№ 83 (21554) четвер 23 жовтня 2014 року

Переглядів: 850

За партою з онуком

Мабуть, фразу «Вчитися ніколи не пізно» чув кожен. Але далеко не кожен послуговується цим принципом для набуття нових знань. Найкращим доказом правдивості цієї тези є доля кенійця Кімані Муруге, занесеного до Книги рекордів Гіннеса.

Реформа освіти, проведена у цій східноафриканській республіці в 2003-у, дала можливість всім бажаючим навчатися у початковій школі безкоштовно. Цим і ви-рішив скористатися Кімані Нганга Маруге. На той момент йому сповнилося... 84 роки і він уже був прапрадідусем. До школи пішов вчитися в один клас з одним із своїх 30 онуків.

Переглядів: 789

Дорожня грамота для школяриків

Уже другий рік поспіль на тематичний «Брейн-ринг» із знань Правил дорожнього руху серед учнів 4—5 класів до школи «Мрія» навідуються представники ДАІ Одеської області.

Цього разу спілкування з молодшими школярами почалося з розповіді про роботу Державтоінспекції. Дітям продемонстрували сигнали регулювальника, розповіли, як уникнути різних неприємних ситуацій на вулиці, та нагадали про необхідність суворого дотримання Правил дорожнього руху.

Переглядів: 781

Парк Козацької слави

У суботу в селі Маринівка Біляївського району  закладено парк Козацької слави. Учні  гімназії №4 та загальноосвітньої школи № 105 разом з козаками Одеси та Іллічівська  висадили тут двісті дерев.

Перед  поїздкою у Маринівку  учасники акції побували в музеї історії розвитку українського козацтва,  проїхалися козацькими шляхами Одещини, завітали до пам’ятного хреста, встановленого на честь перемоги Семена Палія над татарським військом у Лузанівці.

Переглядів: 883

Рослина, що вбиває пухлини

Препарат під кодовою назвою EBC-46, виготовлений з кісточок ягід рідкісної австралійської рослини Hylandia dockrillii, за два тижні дослідів на мишах знищив до 70 відсотків ракових пухлин. Ця рослина із сімейства молочайних росте тільки у тропічних лісах на півночі штату Квінсленд.

Учені зробили ін’єкцію препарату безпосередньо у пухлини на шкірі мишей, а також у пухлини на шиї, голові і в кишечнику 300 домашніх тварин. Через п’ять хвилин ділянка навколо меланоми наливалася фіолетовим кольором, подібно до синця, через добу чорніла, ще через два дні з’являвся струп і, нарешті, через два тижні скоринка відпадала, а під нею виявлялася чиста шкіра без будь-яких слідів раку.

Переглядів: 850

Бальзам для серця

Американські дослідники з Іллінойського університету встановили, що оливкова олія в раціоні допомагає серцевому м’язу більш ефективно проганяти кров, пише Meddaily.ru.

Дослідники відзначили, що саме оливкова олія робить середземноморську дієту такою корисною для серцево-судинної системи. Вчені виявили в оливковій олії компонент олеат. Це з’єднання дозволяє серцю використовувати жир як паливо.

Переглядів: 689

Чому «нападає» апетит?

Багато жінок страждають від компульсивного переїдання. Цим терміном позначають схильність з’їдати велику кількість їжі за короткий час, зазвичай через психологічний дискомфорт — стрес, втому, сум, гнів. Якщо подібні «напади» відбуваються часто, людина, природно, починає набирати зайву вагу.

На думку вчених, компульсивне переїдання можна вилікувати за допомогою гормональної терапії. Харчовий розлад, як показали дослідження, спричиняється браком естрогену.

Переглядів: 647

Марс-убивця

На Марсі люди зможуть прожити не більше 68 днів — про це стверджують науковці з Массачусетського технологічного інституту (США), які за результатами дослідження поставили під сумнів проект колонізації Червоної планети. На даний момент, стверджують вони, не існує технологій для заснування поселення на Марсі.

Вчені проаналізували проект Mars One, згідно з яким люди опиняться на Марсі вже у 2024 році. Групу добровольців планують відправити на Червону планету з перельотом в один кінець. Підготовку до польоту зніматимуть для реаліті-шоу.

Переглядів: 902

Обмежений прогноз життя, або Дещо про організацію паліативної та хоспісної допомоги на Одещині

В Одесі відбулася науково-практична конференція «Ефективна участь користувачів послуг паліативної допомоги у формуванні місцевого бюджету». Вона зібрала однодумців, які з огляду на свою, найперше, громадянську позицію прагнуть донести до інших свою правду і свою мету: розповісти про реальний стан справ й об’єднати старання громадськості, медиків, соціальних служб, влади задля організації такої допомоги на основі бюджетного та інших видів фінансування.

Захід зініціювала і провела громадська організація «Елеос», що в перекладі з грецької означає «милосердя, співчуття» (керівник  — Юрій Жогно) за участю Одеського осередку ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», ГО «Разом за життя», ГО «Підтримка жінок, які перенесли рак молочної залози, «Вікторія», за фінансової та органі-заційної підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».

Переглядів: 735

Духовна субстанція металу

У суботу, 18 жовтня, відкрилася персональна виставка одеського скульптора Кирила Максименка, який працює в жанрі так званого «скреп-арту», коли твори створюються з металевих відходів — шестерень, обрізків труб, автозапчастин тощо.

Одна з перших великих робіт Кирила Максименка «Дякую, Стіве!» («Долоня Джобса») була встановлена на вулиці Новосельського. Цей неординарний твір одразу привернув увагу до творчості Кирила, і, як показали роботи, представлені на його новій виставці «Лопата. Космос. Любов. Natura automati», цей інтерес цілком виправданий.

Переглядів: 861

Коли музика стала долею...

Тарас Микитка на концертному майданчику Одеси

Під час концерту Національного одеського філармонійного концерту (художній керівник і диригент народний артист України Х. Ерл), який відбувся 17 жовтня, шанувальники музики мали нагоду зустрітися з артистом, який є представником старшого покоління львівської диригентської школи, а також укотре переконатися, що музикальна Одеса має своїх першо-класних виконавців. За диригентським пультом — народний артист України Тарас Микитка, а партію фортепіано в концерті виконував лауреат міжнародного конкурсу Єгор Єгоров.

Програму складали твори Людвіга ван Бетховена (Концерт №1 для фортепіано з оркестром та Симфонія №6, «Пасторальна») і Миколи Колесси («Українська сюїта»).

Переглядів: 739

Війна. 11 портретів

Учора в Музеї сучасного мистецтва Одеси (вул. Бєлінського, 5) відкрилася виставка відомого українського художника Тараса Полатайка «Війна. 11 портретів», яка експонуватиметься до 22 листопада.

Проект «Війна. 11 портретів» у серпні-вересні був представлений у Києві в Національному художньому музеї України у рамках ініційованої НХМУ благодійної програми зі збору коштів для допомоги пораненим у зоні АТО.

Переглядів: 693

Починаймо з культури

    От потопаємо, а не визнаємо, що «у світі існує лише культура — і все інше.
Лесь Танюк.

Читаю статтю В.Щегленка «Маркіян і Мнемосіна» ( «ЧН», 11.10.2014), сприймаю всі її положення. Та от натрапляю на слова: «З усіх надуманих приводів найбільше потішає твердження про те, що, мовляв, Криму чи Донбасу Київ приділяв мало уваги». І далі автор трактує це твердження тільки з матеріального боку.

А я стверджую: так, мало! У сенсі ідеологічному, духовному, моральному. Бо якби в Криму й на Донбасі створювали «український світ», то сотні людей не кричали б на мітингах: «Путін! Росія!». А ми не мали б там зони АТО, не гинули б наші хлопці.

Переглядів: 736

Найсильніший режисерський дебют

Фільм «Плем`я» Мирослава Слабошпицького вперше в історії України здобув приз «Сазерленд Трофі» Лондонського кінофестивалю BFI London Film Festival як переможець у номінації найоригінальніших та найсильніших режисерських дебютів First Feature Competition.

«На «Сазерленд Трофі» цього року номінувалася розмаїта й цікава лінійка фільмів з усього світу, але картина «Плем’я» Мирослава Слабошпицького зарекомендувала себе як найоригінальніша й найпотужніша з-поміж усіх претендентів. Це сміливий і дуже фаховий дебют Мирослава Слабошпицького як сценариста та режисера, і він свідчить про нього як про справжнього кінорежисера з авторським почерком. Для нас задоволення і честь віддати належне цій роботі», — наводить «Телекритика» слова представників оргкомітету кінофестивалю.

Переглядів: 1783

Народний байкар

До історії вшанування пам’яті Степана Руданського

Творчість видатного українського поета-пісняра, байкаря, фольклориста та перекладача Степана Руданського дослідники поділять на три періоди: Кам’янець-Подільський (1851—1855), Петербурзький (1856—1861) та Ялтинський (1862—1873). Безумовно, пріоритет у цих дослідженнях — за літературо-знавцями. Та в мене, історика, виникає питання: чому час становлення і навчання поета у Шаргородському духовному училищі (1841—1849) відділяється від Кам’янець-Подільського періоду? Адже саме тут, у Шаргороді, будучи семінаристом, С. Руданський почав писати вірші. Саме тут на хвилі історичних подій, народних пісень і прислів’їв формувався його світогляд. Саме тут, здобуваючи початкову освіту, він виробив гарний почерк, яким писав свої співомовки, приказки і навіть оформляв чернетки своїх збірників, опублікованих чи й не-опублікованих.

Народився Степан Руданський 6 січня 1834 року (за старим стилем — 25.12.1833) в багатодітній родині збіднілого священика в с. Хомутинці Вінницького повіту (тепер Калинівський район) Подільської губернії.

Переглядів: 785

Вибір долі

Тоталітарні режими шукають простих рішень для складних проблем. Погляди та діяльність Володимира Леніна є певним ідеологічним підґрунтям нинішнього російського режиму. Російський філософ Микола Бердяєв у книзі «Истоки и смысл русского коммунизма» зазначав: «В философии, в искусстве, в духовной культуре Ленин был очень отсталый и элементарный человек… Он соединял социальную революционность с духовной реакционностью… Ленин — империалист, а не анархист. Всё мышление его было империалистическим, деспотиче-ским. С этим связана прямолинейность, узость его миросозерцания, сосредоточенность на одном, бедность и аскетичность мысли, элементарность лозунгов, обращённых к воле. Тип культуры Ленина был невысокий, многое ему было недоступно и неизвестно. Всякая рафинированность мысли и духовной жизни его отталкивала». Що вже й казати про його наступника Сталіна — кримінального злочинця, який знищив десятки мільйонів радянських громадян. Путін натомість називає диктатора «удачливым менеджером».

Нинішня російська влада заливає країну горілкою. У світі вважають, що 8 літрів чистого алкоголю на душу населення — це вже межа, a point of no return — точка неповернення у здоров’ї нації. Дослідження ж свідчать, що пересічний росіянин щороку вживає 15 літрів чистого алкоголю. 70 тисяч росіян щороку помирають від алкоголізму, а 30 тисяч — гинуть від передозування наркотиками. Половина Росії, яка експортує газ багатьом державам, не газифікована. Анексувавши Крим, РФ не спроможна забезпечити пристойне життя населенню пів-острова.

Переглядів: 800

«Як справи?», або Смертельні обійми мачухи

Ми зустрічаємо знайомих, друзів, товаришів по службі і звичайно запитуємо: «Як справи?». Це питання у наш бурхливий час не завжди є щирим. Але, частіше з увічливості, ми його таки ставимо. І нам, так само з ввічливості, відповідають, що все нормально.

У буремні часи ми розуміємо, що нормально — значить, не добре.

А тут питання дружби з цілим народом, де живуть мільйони наших родичів і знайомих. Так, я про Росію. Ми ж не припиняли і не будемо припиняти спілкування з ними. Адже життя — коротка штука, а ми з ними живемо в одну епоху і не так уже й далеко. У когось тисяча, а у когось — десять кілометрів розлуки.

Переглядів: 720

Щоб була Рада, а не зРада

Як  не  пропустити «п’яту  колону» в  новий  парламент

Аналіз роботи Верховної Ради України сьомого скликання показав: за закони, яких вимагало суспільство, послідовно голосувала лише фракція ВО «Свобода».

Виборча кампанія на тлі збройного конфлікту з Росією на Донбасі фокусує увагу громадян на поведінці кандидатів у депутати в зоні АТО, змаганнях у телевізійних дебатах чи обіцянках різнома-нітних «мирних планів». Проте після виборів головним завданням депутатів буде не безпосередня участь у бойових діях чи надання гуманітарної допомоги, а якісна робота над законопроектами та дисципліноване голосування у сесійній залі. Аналіз роботи Верховної Ради сьомого скликання показує, що депутати від більшості партій, які зараз хизуються «сильними», «новими» та «професійними» командами,  часто нехтували своїми прямими обов’язками і навіть голосували всупереч інтересам своїх виборців.

Переглядів: 698

Поворот не туди

На що депутати за півроку перетворили сподівання Майдану

Чинний склад Ради мав півроку, щоби бодай частково реалізувати прагнення зимового народного протесту – переламати хребет старій корупційній системі і поставити владу на службу людям. Сім місяців роботи парламенту після Януковича показали: депутати не готові змінювати систему і змінюватися самі.

Євромайдан і Революція Гідності поклали початок поваленню корумпованого укладу. Підйом патріотизму й національної самосвідомості допоміг народу самоорганізуватися і висунути представникам політичної еліти чіткий перелік вимог щодо реформ.

Переглядів: 711

Телефонна «лінія довіри»

Для сприяння органам державної влади у реалізації громадянами України конституційних виборчих прав, забезпечення дотримання законності виборчого процесу в межах повноважень та компетенції Служби безпеки України в управлінні СБУ в Одеській області продовжує функціонувати телефонна «лінія довіри».Якщо вам відомо про порушення прав і свобод громадян у сфері виборчого права, можете зателефонувати за номером (048)722-14-17 (цілодобово).

Переглядів: 6719

Електоральні настрої

Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 18 жовтня. Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім АР Крим. У період дослідження не було можливості провести опитування у Луганську (відповідно, була збільшена квота інтерв’ю у Донецьку). Усього опитано 2025 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Для порівняння наводяться дані аналогічного загальнонаціонального опитування, проведеного цими ж інституціями 18 вересня — 4 жовтня 2012 року.

У парламентських виборах 26 жовтня 2014-го планують брати участь безумовно 55% опитаних, ще 24% не виключають таку можливість (із них скоріше так — 19%, скоріше ні — 5%), 20% точно не прийдуть.

Переглядів: 852

Нові старі обличчя

Робота Верховної Ради VII скликання завершилася останнім, прощальним, засіданням, на якому, ніби поспішаючи зробити щось особливе, народні обранці схвалили низку важливих для країни рішень.

Сьогодні, коли каденція нинішнього складу ВР вийшла на фінішну пряму, давайте пригадаємо, хто представляв Одещину у законодавчому органі держави, як вони скористалися довіреним мандатом і чи готові вони, представники старої влади, віддавати свої повноваження новим політикам.

Із 20 нардепів нашої області, які увійшли до Верховної Ради VII скликання, 11 — мажоритарники, причому всі як один були висуванцями або членами Партії регіонів. А 9 пройшли за партійними списками, з яких три — представники «Батьківщини», двоє «ударівців»,  двоє «регіоналів» та по одному депутату від «Свободи» й Компартії.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net