Гра триває. Вибору немає?
14 жовтня Верховна Рада ухвалила закон, який посилює відповідальність за порушення виборчих прав громадян. Зокрема, посилюються санкції за перешкоджання здійсненню виборчого права та права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії та комісії з референдуму або діяльності офіційного спостерігача (ст. 157 Кримінального кодексу), надання неправдивих відомостей або фальсифікація виборчих документів (ст. 158 та 158-1), порушення порядку фінансування передвиборної кампанії (ст. 159-1), підкуп виборця (ст. 160).
Цей законопроект був ініційований Кабінетом Міністрів та зареєстрований в апараті Верховної Ради ще 18 квітня 2014 року, внесений до порядку денного парламенту 20 травня.
Цікаво, що закон був ухвалений вже тоді, коли до завершення агітаційної кампанії залишилися лічені дні, і це дозволяє кандидатам уникнути відповідальності за вже здійсненні правопорушення.
Більшість нинішніх нардепів від Одещини (а серед них є й активні порушники прописаних у законі правил) проголосували позитивно. Цей закон, зокрема, підтримали: Е. Гурвіц, О. Дубовой, Д. Жванія, П. Кириленко, С. Ківалов, Л. Клімов, Ю. Крук, В. Курінний, С. Фабрикант, С. Фаєрмарк.
Формально народні обранці напередодні виборів роблять активні кроки для того, щоб зробити виборчий процес в Україні більш цивілізованим, а тим часом не на жарт розгорілася передвиборна боротьба. Кандидати змагаються, на жаль, не у переповнених виборцями залах, а у різних способах шахрайства.
— Головні проблеми при формуванні виборчих комісій на Одещині виявилися в тому, що партії подавали «двійників» — одні й ті ж люди були включені до списків від різних суб’єктів виборчого процесу, — заявляє голова обласної організації КВУ Анатолій Бойко. — Тобто, умовно, кандидати Петров та Іванов подали одну людину до складу ДВК. Такі ситуації виникли у 133-у та 135-у округах (це Київський та Приморський райони Одеси), у Котовську, Ширяєвому, Роздільній, Біляївці, Арцизі, Татарбунарах... Практично у всіх округах були зафіксовані двійники.
На думку експертів, це пов’язано з великою кількістю технічних кандидатів і з тим, що пакети документів формуються в одному штабі.
— Це свідчить про те, що кандидати не досить відповідально підійшли до питання формування списків своїх представників до виборчих комісій, і це принциповим чином негативно впливає на початок роботи комісій, — зазначив Анатолій Бойко.
Представники Одеської облорганізації партії «Батьківщина» навіть провели прес-конференцію, під час якої розповіли про фальсифікацію списків членів виборчкомів. Представники цієї політсили вбачають тут пряму спробу фальсифікації майбутніх виборів і бажання вивести зі складу виборчкомів людей, здатних запобігти фальсифікаціям. Усі особи, які постраждали від двійників, написали заяви до прокуратури, але часу залишається обмаль.
— Щодо двох кандидатів-одеситів, які ведуть нечесну гру, вже порушені карні справи, — повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. — У цілому по країні розпочато більше десятка карних справ, тож прийняття парламентом закону про посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян — це добра новина. Зокрема, карна відповідальність за підкуп електорату якщо й не зупинить, то, можливо, зменшить потік брудних пакетів з гречкою.
Так, китайська постільна білизна, яка роздавалася від імені кандидата Дмитра Голубова у пакетах з написом «Ділам довіряю» не надто збільшила довіру до нього, але дала можливість відкрити проти нього карну справу. Фігурантом відкритого провадження є і Сергій Ківалов, на передвиборну зустріч з яким запросили пенсіонерів та лікарів і роздавали їм продуктові набори та гроші у розмірі 200 грн.
Самі ж кандидати називають такі цілком законні та виправдані дії тиском, переслідуванням, використанням адмінресурсу і продовжують свою гонку у найвищий законодавчий орган країни.
Кожен із нас, виборців, має лише один голос. Аж один голос! Голос, щоб реалізувати своє виборче право, висловити власну волю, підтримати того, хто відповідає нашим прагненням. У нинішніх умовах важко це зробити — але зробити потрібно. Виборче право — це не лише право, але й обов’язок кожного з нас.
До зустрічі на виборчій дільниці 26 жовтня!
Ольга ФІЛІППОВА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206