№ 77 (21548) субота 4 жовтня 2014 року

Переглядів: 953

Хвилі гасять вітер

Хоча стрілянина на Донбасі не припиняється, хоча російська пропаганда, як і раніше, роздмухує пожежу війни, багато що говорить про те, що ситуація на сході України змінилася.

Штучна
альтернатива

Пряму агресію намагаються перевести в стан в’ялого розвитку конфлікту. Причому намагається не лише російська сторона. Протягом місяця Мінські домовленості стільки разів порушувалися, що процес умиротворення сепаратизму (інакше не назвеш) можна було перервати багато разів.

Але домовленостей «дотримуються». Обстріли житлових кварталів і жертви серед мирних жителів не заважають проводити «демаркацію» буферних зон, а постійні штурми Донецького аеропорту, в тому числі з допомогою танків, приймаються сторонами як належне й породжують чутки про «обмін територій».

Переглядів: 851

Дякуємо вам, учителі!

Ці знайомі всім з дитинства слова часто звучали 2 жовтня зі сцени Одеського національного академічного театру опери і балету, де проходила урочиста церемонія вшанування працівників освіти, чиє професійне свято, День вчителя, відзначається в першу суботу жовтня.

З  вітальними і вдячними словами до педагогів звернулися голова облдержадміністрації Ігор Палиця, голова облради Олексій Гончаренко та міський голова Одеси Геннадій Труханов. Вони відзначили важливість учительського внеску в справу формування майбутнього України й пообіцяли зробити все можливе для того, щоб умови праці педагогів та їх побут дозволяли їм сповна віддаватися цій благородній місії.

Переглядів: 837

Ігор ПАЛИЦЯ: «Одеса інша, Одеса – толерантна»

Винні у побитті народного депутата Нестора Шуфрича повинні бути притягнуті до відповідальності, але сам інцидент міг бути заздалегідь спланований, заявив у середу голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця.

«Хочу висловити своє ставлення до інциденту, що трапився вчора. Перше, Нестор Шуфрич, депутат Верховної Ради, — професійний провокатор, несе з собою багато саме фізичних конфліктів. 90% його виступів завжди закінчувалися фізичними конфліктами», — зауважив очільник області. Для прикладу він згадав конфлікт Шуфрича із соратником по Партії регіонів Сергієм Льовочкіним: «Пам’ятаю, як Шуфрич підійшов до нього ззаду і вдарив кулаком по голові. Тобто, це той хлопець, який завжди шукає конфлікти».

Переглядів: 843

Заради творення, а не руйнування

Заява  активістів  одеського  Євромайдану

Ми — ті, хто стояв на одеському Євромайдані заради того, щоб Україна стала європейською країною, — сьогодні заявляємо свою позицію щодо подій, які відбувалися в Одесі 30 вересня — побиття Нестора Шуфрича і викидання в сміттєвий бак волонтера.

Восени минулого року ми вийшли на Майдан для того, щоб у країні відбулася Революція Гідності. І це не просто назва. Ми виступали проти дій влади, які принижували нашу людську гідність. Ми відстоювали право народу вільно висловлювати свої погляди. Ми вийшли заради творення, а не заради руйнування нашої країни. І сьогодні ми чесно працюємо — кожен на своєму місці: ми допомагаємо фронту і біженцям, ми, не ховаючи облич, створюємо громадські організації для контролю влади, ми робимо все, щоб Україна процвітала.

Переглядів: 6775

Коли один втрачає – інший набуває

Загальнонаціональне дослідження громадської думки  населення України проводилося фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з  Київським міжнародним інститутом соціології з 12 по 21 вересня в 110 населених пунктах у всіх областях України, крім  АР Крим  та Луганської області. В період опитування у Луганській області йшли інтенсивні військові дії, тому за рахунок Луганської  було відповідно збільшено квоту Донецької області, жителі якої  за багатьма параметрами  мало відрізняються від луганчан.   Усього було зібрано 2035 анкет.  Похибка вибірки не перевищує 2,2%.

У виборах Верховної Ради мають намір взяти участь 65% населення — на 12% менше, ніж  напередодні виборів 2012 року. Існують істотні регіональні відмінності у готовності людей прийти на виборчі дільниці. Найбільший відсоток тих, хто висловив готовність взяти участь у голосуванні, — у Західному (88%) та Центральному (76%) регіонах, істотно менша  — у Південному (57%) та Східному (59%),  а на Донбасі  до участі у виборах зголосилися лише 23,5% жителів.

Переглядів: 905

Родинний сад Лісовських

Мешканці Балти Ольга та Валерій Лісовські створили сім’ю, в якій є і свої, і прийомні, але такі ж рідні діти.

До того, як стати прийомними батьками, надавали благодійну допомогу сирітським закладам, дітям, позбавленим родинного піклування. А потім для трьох з них стали батьками. Причому навіть не юридично, а фактично. Юридично тільки один хлопчик узятий ними з інтернату, а двоє дівчат самі прихилилися до них, прийшли до їхнього порогу — кинуті долею, не обізнані із життям, не знаючи, що таке сім’я і мамина допомога. І Лісовські цілком безкорисливо, не отримуючи нічого від держави, опікуються їхніми долями. Так і згуртувалася велика родина! А ще вони посадили садок, господар прищепив на яблунях гарні сорти, і всі прищепи прижилися. Як на дереві ці гілки живляться сонцем і землею, так і діти у цій родині — любов’ю і добротою.

Переглядів: 894

Партійно-виборча нумерація

За результатами жеребкування, проведеного ЦВК, під час позачергових виборів народних депутатів України (26 жовтня) у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі політичні партії у бюлетені для голосування будуть розташовані у такому порядку:

1 — Радикальна партія Олега Ляшка.
2 —  «Солідарність жінок України».
3 —  Інтернет-партія України.
4 — Опозиційний блок.

Переглядів: 846

Жоржини для Лідії Григорівни

В учительській долі має бути все: і велика творча праця, і сумніви з тривогами, і щастя, коли бачиш, що все те не даремно.

На професійне свято Лідії Григорівні Бездітній, що викладає хімію і біологію в НВК ЗОШ І—ІІІ ступенів-ліцей Любашів-ки, як й іншим колегам, учні принесуть квіти. Особливо порадують жоржини рідкісних сортів, вирощені під її керівництвом вихованцями гуртка з позашкільної роботи. Таке завжди радує. Чи не так і має розпочинатися новий навчальний рік для Вчителя?

Переглядів: 803

Українська верба – альтернатива російському газу

Аграрний потенціал України допоможе здобути державі енергетичну незалежність

Міністр аграрної політики та продовольства, представник ВО «Свобода» Ігор Швайка відвідав всеукраїнську нараду «Енергополе — майбутнє України», яка відбулась на Київщині в селі Панфили Яготинського району. Він обговорив із фахівцями галузі шляхи здобуття енергетичної незалежності держави шляхом використання наявного аграрного потенціалу нашої держави.

Міністр АПК підтверджує: на Київщині вже вирощують так звані енергетичні рослини — вербу та міскантус. Спонукає до цього і європейський досвід: у багатьох країнах Європи є цілі плантації енерговерби, у Британії тріска верби — основне паливо для ТЕЦ. «Ця культура дає сировину для спалювання вдвічі дешев-шу за імпортний газ. Якщо ми віддаємо 6600 гривень за тисячу кубів через кордон Росії, то тут за аналогічний обсяг сплачуємо 3200—3800 гривень, але своєму внутрішньому виробникові».

Переглядів: 825

Андрій МОХНИК: «Ламаємо корупційні схеми»

Міністр екології найкраще справляється з процедурою люстрації

Незалежні експерти визнали, що Міністерство екології та природних ресурсів України, яке очолює представник ВО «Свобода» Андрій Мохник, найефективніше впроваджує принципи люстрації порівняно з іншими органами виконавчої влади.

Нещодавно міністр дав брифінг на тему «Руйнування корупційних схем у Мінприроди». Серед найбільших досягнень у цій галузі очільник відомства назвав очищення керівного складу від представників старої «гвардії Януковича» та скорочення зайвих дозвільних процедур.

Переглядів: 770

Чому затрималась Феміда на Фонтані?

Пані Феміда, покровителька правосуддя, треба сподіватися, все бачить, хоч очі її затулені пов’язкою, яка, втім, є символом неупередженості та справедливості. Ось і бродить вона з мечем та терезами у руках поміж нас, хоч ми її часто й не помічаємо. Не так давно вона навідалася на 12-у станцію Великого Фонтану в Одесі і затрималася там, бо як інакше можна трактувати три судові провадження на одну тему та ще й вервечку різних розглядів?

Тема ця пов’язана з дачним конфліктом. Ще в травні 2002 року сім’я Наталії Мумладзе придбала на території дачного будівельного кооперативу «Сонячне» ділянку землі. Прибравши мотлох, яким вона була закидана, та навівши лад, побудувалися. Здавалося б, і далі жити та радіти — неподалік хлюпочеться море, а під яскравим сонцем визріває виноград. Але відчути себе на сьомому небі виявилося не так просто. Через сім років сусідка Наталії Мумладзе — Наталя Пилипенко — заявила про свої права на прибудову.

Переглядів: 778

«Передреформа» сьогодення

З 29 вересня по 3 жовтня з ініціативи Міністерства юстиції в Україні пройшов тиждень правових знань «Подолання корупції в судовій системі», в рамках якого відбулося широке обговорення проблем судової системи з огляду на підготовку до здійснення судової реформи.

Загалом питання реформування судової системи в Україні сьогодні є одним із найважливіших у суспільстві та постійно привертає увагу громадськості. Як відомо, Президент України Петро Порошенко 25 вересня представив «Стратегію реформ-2020», яка передбачає 60 реформ та спеціальних програм. Глава держави ви-значив пріоритетні сфери, зміни в яких або вирішують найгостріші проблеми, або створюють інституційні передумови для проведення інших реформ. Цими пріоритетами він назвав антикорупційну та судову реформи. Судова реформа, в свою чергу, вважається «пе-редреформою».

Переглядів: 757

Щоб старість радісною була

В Одесі вперше відбувся фестиваль «Планета довгожителів», присвячений Міжнародному дню людей похилого віку, який світова громадськість відзначила 1 жовтня.

Фестиваль підготувала громадська організація «Всеукраїнський союз активного довголіття «ІТ-бабусі» за інформаційної підтримки Одеської міської ради та «Реабілітаційного центру імені Святого Павла». У ньому взяли участь молоді душею одеські пенсіонери, готові вчитися, розвиватися, радіти життю. Інформа-ційним спонсором заходу виступила газета-довгожителька «Чорноморські новини».

Переглядів: 743

Крізь громадське решето

Розпочну з новини, яка є надзвичайно важливою та й довгоочікуваною для громадського сектора нашої області, а разом і всього півдня України: в Одесі почало діяти Південноукра-їнське регіональне представництво міжнародного фонду «Відродження».

У заході з нагоди презентації представництва взяв участь виконавчий директор фонду «Відродження» в Україні Євген Бистрицький. Він розповів про місію та завдання фонду в сучасних умовах, про оголошені актуальні конкурси на отримання грантової підтримки, в яких, до речі, часто стають переможцями й громадські організації Одещини, що готують креативні й цікаві заявки, проектні пропозиції, реальні для виконання та ефективні за підсумками втілення. А ще наголосив на тому, що фонд надзвичайно чутливо реагує на ситуацію в країні, тож сьогодні підтримуватиме нові громадські рухи й ініціативи, які виникли в Україні після Майдану та під час воєнних дій на сході держави.

Переглядів: 705

Нові адреси для старих послуг

З набранням чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року № 523-р  із жовтня адміністративні послуги головного управління Державної міграційної служби в Одеській області (видача, обмін паспорта громадянина України, реєстрація місця  проживання) надаються через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Прийом заявників здійснюється територіальними підрозділами центру, що  знаходяться в приміщеннях районних адміністрацій:

Переглядів: 733

Військові будні Раїси Недашківської

Цими днями в Одесі побувала народна артистка України Раїса Недашківська, яка приїхала, щоб взяти участь у концерті, присвяченому пам’яті її товариша, гітариста Анатолія Шевченка. Заодно в Одеському кризовому медіацентрі вона поспілкувалася з журналістами, розповіла, чим живе-займається сьогодні.

Раїса Недашківська знялася у багатьох фільмах, у тому числі на Одеській кіностудії, хоча знаменитою стала вже після першої картини «Лісова пісня» 1961 року, де зіграла роль Мавки. Торік актрисі сповнилося 70. Вона активно підтримала Майдан і без жодних сумнівів погодилася стати артисткою «Народної філармонії» — мистецької групи, яка подорожує по госпіталях та військових частинах, даючи концерти захисникам Вітчизни.

Переглядів: 765

Найвища нагорода – любов глядачів

3 жовтня відзначила ювілей заслужена артистка України Ірина Черкаська

У цей святковий день на сцені Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька йшла вистава «Сорочинський ярмарок» у постановці заслуженого діяча мистецтв України Костянтина Пивоварова. Це — яскрава видовищна музична комедія, в якій пані ювілярка грає роль молодиці Хіврі.

Ірина Черкаська народилася в Одесі, але в малому віці разом з батьками переїхала до Києва. Після закінчення середньої школи відразу ж вступила на акторське відділення Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Закінчила навчання у 1962-у.

Переглядів: 849

«Звичайне диво» у Музкомедії

1 жовтня Одеський академічний театр музичної комедії ім. М.Водяного представив на суд глядачів свою нову роботу — мюзикл на дві дії на музику Геннадія Гладкова за п’єсою Євгена Шварца «Звичайне диво».

Переносячи на сцену твір, добре відомий мільйонам телеглядачів за однойменним фільмом, знятим у 1978 році режисером Марком Захаровим, в якому грали зірки першої величини радянського кіно, театр, звичайно ж, ризикував. Але режисеру-постановнику мюзиклу Дмитру Бєлову, акторам і всьому колективу театру, зайнятому у підготовці вистави, вдалося створити цілком оригінальний твір, і це ви-кликало щирий шквал оплесків та крики «Браво!» у її перших глядачів. Спектакль, без сумніву, вдався, забезпечивши акторам можливість сповна продемонструвати свій творчий потенціал. Можна не сумніватися, що у «Звичайного дива» попереду довге життя в репертуарі Музкомедії.

Переглядів: 875

Магічні образи етнічної культури

Учора, 3 жовтня, в Національному музеї українського декоративного прикладного мистецтва України відкрилася персональна виставка заслуженого художника України Сергія Савченка «Екзистенція в площинах паперу та природних об’ємних форм».

Творчість одеського мистця неодноразово була представлена у столиці, а нині вона експонується у вже освоєному нею просторі. Кілька років тому музей урядив виставку дерев’яної скульптури «Сила древесна». Свої роботи запропонував тоді й Сергій Савченко — виставив кілька абстракт-них поліхромних розписів об’ємних площин. Оригінальна творчість майстра, образно кажучи, підкорила столицю. Експозиція одесита гармонійно вписалася у музейний інтер’єр — наче для нього й була створена. Яскраві барви, південний темперамент, етнічне образне мислення — все захоплювало уяву глядачів. Адже в музеї представлені дуже відомі майстри народної творчості, зокрема наївного напрямку, як-от Марія Приймаченко, Ганна Собачко, Катерина Білокур, — своїм малярством… Властиво, екзистенції на папері. Тоді ж таки Сергій Савченко отримав запрошення відкрити в тут персональну виставку.

Переглядів: 6415

Божевілля, іронія, космічний сум: три презентації

Отож з 24 по 26 вересня культурна громада нашого регіону мала вже звичне і, водночас (враховуючи нинішні суворі події в Україні), незвичне свято: «Українська книга на Одещині».

Мені пощастило серед численних презентацій на згаданому форумі видавців і читачів обрати лише три. Вразила їх разюча відмінність — як інтелектуальна за духом, так і неоднозначна за якістю, змістовністю, підготовленістю.

Найпотужніші презентації, як і сподівалося, випали на долю Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького, котра вже з 2000 року проводить цю культурно-просвітницьку акцію на виконання обласної цільової програми «Культура Одещини — 2012—2015 роки», затвердженої рішенням Одеської обласної ради. До речі, 25 вересня нинішнього року відбулися урочисті збори з нагоди 185-ліття від дня заснування цієї славної книгозбірні. Саме цей захід ще раз підтвердив високий рівень організації й оригінальність проведення цієї чудової і відповідальної акції усіма працівниками «Горьківки».

Переглядів: 2614

Анастасія Дмитрук. Ми ніколи не будемо рідними

Вірш Анастасії Дмитрук «Никогда мы не будем братьями», поширений в Інтернеті, став своєрідним бестселером.

Ми ніколи не будемо рідними —
Ні братами, ні сестрами звідними.
Ви ж не можете стати вільними,
Бо ізроду ви є свавільними.
Охрестили себе ви старшими,

Переглядів: 792

Микола Щербань. Жила б у мирі страдницька земля

Триптих

* * *
Знов листопад нагадує про себе,
І зранку неспокійно на душі.
Підуть дощі і падатимуть з неба
Моїх печалей вранішні вірші.

Включаю «Інтер». Знову буду плакать:
На Сході гинуть юні вояки.
Слова новин густим покриті лаком —
Перемагаєм ворога таки.

Переглядів: 1482

Галина Могильницька. Старі пісні на новий лад

Дивлюсь я на небо...
(Путінський варіант української народної пісні)

Дивлюсь я на небо та й думку гадаю:
Чи з глузду я з’їхав, чи клепки не маю?
Чому в мене, Боже, ти розум забрав? —
Я зроду той Крим би не анексував!

Переглядів: 742

Тамара РАДЗІЄВСЬКА. Правда переможе

Мила ненько Україно, чим ти завинила?
Вороги скажені, люті рвуть тебе щосили.
Їм земля твоя простора кістю в горлі стала,
Не змирились, що, нарешті, ти з колін повстала.

Переглядів: 2503

«Пливи на білі сторінки, перо!»

Поетові  Миколі  Палієнку – 70

    Пливи на білі сторінки,  перо!
    На стиглих днів черлені перехрестя,
    коли весь світ, зворушений добром,
    удосвіта причалює до серця,
    пливи на чисті сторінки, перо!
    Під знаком серпня
    наливайся, слово,
    неси своє дозріння колоскове
!

Цими прекрасними молодими рядками відкривається перша в житті поетична збірка Миколи Палієнка «Лукашева сопілка». Ми тоді були такими юними, що на радощах щось кричали до зірок, і до втрати голосу читали їм наші перші вірші, бо й вони були такими ж молодими, як і ми.

Щоправда, на філфак «під каштанами» Микола прийшов, уже маючи армійський досвід і куценький, як тоді казали, «трудовий стаж». У ньому кипіла молодість, напоюючи поезії гомоном рідного степу, пахучого, як мед, і чистого, як вранішні роси. Він жив поезією, вона струменіла з нього на білі сторінки, наповнюючи їх задивленими у завше молодий світ, що одвічно міняється, дозріваючи у своїй глибинній суті очима. І коли згадуються ті молоді роки, завжди зринають його «Вісті з філфаку»:

Переглядів: 8585

Ми позичили Землю у наших нащадків

30 вересня побачив світ звіт Всесвітнього фонду природи (WWF) про живу планету — одне з найцитованіших джерел про стан нашої планети. Він вимірює «здоров’я» Землі за двома основними показниками — індексом живої планети та екологічним слідом. Звіт виходить раз на два роки. Один з його центральних висновків полягає в тому, що з 1970-го чисельність популяцій хребетних видів тварин знизилася більш ніж удвічі.

Чисельність хребетних тварин
за 40 років скоротилася вдвічі

Індекс живої планети відображає чисельність понад 10 тисяч репрезентативних популяцій ссавців, птахів, плазунів, земноводних і риб. З 1970 по 2010 роки він скоротився на 52% — більш ніж удвічі.

Найбільше скоротилася чисельність популяцій прісноводних видів — на 76%. Це значно перевищує темпи скорочення для морських (39%) і наземних (39%) видів.

Переглядів: 757

Космічний ліфт

Наукова фантастика стає реальністю. Японська компанія Obayashi заявила про готовність побудувати функціонуючий космічний ліфт до 2030 року. Цей задум, у разі успіху, революціонізує космічні польоти і переверне світову економіку, повідомляє інформагентство АВС.

Японський будівельний гігант Obayashi працює над створенням космічного ліфта загальною протяжністю 96 тисяч кілометрів.  Роботизовані автомобілі на магнітних лінійних двигунах доставлятимуть людей і вантажі на орбітальну космічну станцію. Такі перевезення обходитимуться дешевше, ніж з використанням сучасних ракет. При цьому дорога в один бік займатиме лише тиждень.

Переглядів: 759

Цінові путівники для туриста

Названі найдешевші та найдорожчі для туризму міста Європи. Серед п’ятірки найдоступніших — переважно міста із країн Південно-Східної Європи. Найдорожчими європейськими столицями з туризму стали Осло, Париж, Лондон і Копенгаген.

Як повідомляє «Радіо-Прага», до п’ятірки найдешевших міст Європи входять Белград (Сербія), Прага (Чехія), Будапешт (Угорщина), Загреб (Хорватія) і Любляна (Словенія). До такого висновку прийшли в німецькому клубі автолюбителів ADAC після відповідного дослідження.

Переглядів: 738

Чіп самозцілення

Військові США надихнулися такими супергероями, як Росомаха і Халк, чиї організми можуть самостійно відновлюватися після будь-яких ушкоджень, і вирішили створити спеціальний чіп, який допоможе людям обходитися без ліків. Проект називається ElectRx («Електронні рецепти») повідомляє CBS News.

Представники Пентагону розробляють новітній пристрій, який  імплантуватиметься у людське тіло і сприятиме його повному зціленню. Очікується, що цей ефект досягатиметься за допомогою електричних імпульсів, які контролюватимуть стан внутрішніх органів. В основу новітньої технології покладено біологічний процес нейромодуляції, суть якого у тому, що периферична нервова система відстежує стан внутрішніх органів і фіксує реакцію організму на інфекції та захворювання.

Переглядів: 789

Щоб був міцний імунітет

З приходом холодів наша імунна система потребує особливого захисту. При цьому зовсім не обов’язково вживати різноманітні ліки — деякі продукти можуть стати кращими помічниками в боротьбі за відмінний імунітет.

Горіхи. Зміцнення імунної системи забезпечується вмістом у горіхах вітаміну Е, а також мікроелементу селену. Особливо корисні для захисту організму бразильські горіхи, оскільки вони дуже багаті на селен.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net