Любіть своє серце, і воно відповість взаємністю
Якщо вважати Всесвітній день серця святом — то це свято з тих, які «зі сльозами на очах». Хвороби серця й судин уже багато десятиліть з великим відривом утримують перше місце за смертністю в більшості країн світу.
Нині близько 18 мільйонів землян щорічно вмирають від таких захворювань, а до 2030-го, якщо не відбудеться кардинальної зміни ситуації, кількість щорічних смертей, спричинених серцево-судинними проблемами, перевищить 23 мільйони.
Тимчасом, не менше 80 відсоткам передчасних смертей, спровокованих хворобами серця, можна було б запобігти за допомогою найпростішого методу — зміни способу життя людьми, які належать до груп високого ризику розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту.
То що ж робити для підтримки здоров’я серця? Насамперед фахівці радять категорично відмовитися від вживання тютюну, адже нікотин призводить до різкого зниження кількості кисню в крові, що змушує серце компенсувати «кисневий голод» посиленою роботою. Страждають і судини, в яких різко знижується тонус та пропускна здатність. Пасивне куріння також небезпечне. Ризик розвитку інфаркту або інсульту починає зменшуватися відразу ж після припинення вживання тютюнових виробів, а через рік може знизитися на 50 відсотків. Варто замислитися!
Здоров’я серця та судин залежить і від правильного харчування. Тут вагоме значення відіграє збалансований раціон, що включає велику кількість фруктів та овочів, страви з цільного зерна, нежирне м’ясо, рибу й бобові з обмеженим споживанням солі, цукру та жиру.
Фахівці довели, що велика кількість у нашому раціоні жирної та солоної їжі не лише призводить до ожиріння, але й погано впливає на еластичність судин, а це порушує кровообіг. Слід пам’ятати, що існують продукти, які справляють на організм тонізуючу дію, впливаючи безпосередньо на серцево-судинну систему, як-от міцний чай, кава, алкогольні напої. Ними, особливо спиртним, не варто зловживати.
Дуже важливими є фізична активність і підтримка оптимальної маси тіла. Для забезпечення здорового стану серцево-судинної системи необхідні регулярні фізичні вправи, мінімум упродовж півгодини щодня. Йдеться про будь-яку фізичну діяльність, що дарує людині задоволення: заняття спортом, піша ходьба, плавання, туристичні походи. Корисними будуть і загартовуючі процедури: контрастний душ, обливання холодною водою або тривалі прогулянки на свіжому повітрі — кожен може знайти те, що йому до душі. Такі заходи зміцнюють стінки судин і тим самим запобігають багатьом серйозним за-хворюванням. Відпочинок теж має бути повноцінним, а тривалість сну складати 8—10 годин на добу, причому краще, коли є можливість відпочити ще й протягом дня.
Обов’язково слід знати свій кров’яний тиск, адже високий його показник іноді не супроводжується неприємними симптомами, але може призвести до раптового інсульту чи інфаркту. Тож перевіряйте тиск самостійно або попросіть зробити це рідних чи близьких. А якщо у вас підскочив кров’яний тиск або виник дискомфорт у ділянці серця, негайно зверніться за лікарською допомогою.
Щоб привернути увагу громадськості до проблеми високої захворюваності органів кровообігу й необхідності її профілактики, щорічно, починаючи з 2000-го, кожної останньої неділі вересня і відзначається Всесвітній день серця. Ініціаторами започаткування цієї дати у календарі були співробітники Всесвітньої федерації серця (World Heart Federation) — міжнародної некомерційної організації, до якої зараз входять майже 200 інституцій кардіологічного напрямку з понад 100 країн.
Отже, гімнастика, фізичні вправи, ходьба повинні міцно увійти у повсякденний побут кожного, хто хоче зберегти працездатність, здоров’я, повноцінне і радісне життя. Це — порада самого Гіппократа, тож давайте дослухаємося думки великого цілителя.
Любіть своє серце, і воно вам відповість взаємністю!
Ярослав ШЛАПАК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206