Перший? Усоте перший!
До століття Кохівської школи
У невеличкому селі з красивою українською назвою Кохівка стоїть старенька будівля, в стінах якої ось уже ціле століття працює школа. Її будівля непоказна, та міцна як для свого віку. Можливо, тому, що збудована вона із червоної цегли, якою у давні часи славилося наше місто. Ананьївські кам’яниці з тієї цегли ще й досі тішать око сучасних мешканців та гостей. Впали вони і в око працівникам Кабінету Міністрів, які внесли Ананьїв до списку історичних міст України.
Столітній ювілей Кохівської школи — подія знаменна з багатьох причин. По-перше, сучасна освіта України працює в умовах закриття сільських навчальних закладів, а перед нами — факт, коли земство повіту, навіть у важких умовах початку Першої світової війни, знайшло не тільки можливим, а й необхідним відкрити в селі свою, земську, школу поруч із парафіяльною. По-друге, у наявності школи в селі земство бачило розквіт краю, в економіку якого дедалі впевненіше входила промисловість.
У багатьох галузях економічного і культурного життя тогочасної України йшли реформи, які мали на меті переорієнтацію економіки на використання робочої сили, що формувалася із числа селян. А поява нового класу в суспільстві — буржуазії — активізувала й розвиток освіти. І хоч парафіяльні школи продовжували своє існування та були освітньою опорою імперії, все ж поруч із ними почала орга-нізовуватися нова система навчання та виховання — земська, яка вбирала в себе, як різновид, і народні школи.
Незважаючи на недосконалість і відсутність коштів, ананьївські земці із самого початку, розуміючи потреби промислового розвитку краю, знайшли на-дійне підґрунтя своєї діяльності — народна освіта стала одним із пріоритетних напрямків їхніх турбот.
З 1867 року управи почали здійснювати постійне асигнування сільських та парафіяльних шкіл. Водночас повітові земства почали організовувати власні школи і дбати про їх добробут та матеріальне забезпечення. Початкові народні училища, які утримувалися на земські кошти, називалися земськими школами. Їх основою стали школи грамоти, що відкривалися з ініціативи селян для їхніх дітей.
Щоб глибше зрозуміти хід подій, пов’язаних з розвитком освіти в повіті, заглянемо до статистичних даних про загальний рівень освіченості населення тих часів у південних регіонах України. Середній його показник становив 15 відсотків, тоді як загальноросійський був удвічі вищим. В Ананьївському повіті освіченість чоловіків у селах складала 23,2 відсотка, а у жінок — лише 8,5.
Кінець XIX і початок XX століть був позначений серйозною економічною кризою. Не оминула вона й ананьївський край. Але, обравши освіту як пріоритетний напрямок у розвитку повіту, земство не змінювало цього курсу навіть за умов кризи, яка розігралася, мов шторм, у державі. Можливо, саме тому директорство школи доручили Людмилі Іванівні Мельничук, жінці, яка самовіддано любила дітей українського села, вчила їх і захищала, як могла, від панського сва-вілля.
1917 рік припинив діяльність земств, а утримання всіх навчальних закладів повіту взяла на себе нова держава.
Уніфіковані шкільні програми були розраховані на середнього учня. Зазнав якісних змін і кадровий потенціал освіти. Інтелігенція перетворилася на позакласовий прошарок, завданням якого було обслуговувати новітню класову еліту: робітників та селян, які визначали не тільки економічний, а й ідеологічний напрямок розвитку нового суспільства.
Безумовно, в усі часи були, є і будуть талановиті педагоги, які своєю діяльністю, своїми педагогічними здобутками зробили, роблять і робитимуть настільки вагомий внесок у розвиток освіти, що ми повік пам’ятатимемо їхні імена. І це справедливо. Серед них і вчителі Кохівської школи різних років: і довоєнних, і пово-єнних, і сучасних. Це, зокрема: В.П. Крижанівський, директор школи 1934 року, М.М. Панчук, директор 1939-го. З його ім’ям пов’язана прибудова до школи житла для вчителів та їдальні для дітей. У 1941-у пішов на фронт і не повернувся. Разом із М.М. Панчуком працювали вчителями подружжя Бондаренків та М.Н. Коростій.
У 1944-у, після звільнення села від румунських окупантів, на директорську посаду призначили Саву Даниловича Ніколаєва. Цікава деталь: шкільну печатку йому передала Марія Петрусенко, техпрацівниця, яка зберегла її у воєнні роки.
У 1950-у школу очолив Володимир Михайлович Бабенко. А вчителювали тоді разом із ним прекрасні педагоги: П.Й. Немазенко, М.М. Кравченко, Н.Н. Кравченко, М.С. Адаменко, Л.С. Лиженко, Н.Р. Петрусенко, В.С. Богданова.
Великий внесок у педагогічну та матеріально-технічну справу школи зробив Максим Максимович Аніченко. Очоливши її у 1957-у він працював на цій посаді сімнадцять років, збудував простору їдальню та майстерню.
Нині школу у Кохівці очолює Тетяна Анатоліївна Силенко, колишня її випускниця. А разом із нею невтомно трудяться на педагогічній ниві теж колишні випускники цього навчального закладу різних років О.О. Діденко, Л.В. Сагала, О.В. При-ймак, Н.Д. Ворнікова. Їм на підмогу — молода зміна, як-от, скажімо, К.В. Балабан.
В активі учнів Кохівсьої школи різних років, а це, погодьтеся, і заслуга їхніх педагогів-наставників, — перемоги на олімпіадах, у конкурсах та спортивних змаганнях. Із кохівського коріння зросло чимало інженерів, агрономів, військових, лікарів тощо. Й хоч сьогодні школа переживає не кращі часи, вона все ж — молода і весела. Їй ніколи старіти — перший дзвоник покликав за парти нових школяриків!
Юрій СИСІН.
Ананьївський район.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206