Переглядів: 6821

Ціна миру на Донбасі

Більшість населення України (47%) вважає, що Україна має залишатися унітарною державою,  де треба провести децентралізацію влади і розширити права областей. Крім того, абсолютна більшість громадян — 86% — не хотіла б, щоб їхня область вийшла зі складу України та приєдналася до іншої держави. Такі дані соціологічного опитування отримали фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології, обговорити які зібралися експерти під час прес-конференції «Ставлення населення до подій на Донбасі: ціна миру — загальнонаціональне опитування».

Ні про яку Новоросію
не йдеться

Як зазначила директор фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Ірина БЕКЕШКІНА, сподівання Путіна і нав’язана пересічним росіянам думка про швидкий розкол України на Новоросію та власне Україну виявилися марні. Принаймні дані соціологічного опитування показують, що нічого спільного з реальністю такі мрії не мають.

Жителі самого Донбасу вважають найкращим варіантом, щоб Донбас залишався частиною України з отриманням більшої незалежності від Києва (42%). У той же час бажання, щоб Донбас (ДНР та ЛНР) став незалежною державою, висловили 26%, а 16% бачать Донбас у складі Російської Федерації. У масштабах цілої країни всього 7% українців згодні з тим, щоб Донбас став незалежною державою і тільки 5% — щоб він став частиною Ро-сійської Федерації.

«Тож ні про яку Новоросію не йдеться, — наголосила експерт, — ніякої Новоросії, яка б ототожнювала себе з Росією, нема. Соціологи об’єктивно можуть говорити про те, що є «особлива думка» «особливого регіону». Бо навіть на цілому Донбасі сепаратистські настрої не такі поширені».

Ірина Бекешкіна зазначила, що, згідно з опитуванням, 45,5% українців сходяться на тому, щоб Донбас залишався частиною України на тих же умовах, що й раніше, однак значна частина — 32,5% — готові надати Донбасу в складі України більше незалежності від Києва.

Соціолог також наголосила, що жителі Донбасу готові піти на будь-які компроміси в питанні про ціну миру.

Як засвідчили дані опитування, основним компромісом, на якому сходяться всі регіони, є збільшення повноважень місцевої влади — на це згодні 38% населення (в Західному регіоні — 34%, Центральному — 31%, Південному — 41%, Східному — 32%, на Донбасі — 22,5%). Пропозиція щодо виведення Збройних Сил України з Донецької та Луганської областей най-більшу підтримку отримала на Донбасі (54%), проте ця пропозиція неоднозначно сприймається в інших регіонах країни: це абсолютно неприйнятно для Західного регіону (лише 4,5% згодних), не прийнятно для Центрального (12%), не зовсім прийнятно для Південного (19%) і навіть для Східного (30%). На компроміс, який полягає у наданні російській мові статусу другої державної, згодні в Південному та Східному регіонах, не зовсім згодні в Західному і Центральному. На Донбасі 30% вважають, що це може допомогти справі, додала соціолог. Також на Донбасі хотіли б такого компромісу, як надання Луганській та Донецькій областям особливого, автономного, статусу у межах України. «Але це 35%. І на це не згодні в Західному регіоні, мало згодні в Центральному — 12%, в Південному — 21%, у Східному — 13%», — поінформувала Ірина Бекешкіна.

Щодо відмови від перспективи членства в НАТО, закріплення в Конституції нейтрального статусу України, то на Донбасі це вважають можливим компромісом задля миру 24%. Але цей компроміс неприйнятний для решти України. «А от щодо відмови від перспективи членства в Європейському Союзі, то і на Донбасі не вважають, що це той компроміс, який потрібний. Лише 10% вважають, що це той компроміс, який міг би привести до миру», — підкреслила експерт.

Сходу як такого
в Україні вже нема

У свою чергу голова фонду «Майдан закордонних справ», дипломат Богдан ЯРЕМЕНКО за-значив, що останнє соцопитування «Демініціатив» і КМІСу повністю підтвердили помічений ще в червні тренд (соцопитування Центру Разумкова на замовлення «Майдану закордонних справ») про те, що «Україна — єдина країна». «Сходу як такого в Україні вже нема, — констатував експерт. — Є Схід, який рухається в бік Центру, і Донбас. Причому Донбас, контрольований українськими ЗС, дуже подібний до решти Сходу і Центру. Грані у ставленні населення Центру, а також Сходу і Півдня України до тих самих явищ поступово зникають, а оцінки жителів південно-східних областей повільно, але помітно зміщуються в сторону позиції жителів Центру».

Богдан Яременко відзначив, що трансформація у мізках жителів Сходу сталася завдяки великій змістовній інформаційній кампанії в Україні, яка й дала позитивний результат. Але на цьому позитивні меседжі для української влади, каже експерт, завершуються. Адже очевидно, що переважна більшість українців покладає провину за те, що відбувається на Донбасі, саме на Російську Федерацію. А поступки, на які пішла влада України в переговорах з Росією задля миру на Донбасі, йдуть урозріз з очікуваннями українського суспільства.

«Детальний аналіз підстав, на яких українці можуть бачити мир, дає змогу сказати, що Петро Порошенко з його дипломатією у торгах з Російською Федерацією перейшов на дуже слизький ґрунт. Очевидно, предметом для торгів з боку України є європейська інтеграція і домовленість, досягнута у консультаціях з Європейським Союзом і Російською Федерацією, — відкласти імплементацію Угоди про асо-ціацію на рік. Це не одне й те саме, що відкладення перспективи членства, але це абсолютно споріднені речі, і керівництву Адміністрації Президента, українській дипломатії слід звернути увагу на те, що їхні дії у цьому випадку ідуть повністю врозріз з очікуваннями суспільства», — зазначив експерт.

Найсильніший чинник —
фізичне насильство

Коментуючи результати соцопитування, аналітик Інституту євро-атлантичного співробітництва Володимир ГОРБАЧ відзначив, що, попри спільність думок у багатьох питаннях, жителі Донбасу все ж дуже відмінні від решти українців в оцінці впливу Росії на цю війну. «Ставлення до Росії — це те, що відрізняє громадську думку більшості України від громадської думки на Донбасі, — констатував експерт. — Там воно позитивне і навіть підтримує виведення укра-їнських Збройних Сил з Донбасу. Це означає, що вину за те, що відбувається на Сході, значна частина жителів Донбасу покладає не на Росію, а на Україну».

Пояснюючи феномен громадської думки на Донбасі, Володимир Горбач зазначив: «Тут люди все життя отримують інформацію з російських джерел, з відповідно препарованою інформацією, яка пояснює їм картину світу, як це прийнято було у Радянському Союзі, а зараз — Російській Федерації. Абсолютна більшість з цих людей ніколи не покидали своєї території, мобільність цього населення дуже низька. Не треба забувати, що навіть за переписом населення 2001 року 40% мешканців Донбасу — етнічні росіяни. Тому тут установка завжди була на Росію...».

Володимир Горбач радить сприймати цю ситуацію як нормальну, бо почуття патріотизму, національної гідності жителям Донбасу не прищеплене. «Вони живуть у радянській і пострадянській міфології, — пояснює експерт. — Краще, що було при радянській владі у сенсі виховання, вихолощене соціальною практикою, а нове, національне та культурне, нізвідки не може взятися».

З іншого боку, каже аналітик, найсильнішим чинником, який впливає на громадську думку на Донбасі, є вже не телевізор, а безпосереднє фізичне насильство і страх перед людиною зі зброєю. Володимир Горбач вважає, що звинувачувати нинішніх мешканців Донбасу неморально, бо ніхто в такій довготривалій ситуації вуличного насильства не перебував.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net