Одеські сторінки Миколи Гоголя
Скоро збіжить літо й настане осінь. А восени Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького відзначатиме своє 185-річчя. Свято ж, відомо, — це подарунки.
2008-го, напередодні 200-літнього ювілею видатного майстра слова, ОННБ ім. М. Горького запланувала створити науково-бібліографічний покажчик «М.В. Гоголь в Одесі», який мав продовжити серію «Літературна Одеса», започатковану ще 1973-го. Але під час підготовки цього покажчика було знайдено таку кількість цікавого й важливого матеріалу, що праця переросла у нову якість і завершилася у 2012-у створенням збірника матеріалів до біографії Миколи Васильовича Гоголя. На жаль, шлях від завершення роботи до виходу її друком виявився непростим. Через усілякі негаразди книжка проіснувала в електронному варіанті два роки. І лише в 2014-у давній друг бібліотеки — одеське видавництво «Фенікс», яке неодноразово брало участь у наших заходах, зокрема у щорічній виставці-форумі «Українська книга на Одещині», дізнавшись про наші потреби, допомогло реалізувати цей проект. Подарунком «Горьківці» до дня її народження став друкований варіант довгоочікуваної і бібліотекою, і науковцями книжки.
Що сказати про саме видання? Як відомо, Микола Гоголь був в Одесі двічі, про що дізнаємося зі сторінок «Одесского вестника» (1848, 1850). Але така видатна постать не могла не залишити ще й іншого сліду в житті міста. Уже після смерті письменника одеська преса публікувала спогади про нього, передруковувала різні документи, матеріали, розповідала про постановку п’єс, вшанування ювілейних та пам’ятних дат. Науковці Новоросійського університету вивчали біографію й творчість М.В. Гоголя і друкували результати цих досліджень у книжках, на сторінках місцевих періодичних видань. Ці різні за достовірністю, науковим значенням, ставленням до особистості самого літератора матеріали були ретельно зібрані й відображені у збірнику «М.В. Гоголь в Одесі». Видання складається з двох частин: перша — бібліографічний покажчик публікацій, друга — републікація статей з одеських газет з 1836 до 1917 років.
Деякі з цих матеріалів широко відомі, деякі оприлюднені вперше. Подані вони без купюр, оцінки та аналізу, із збереженням стилю і тогочасної орфо-графії, щоб не заважати користувачам робити власні дослідження й висновки.
Дослідники вивчають життя і творчість Миколи Гоголя вже понад півтора століття, але праця дослідника, як відомо, невичерпна. У нього завжди є шанс на відкриття. Тож бажаю усім нових відкриттів з новою книжкою.
Олена НУНЬЄС,
головний бібліограф Одеської національної
наукової бібліотеки ім. М. Горького,
упорядник книжки «М.В. Гоголь в Одесі».
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206