10 з яких стосуються регіону, але не мають відношення до передвиборної програми. Із 18 її пунктів було виконано два: про статус юридичних клінік та про статус російської мови як другої державної. Пропустив без поважної причини 48 засідань.
Нині балотується від «Морської партії Сергія Ківалова» по 133-у виборчому округу.
Програма-2014 має виражений «морський напрямок».
Антон Кіссе (56 років). Народний депутат Верховної Ради IV та VII скликань. Вперше був обраний від 136-го округу, входив до фракцій СДПУ (о) та «Відродження». Нині представляє округ №142. З фракції Партії регіонів вийшов лише 4 липня 2014-го.
Секретар Спеціальної контрольної комісії ВР з питань приватизації, член Комітету ВР з питань європейської інтеграції.
За час роботи опрацював 17 законодавчих ініціатив, дві з яких набули чинності. Подав 22 депутатських запити, 18 з них стосуються Одеського регіону, 6 — передвиборної програми. Вжив заходів щодо реалізації семи пунктів програми з 18.
Зафіксоване голосування за себе та за своїх колег (на одному засіданні). Пропустив без поважної причини 10 засідань.
Балотується як самовисуванець по 142-у округу.
У програмі — мирне вирішення конфліктів у державі, захист інтересів аграріїв та незахищених категорій громадян, реформи в економіці та в армії тощо.
Леонід Клімов (61 рік). Народний депутат Верховної Ради IV, V, VI, VII скликань. Як член ПР обирався в 143-у окрузі, потім тричі — за списком Партії регіонів. З фракції цієї політсили вийшов 24 лютого.
Голова підкомітету з питань грошово-кредитної політики, валютного регулювання та взаємодії з Національним банком України Комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності До лютого 2014-го — позаштатний радник президента Віктора Януковича. З фракції ПР вийшов 24 лютого.
За ним — 5 пропусків пленарних засідань. Не подав жодного депутатського запиту. Виступив співавтором двох законопроектів, один з них стосувався банківської системи і був підтриманий парламентом.
Дані щодо реалізації передвиборної програми відсутні.
Тепер балотується в народні депутати по 137-у виборчому округу як самовисуванець.
У програмі — збереження єдності, соціальні та економічні реформи, підтримка села та розбудова армії.
Юрій Крук (73 роки). Народний депутат Верховної Ради II, III, IV, V, VI, VII скликань. Починаючи з 1994 року обирався від 305-го (Ізмаїльського), 139-го (входив до фракцій: Народно-демократичної партії), 140-го (фракція Блоку Юлії Тимошенко) округів. Наступні дві каденції (у 2006-у та 2007-у) обирався за списком Блоку Юлії Тимошенко, але у вересні 2010 року вийшов з фракції цієї політсили, а в лютому 2011-го увійшов у групу «Реформи заради майбутнього», яка підтримала уряд Азарова. До ВР нинішнього скликання був обраний у «рідному» окрузі №143 (суб’єкт висування — Партія регіонів). З фракції «регіонів» вийшов 24 лютого 2014-го.
Заступник голови Комітету ВР з питань транспорту і зв’язку, голова підкомітету з питань транспорту і зв’язку.
Відомий тим, що не пропустив жодного засідання Верховної Ради без поважних причин.
За перший рік роботи вжив заходів щодо реалізації 17 із 34 пунктів передвиборної програми, опрацював 10 законопроектів, жоден з яких не був прийнятий, як закон.
Подав 23 депутатських запити, з них лише 3 не стосуються Одеського регіону, 3 запити стосуються реалізації пунктів передвиборної програми.
Був «упійманий» за неперсональним голосуванням на 9 засіданнях у 2014 році.
Балотується по 143-у виборчому округу як самвисуванець.
У передвиборній програмі обіцяє зміни у владі, медицині, соціальній політиці та економіці.
Володимир Куренной (47 років), народний депутат Верховної Ради V скликання (за списком Блоку Юлії Тимошенко) та VII скликання (за списком партії «УДАР»).
Перший заступник голови комітету, голова підкомітету з питань євроінтеграції та євроатлантичного співробітництва Комітету ВР у закордонних справах.
Опрацював 7 законопроектів, один із яких уже вступив у силу (про відміну депутатських пільг).
Подав 22 депутатських запити, 8 колективних, що стосуються Одещини.
Має 9 пропусків без поважної причини.
Балотується як кандидат від Блоку Петра Порошенка (№ 86).
Леонід Макул (56 років). Приєднався до народних обранців 25 березня 2014-го як наступний у списку «Батьківщини», на місце вибулих, що зайняли посади в уряді. За цей короткий час уже встиг пропустити 24 засідання.
Член Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя.
Приєднався тільки до однієї законодавчої ініціативи задля визнання положень Римського статуту (набув чинності). Не скористався правом подачі депутатського запиту
Балотується під № 12 у списку партії «Громадянська позиція».
Олександр Пресман (53 роки). Обраний депутатом по 139-у виборчому округу (суб’єкт висування — Партія регіонів). З фракції ПР вийшов 22 лютого.
Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету ВР з питань бюджету.
За час роботи став автором 7 законопроектів, три з яких вступили в силу. Жодного разу не скористався правом подачі депутатського запиту.
Деякі ініціативи першого року роботи відповідають реалізації двох пунктів передвиборної програми. На 30 засіданнях його голос зараховувався за відсутності письмової реєстрації. Пропустив 58 засідань без поважної причини.
Знову балотується по 139-у округу. Тепер — як самовисуванець.
У програмі — підвищення рівня життя через збільшення інвестицій, екологічні пріоритети, зміцнення місцевих бюджетів, реформування аграрного сектору та інше.
Cвітлана Фабрикант (47 років). Обрана до Верховної Ради в загальнодержавному багатомандатному окрузі за списком Партії регіонів. З фракції ПР вийшла 8 квітня.
Голова підкомітету з питань регулювання трудових відносин та зайнятості населення Комітету ВР з питань соціальної політики та праці.
Стала співавтором 31 законопроекту, два з них набули чинності. Подала 19 запитів, з яких 14 стосуються одеського регіону.
Пропустила 37 засідань без поважних причин.
Балотується за списком партії «Сильна Україна» під №3.
Сергій Фаєрмарк (52 роки). Обраний по загальнодержавному багатомандатному округу від «Батьківщини».
Перший заступник голови Комітету ВР з питань промислової та інвестиційної політики.
Став співавтором 29 законопроектів, з яких один набув чинності. Подав 20 депутатських запитів, 10 мають відношення до Одещини.
Пропустив 29 засідань.
Йде на вибори від «Народного фронту» під 29-м номером у списку.
Іван Фурсін (43 роки). Обраний по виборчому округу №138. З фракції Партії регіонів вийшов 23 лютого.
Голова підкомітету з питань фінансового моніторингу, запобігання легалізації та відмиванню незаконних доходів, регулювання та за-стосування фінансових санкцій Комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності.
Долучився до розроблення 26 законопроектів, один з яких вступив у силу, подав 4 депутатські запити.
Вжив заходів щодо виконання 7 пунктів своєї передвиборної програми із 13, зокрема через «Фонд Івана Фурсіна».
Пропустив 36 засідань.
Балотується у народні депутати в окрузі № 138 під гаслом: «Збережемо село — збережемо державу».
Вілен Шатворян (32 роки). Єдиний на сьогодні з одеських депутатів, що залишився у Партії регіонів.
Член Комітету ВР з питань боротьби з орга-нізованою злочинністю і корупцією.
Співавтор однієї законотворчої ініціативи — постанови про визнання геноциду вірменського народу, яка була підтримана більшістю депутатів. Не подав жодного депутатського запиту.
Пропустив 58 засідань.
Нині балотується від «Опозиційного блоку» (№ 32 у списку).
Ось такий колективний портрет нинішніх одеських законодавців. Хто з них потрібен у майбутній Верховній Раді — вирішувати тільки нам з вами.
У цьому дослідженні навмисне не використовувався компромат і не описана жодна діяльність депутатів, окрім законодавчої.
При підготовці матеріалу використані дані з сайтів Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, громадянської мережі «Опора» та Комітету виборців України.
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206