Переглядів: 807

Літо. Спека. Небезпека

Спекотна погода протримається ще зо два тижні. Саме цьогорічний серпень, інформують синоптики, через сонячну активність видався найнебезпечнішим для здоров’я і самопочуття людей: температура сягає +37 градусів у затінку, що тяжко переноситься дітьми й особами старшого віку, «сердечниками», тими, хто страждає на бронхо-легеневі та інші хронічні захворювання… У цей час море та інші водні плеса рясно «цвітуть» бактеріями, що також таїть небезпеку, адже купатися в такому бактеріальному «сиропі» категорично заборонено. Власне, таке ж бактеріальне буяння під дією високої температури відбувається і в наших каструлях.

Якщо зауважили, то останніми днями вулицями міста пожвавлено курсують машини «швидкої допомоги». Ситуація в області справді тривожна: в Одеську інфекційну лікарню щодня доставляють до 60 тільки дітей з кишковими інфекціями; палати стаціонарів ледь вміщують «сердечників»… Кілька людей пішли на той світ лише через те, що дозволили собі хильнути зайвого, перебуваючи  на сонці. Вони просто впали на вулиці. Декого сонце звалило з ніг на городі.

Медики та санепідемологи б’ють на сполох, закликаючи людей  бодай впродовж цих двох тижнів бути особливо обережними й розсудливими, небайдужими до тих, хто поруч. Такі застереження звучали, зокрема, під час брифінгу завідуючої відділом епідеміологічного моніторингу головного управління Держсанепідслужби України в Одеській області Людмили Красницької (на знімку).

Людмила Василівна розповіла про основні причини кишкових інфекцій, від яких сьогодні найбільше потерпають діти. Так, малята віком від року до чотирьох опиняються на лікарняному ліжку з високою температурою, блюванням і проносом через те, що вживали сире молоко, сир, іншу молочну продукцію, яка не піддавалася термічній обробці. Часто люди купують молочне з рук (на стихійних базарчиках, на трасі), але й у свіжих, куплених на базарі молочних продуктах швидко розвивається патогенна мікрофлора, яка може отруїти людей, особливо дітей.

Людмила Красницька застерегла від купівлі на пляжах вареної кукурудзи, креветок, мідій, риби  та тістечок з кремом. Хіба можна знати, в яких умовах і ким готувалася запропонована вам сезонна смакота?

Не купуйте, закликала фахівець, кавунів і динь на трасах і на вулицях. Якщо дуже закортіло, то треба попросити у продавця дозвільні документи на реалізацію продукції. Були випадки, коли на вулицях продавали баштанні культури, яких не допустили до реалізації на базарах.

Якчастіше мити руки з милом, під проточною водою мити овочі та фрукти, а для дітей — ще й обдавати окропом. Так радить досвідчений лікар-санепідеміолог. Стосовно перевареної води. Патогенна мікрофлора розвивається в ній так само швидко, як  і у сирій. Вихід — купуйте воду у пляшках. Чисту воду в надпитій пляшці тримайте не довше години. У цей час варто  повністю відмовитися від солодких газованих напоїв.

Щодо зберігання приготованої їжі. Людмила Васи-лівна нагадала, що в спекотну пору не можна куховарити про запас. Приготоване мусить бути з’їдене в той же день при умові, що їжа зберігається у холодильнику. Вчорашній борщ чи котлетки, навіть без помітних ознак псування, можуть відправити вас на лікарняне ліжко.

Окреме питання — купання у морі та в інших  водоймах. «Безпечна вода», сказала лікарка, починається за п’ять-шість метрів від берега. Ближче — застояна, кишить патогенною мікрофлорою. Діти купаються саме в цій зоні, ковтають воду, інфікуються.  Дітям віком до чотирьох років взагалі нічого робити на пляжі. Варто не забувати, що школярі, які влітку перехворіли на кишкові інфекції, в холодну пору року часто потерпають від застуд і вірусної інфекції.

Особливо небезпечне сонце для людей старшого віку. Спекотні дні їм найкраще пересидіти вдома. Сонце може звалити з ніг і здорових, якщо не зважати на його згубну силу. Насамперед це стосується тих, хто працює на відкритих місцевостях, у виробничих і громадських приміщеннях без кондиціонування.

Є правила і норми, нагадала Людмила Василівна, яких треба дотримуватися. Так, з  метою профілактики перегрівання організму (гіпертермії) необхідно грамотно організувати раціональний режим праці. При роботах на відкритих місцевостях і температурі зов-нішнього повітря +35°C і вище тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15—20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10—12 хвилин у прохолодних приміщеннях. В охолоджуваних приміщеннях, аби уникнути негативного впливу на організм стрімкого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні +24—25°C. Робота при температурі зовнішнього повітря вище за +37°C за показниками мікроклімату належить до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. Слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю — 10—15°C. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відновлювати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочнокислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше +30°C і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно одну склянку кожні 20 хвилин.

Хто почувається в спекотну погоду слабким і виснаженим, мусить відмовитися від жирної їжі, не пити алкоголю, у тому числі пива, не курити, за потреби приймати прохолодний душ чи споліскуватися водою кімнатної температури. Людям з хронічними захворюваннями треба мати достатню кількість ліків, які мусять бути під руками, доступними.

При недомаганні слід проконсультуватися у дільничного (сімейного) лікаря, при гострих розладах (висока температура, пронос, запаморочення) — негайно ви-кликати «швидку допомогу».

Сонце, нагадала Людмила Красницька, —  дуже агресивне до безпечних. Особливо швидко перегріваються малюки. Перегрів може відбутися не тільки на вулиці, а й у приміщенні, передусім, якщо воно не провітрюється.

Перша допомога при тепловому ударі полягає в швидкому охолоджуванні потерпілого. Якщо це можливо, потрібно швидше облити його холодною водою або обгорнути мокрим простирадлом, обкласти шматочками льоду з морозилки. Якщо тепловий удар трапився на вулиці, потерпілого слід занести в магазин чи офіс, обладнаний кондиціонером, а потім уже обливати холодною водою. При сонячному ударі людину необхідно перенести в прохолодне, затемнене місце з хорошою вентиляцією (краще з кондиціонером). Укласти її потрібно так, щоб голова була підведеною. На голову кладуть холодний компрес або лід. Холод потрібно класти і на ділянки великих кровоносних судин (на шию, в пах). Зважаючи на можливі ускладнення (набряк мозку, інсульт), уражену сонцем людину треба негайно доставити до лікарні або ж викликати «швидку».

Підготувала Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net