Пам’ятаймо Конотоп
355 років тому під Конотопом козацьке військо під проводом гетьмана Івана Виговського розгромило армію московитів, нагнавши страху та паніки на царя та його оточення. Приголомшлива перемога була здобута не так великою силою, як козацькою вправністю та звитягою.
Одразу по тому історія обернулася так, як це завше бувало опісля в Україні при кожній відчайдушній спробі визволитися з московського ярма. Гетьманові не вдалося, а ліпше буде сказати — зрадники та запроданці не дали йому можливості скористатися важливою перемогою та вивести свою країну з-під зростаючого тиску Московської держави. А що це таки неволя, ярмо, стало очевидним одразу, ще й не висох антрамент на Переяславській угоді. Тим-то генеральний писар Іван Виговський, щойно ставши гетьманом, при підтримці прогресивно мислячої, по-нинішньому сказати — україноцентричної, старшини та шляхти, розпочав політику віддалення од Москви. Підписана гетьманом Гадяцька угода відкривала перспективу утворення польсько-литовсько-української нової держави. «Москва готує нам ярмо неволі насамперед внутрішньою громадянською війною, а далі… своєю власною зброєю, без усякого приводу з нашого боку», — говорилося у гетьманському маніфесті…
У протистоянні під Конотопом — а бої тривали майже два місяці, театр воєнних дій розгорнувся майже на 70 квадратних кілометрах — Іван Виговський відстоював цілковиту незалежність своєї держави, думав про те, щоби вона була не об’єктом, а суб’єктом міжнародної політики, суспільно-політичного життя. Та, за Тарасом Шевченком, «не так тії вороги, як добрії люди», свої себто, хоч і без воріженьків також не обійшлося.
А потім почалася глуха ніч національного безпам’ятства тривалістю у три з половиною століття. Лише п’ять років тому, на вісімнадцятому році Незалежності (!), уперше на державному рівні відзначено ювілей славної перемоги. Згадаймо: десь у тім часі між МЗС двох сусідніх країн відбувся обмін нотами. РФ звинуватила Україну у «втягуванні українського народу у штучне та надумане протистояння». Що можна було відповісти? А те хіба, що святкування історичних дат є ви-ключно внутрішньою справою і правом України на історичну пам’ять і не спрямоване проти інших держав. І так воно й було, безперечно, бо ще були, здається, і дружба, й любов.
2009 року на місці, де колись густо лилася людська кров, з’явився пам’ятник українській зброї — козацькій шаблі-переможниці на постаменті (на світлині). Там високі могили-кургани дивляться в небо синіми волошками-очима козацькими. Чиї вони, ті високі українські могили? «Хтозна, мо’, козацькі, а може, й скіфські ще», — місцеві мешканці знизують плечима. Ще діди, мовляв, переповідали якісь давні легенди, та забулося, й остаточно поглинуло ті перекази і ту пам’ять страшне ХХ століття. Страшне для багатьох народів, але чи не найбільш нищівне — для українців.
Дивовижним чином — а на позір цілком логічно, в річищі імперської геополітики — ті далекі події перегукуються з часом нинішнім. Сьогодні, згадуючи або ж вимовляючи ті назви — Конотоп, Соснівка, Шаповалівка, ми чуємо: Слов’янськ, Артемівськ, Краматорськ… Сьогодні українці так само виборюють майбутнє своєї країни. Перемога тут неминуча, питання лише — якою ціною. Поки що мир досягається найвищою з усіх можливих — людськими життями. Які пам’ятники будуть стояти десь у донецькім степу та суперничати з териконами? Покинуті копанки, залишки блок-постів з патріотичними написами фарбою на бетонних блоках? Вигорілий чужинецький танк чи яка інша завезена сюди терористами зброя?
Сьогодні там, на сході нашої країни, викристалізовується у краплинах крові наша воля і наша майбуть. Чиста і світла, до якої усе одно прийдемо, але так ще далеко йти… Бо яким він буде, той мир, ніхто не знає. Й тому ця кров священна. Й тому маємо пам’ятати Конотоп та всі-всі інші українські перемоги. А було їх немало, от лише знати про них не дозволялося: з наказу чужих — своїми. Мабуть-таки, не так воно б усе відбувалося у нашій країні, коли б усі про них знали. Не знизували б люди плечима: а чиї то кургани, властиво — високі могили козацькі. І не було б тоді зрадників, для котрих війна — це бізнес, а країна — лише територія. І не було б, мабуть, тих, що хочуть жити на цій благодатній землі, але щоби тут була інша країна, інша мова, інша історія. Утім, зрадники, на жаль, є завжди… Отруйне зілля не треба сіяти — виростає саме. Упродовж останніх років виплодилося їх немало.
Бо, як сказав народний депутат Олег Тягнибок під час відзначення 355-річчя Конотопської битви: «Перемога у битві під Конотопом для України є символічна. Адже українці ладні перемогти будь-якого ворога у відкритому протистоянні, Росія ніколи не перемагала нас у війні — московити заволодівали нашими землями лише шляхом підступу і зради. Вони не здатні перемогти українців у відкритій боротьбі, адже в наших жилах — козацька кров, а в серцях — дух повстанців і переможців».
Роман КРАКАЛІЯ.
![Чорноморські новини](/_f/fb-img.jpg)
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206