Переглядів: 6718

Яка ти нині, Україно?

У вівторок соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати опитування, проведеного 28 червня — 10 липня, щодо ставлення українців до ситуації на Сході.

Опитавши 4000 респондентів, соціологи отримали таку картину у цифрах (помилка репрезентативності дослідження не перевищує 1,5%).

Більше половини респондентів (58%) вважають, що за збройними протистояннями на Сході України стоять російські спецслужби, а майже половина (49%) — що до цього має причетність оточення колишнього президента В.Януковича. Ще чверть покладають відповідальність на Партію регіонів (28%) та на місцевих олігархів (24%). Кожен п’ятий (18%) відповів, що за цим стоять місцеві мешканці, невдоволені по-літикою нової влади, 15% — радикальні нацiоналiстичнi організації, 11% — західні спецслужби, 6% — українські спецслужби. Інший ва-ріант назвали 4%, не визначилися з відповіддю — 11%.

Порівняно з квітневим опитуванням, у питанні щодо збройних протистоянь на Сході зросла кількість тих, хто вважає причетними до них оточення колишнього президента В.Януковича, Партії регіонів, західних та українських спецслужб. Натомість зменшилася кількість тих, хто вважає причетними до цих протистоянь місцевих мешканців, невдоволених політикою нової влади.

Щодо регіонального розрізу, то на Заході і в Центрі побільшало тих, хто вважає причетним до збройних протистоянь оточення колишнього президента, а на Півдні, навпаки, — таких поменшало. Партію регіонів також більше звинувачують на Заході, Півночі та в Центрі. Місцевих мешканців, невдоволених політикою нової влади, порівнянно з попереднім дослідженням, стали частіше називати на Заході, менше — на Сході, Півдні і Донбасі.

На Донбасі зросла кількість тих, хто звинувачує російські спецслужби та радикальні націоналістичні організації. Там, а також на Півдні збільшилася кількість прихильників думки про місцевих олігархів та західні спецслужби, які причетні до протистоянь.

На запитання «Як би ви оцінили сьогоднішній стан відносин України та Росії» більшість (57%) відповіла, що це війна, кожен п’ятий (19%) — політичний конфлікт, 8% — тимчасове непорозуміння, 6% — економічний конфлікт, 1% — інше, 9% — не визначилися. При цьому переважно як війну оцінюють нинішні відносини двох держав в усіх регіонах, крім Донбасу і Харкова — там це вважають політичним конфліктом.

Більше половини опитаних (58%) вважають, що Україна має повністю закрити кордон з Росією, 34% — проти цього, 8% — не визначилися. Закриття кордонів переважно підтримують в усіх регіонах, окрім Півдня, Харкова і Донбасу. При цьому половина респондентів (49%) кажуть, що необхідно за-провадити візовий режим з Росією, 41% — проти цього, 10% — не визначилися. Проти візового режиму з РФ найбільше висловлюються мешканці Півдня, Харкова і Донбасу.

Переважна більшість опитаних (75%) підтримують унітарний устрій України, 12% — федеративний, 13% — не визначилися. Впродовж останніх трьох місяців спостерігається збільшення прихильників унітарного устрою (з 69% у квітні до 75% у липні). Унітарний устрій країни найменше підтримують на Донбасі, жителі міст та російськомовні респонденти. Донбас — єдиний регіон, де відносна більшість респондентів (40%) підтримують федеративний устрій (29% — унітарний, 31% — не визначилися). В усіх інших регіонах України переважаючою є підтримка унітарності держави.

Відокремлення Галичини від України скоріше підтримують 9% опитаних, скоріше не підтримують — 81%, 10% — не визначилися. Впродовж останніх двох років кількість прихильників відокремлення Галичини зросла з 5% у 2012-у до 10% у 2014-у. Найбільше відокремлення Галичини підтримують на Донбасі, у Харкові, на Півдні та в Дніпропетровську, а також прихильники Партії регіонів, КПУ та «Сильної України».

Відокремлення Донбасу підтримують 11%, не підтримують — 81%, не визначилися із відповіддю — 8%. За останні два роки кількість прибічників відокремлення регіону зросла з 2% у 2012-у до 11% у 2014-у. Відокремлення Донбасу найбільше підтримують на самому Донбасі (37%), кожен десятий на Півдні, Харківщині, Галичині і Дніпропетровщині, а також електорати Партії регіонів, КПУ та «Сильної України».

У виборі інтеграційного об’єднання, до якого має прагнути Україна, 61% респондентів підтримують вступ до Європейського Союзу, 20% — до Митного союзу, стільки ж (19%) — не визначилися. Починаючи з квітня цього року спостерігається збільшення прихильників вступу до ЄС при одночасному зменшенні прибічників Митного союзу. Найбільше прихильників інтеграції до Митного союзу — на Донбасі (58%), Харківщині (42%) та Півдні (29%).

Якби сьогодні проводився референдум про вступ України до НАТО, то 44% підтримали б такий крок, 35% — були б проти цього, 22% — не визначилися. За три місяці незначно збільшилася кількість тих, хто підтримує вступ до Альянсу, при одночасному зменшенні на 11% противників вступу. Водночас зросла кількість тих, хто не визначився (на 7%). Вступ до НАТО підтримують найбільше на Галичині (88%), а найменше — на Донбасі, Харківщині, Півдні, де більшість проти приєднання до Альянсу. Більше підтримують вступ до НАТО чоловіки та люди з вищим рівнем освіти.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net