Переглядів: 722

Починаймо з культури

    От потопаємо, а не визнаємо, що «у світі існує лише культура — і все інше.
Лесь Танюк.

Читаю статтю В.Щегленка «Маркіян і Мнемосіна» ( «ЧН», 11.10.2014), сприймаю всі її положення. Та от натрапляю на слова: «З усіх надуманих приводів найбільше потішає твердження про те, що, мовляв, Криму чи Донбасу Київ приділяв мало уваги». І далі автор трактує це твердження тільки з матеріального боку.

А я стверджую: так, мало! У сенсі ідеологічному, духовному, моральному. Бо якби в Криму й на Донбасі створювали «український світ», то сотні людей не кричали б на мітингах: «Путін! Росія!». А ми не мали б там зони АТО, не гинули б наші хлопці.

Скажу без перебільшення: одесити відстояли своє місто від сепаратизму гаслом «Одеса — це Україна!» через мітинги, марші, парад вишиванок, виставки, літературні зустрічі, низку інших патріотичних заходів. Немала заслуга в цьому й газети «Чорноморські новини», яка формує патріотичну позицію одеситів.

Як тут не згадати величезну роль кіно в суспільстві! Лежить пластом у бібліотеках, в архівах наша багата історія, волають до нас Герої українські: розкажіть про нас, пом’яніть художнім словом — щемко, з повагою! Натомість телебачення пропонує нам російські «стрілялки» (маємо вже їх у реальності!), «ментів» та «мать твою…»

Хто знищив український кінематограф? Чому про це мовчать? Хто й коли відповість за це? Ніякі кінофестивалі не замінять нам фільму про своє, рідне. А поки що видивляюся в програмі телебачення, шукаю щось українське. О, натрапила нарешті: о 2-й годині фільм про Богдана Хмельницького (дякуючи каналу «2+2»). Тож готую тепер каву, щоб дочекатися.

Так, до розуму йдуть через почуття, а отже — через культуру. І знов цитую Л. Танюка: «Засилля юристів, економістів і бізнесменів, байдужих до моралі й культури, до проблеми родини й людини є трагічно безнадійним».

Писала про значення ЗМІ, культури в нашому житті неодноразово. Аж незручно якось повторювати очевидне. Але…

Треба писати й говорити, поки суспільство врешті-решт не визначиться з пріоритетами.

Ось тримаю в руках програму іллічівця, кандидата в депутати  Верховної Ради від патріотичної партії. Він збирається працювати «в сфері державного управління й будівництва», «в економіці», «в сфері ЖКГ», «в соціальній сфері». А от що він планує зробити «в інформаційному просторі», зацитую розлого: «Громадянам — вільний доступ до інформації. Для цього держава повинна гарантувати право на вільний Інтернет, яке полягає в загальному, в т. ч. фінансовому, доступі».

Ось така «культура»!

В програмі самовисуванця, сільського голови, кандидата в народні депутати від Овідіопольщини відсутня навіть згадка про культуру (мабуть, її замінює турбота «про спортивні об’єкти»). Логічною за такої позиції є неповага до української мови, закриття сільської бібліотеки.

Тому я й побоююся самоврядування на місцях, про яке зараз так багато говорять. Дай «культурним» ще й гроші до тої влади, яку мають, — ого-го! — як вони «розвернуться»! Хто їх контролюватиме? Який пенсіонер, докер чи учитель є «спе-ціалістом» у вихитровуванні в фінансових питаннях, відмиванні коштів і навішуванні локшини на вуха людям?

І. Дзюба у виступі на III Всесвітньому форумі українців (2001) назвав ознаки соціально-етичної деградації українського суспільства, серед яких — втрата в суспільстві соціальної совісті й соціального стиду, коли багатії не шукають способів благодійництва, а хизуються своїм багатством; занепад соціально-побутової моралі; другорядність української культури. І зробив висновок: «Майбутнє України вирішуватиметься в сфері культури».

П. Мовчан перегукується з ним: «Тільки культурою можемо захищатися, боронитися і продовжувати все те, що називається — Український Світ».

Валентина СИДОРУК,
член НСПУ, просвітянка.
м. Іллічівськ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net