Переглядів: 1204

Струни душі

                Пісне моя, пісне, теплими крилами
                Обгорни людей всіх, що живуть між нами.
                Забрини полями, задзвени у росах
                І в серцях розлийся тисячоголоссям.

                            Юрій Штельмах.

Щасливі творчі особистості, бо відходять у засвіти, залишаючись на землі не лише у добрих спогадах, а й у власних творіннях.

Нещодавно в Іллічівську відбувся вечір пам’яті Юрія Миколайовича Штельмаха — композитора, поета, автора 40 пісень, 60 обробок українських народних пісень для чотириголосого хору, просвітянина. Упродовж 12 років він керував хором української народної пісні «Червона калина» на Іллічівському судноремонтному заводі.

Вдова Юрія Миколайовича, Валентина Сергіївна, так пише про нього у своїх спогадах: «Прожила життя людина. Віддала свою добру, люблячу енергію людям, що її оточували, своїм дітям, онукам. Що залишилося після неї? Юрій Миколайович залишив Україні свої пісні, вірші, в яких тремтливо бринять струни його душі. За свій недовгий вік він устиг зробити на Землі все, що призначає Господь: виростив дітей, діждався онуків, посадив сад, залишив сім’ї будинок, поховав батьків та й сам пішов у Зоряні Світи».

Тільки-но вшанував Іллічівськ пам’ять Юрія Штельмаха, а вже стартував восьмий всеукраїнський пісенний фестиваль «Серпневий заспів» його ж імені. Юрія Миколайовича пам’ятають, співають його пісні.

Своєрідним епіграфом концерту стали слова ведучої: «Пісня не має кордонів, вона об’єднує українців у націю». Звучить пісня «Єднаймося, люба родино».

У концертній програмі вдало поєдналися вірші й пісні Юрія Миколайовича з фактами його біографії. У житті цієї людини якнайкраще втілене гасло «Схід і Захід разом». Народився в Одесі, навчався у Львові, потім продовжив навчання в Одесі. Все своє творче життя прожив в Іллічівську, разом з ним ріс, мужнів, радів кожній новій будові. Працював у музичній школі, співав у церковному хорі, а потім керував хором «Червона калина». Якраз у цей період розквітла його поетична й композиторська творчість. Чи ж можна таку людину уявити поза «Просвітою»? Багато заходів проведено з його участю.

Все життя Юрій Миколайович роздумував над сутністю явищ та подій, був небайдужим до всього, що відбувалося в світі, палко любив свою Батьківщину.

Край мій рідний південний,
материнська колиско,
Я до тебе всім серцем припав.
І куди б не літав я, чи далеко,
чи близько,
Я до тебе завжди повертав.

Ставлення до Бога, до церкви, до віри в Юрія Миколайовича було трепетним і святим.

Тиха молитва від серця до Бога
Тихо лети в небеса.
Не зупиняйся, не слухай нікого,
Поки тебе не почує Він сам.

Юрій Миколайович був прекрасним сім’янином, люблячим батьком. Життя подружжя Штельмахів — то пісня лебединої вірності і великого кохання. Його ліричні пісні з надзвичайною душевністю виконав Василь Старов.

Красу творчої вдачі Юрія Штельмаха донесли до слухачів хористи колективу «Надія» під керівництвом Віри Сокур, акомпаніатор — О.І. Голубєв.

З віршами, присвяченими па-м’яті поета й музиканта, виступили іллічівські літератори — Леонтій Павлюк та автор цих рядків. Ці слова схвилювали всіх:

За двох живе тепер дружина,
Червоне й чорне на рушник кладе.
Його велична половина
Онуків у життя веде.

У мене була ще й особлива місія: вручити Валентині Сергіївні грошову премію від Іллічівського міського об’єднання «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Вона тут же оголосила своє рішення: передати ці гроші на будівництво Миколаївської церкви Київського патріархату. Їй подякував і поблагословив на добрі справи отець Михайло.

Заключні слова пісні «Хай живе, хай живе наша Україна!» слухачі вітали стоячи, бо ж у сьогоднішніх умовах вони мають особливе значення: життєстверджуюче, переможне!

Валентина СИДОРУК,
член НСПУ,
член Іллічівської міської організації ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net