Два століття дружби
Незвичайне свято відзначатимуть наприкінці липня (з 29-го по 31-го) жителі півдня Одещини. Рівно 200 років тому на теренах нашої області осіли перші німецькі колоністи. Іноземні новосели «прописалися» по всій Бессарабії і залишили глибокий слід у вітчизняній історії. Ювілейна дата збіглася з іншою — двохсотліттям смт Тарутине.
Аби познайомити одеситів ближче з історією німецьких переселенців, до нашого міста прибула делегація «Товариства бессарабських німців» на чолі з її керівником Гюнтером Фосслером.
У царські часи столицею бессарабських німців вважався районний центр Тарутине. Селище, за-сноване ще в 1814 році в Аккерманському повіті, стало першою колонією на цій території. На кожну сім’ю царський уряд виділив по 60 десятин землі в довічне користування з можливістю передавати це право своїм нащадкам. А ще колоністів на півсто-ліття звільнили від усіх податків та назавжди — від військової служби. Німецьким переселенцям жилося добре і на початку XX століття. Тарутине досить швидко розвивалося і дуже скоро перетворилося на промислове містечко із машинобудівним заводом, пивоварнями й сукняною фабрикою.
Але спокійне трудове життя не було тривалим. Усе змінилося після 1940-го, коли Бессарабію приєднали до СРСР. Колоністам довелося повертатися до Німеччини. На збори їм давали лише три дні, із собою можна було взяти лише те, що можна донести в руках, і цей багаж не мав перевищувати 50 кілограмів на сім’ю. Люди залишили тут усе: облаштовані будинки, налагоджені зв’язки, а разом з тим і впевненість у завтрашньому дні. Дорогою до Німеччини переселенці пробували ще прижитися у Польщі, але не вдалося. Новим домом для них стало містечко Штутгарт, що на півночі Німеччини.
Незважаючи на пережите, за словами Гюнтера Фосслера, голови «Товариства бессарабських німців», колоністи не тримають ні на кого образи. Вони гарно спілкуються не лише між собою і своїми співвітчизниками в Німеччині, а й підтримують зв’язки із бессарабцями. «Починаючи з 1992 року німці подорожують з Німеччини до Бессарабії, щоб познайомитися з «тимчасовою домівкою» своїх предків. Також ми налагоджуємо контакти із тими людьми, які тепер мешкають у покинутих колись колоністами будинках на півдні Одещини. Ми часто влаштовуємо своєрідні «мости» між німцями і бессарабцями, надаючи останнім можливість, у свою чергу, нашим коштом відвідати Німеччину», — за-значив Гюнтер Фосслер. Останній такий візит відбувся зовсім недавно. З 24 травня по 1 червня на честь двохсотлітнього ювілею Штутгарт, у якому зібралися бессарабські німці з усієї Німеччини, відвідала українсько-молдовська делегація із 43 жителів Бессарабії.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206