Переглядів: 873

Дмитро ГУМЕНЮК: В Одесі достатньо людей, готових постояти за Україну

Усім, хто відвідував Євромайдан біля Дюка, запам’яталися люди у напіввійськовому вбранні, в касках і з палицями, які щовечора стояли на чатах, а під час масової ходи вулицями міста супроводжували українських активістів, убезпечуючи від можливих провокацій з боку проросійських бойовиків. Самооборона Одеси, як і самооборони інших міст України, народилася на хвилі лютневої української революції. Її першочерговим завданням була охорона акцій одеського Євромайдану. Самооборона захищала мирний марш за Україну 2 травня, вона першою прийняла на себе удар з боку озброєних бойовиків і з гідністю виконала свій обов’язок.

Про сьогоднішній день Самооборони Одеси наша розмова із сотником Дмитром ГУМЕНЮКОМ.

— Останнім часом про Самооборону Одеси чути набагато менше, ніж раніш. У декого навіть виникає питання: чи не перестала вона існувати як організована структура?

— У жодному разі. Змінилася ситуація в Одесі, а відповідно дещо змінилися і функції Самооборони. Нагадаю, що створена вона була після подій 19 лютого, коли невідомі, озброєні палицями, напали на мирний мітинг євромайданцівців. Кількох людей було побито. При цьому міліція фактично не вживала жодних дій проти нападників. Тоді стало зрозумілим, що єдиний спосіб убезпечити людей — це організуватися самим. Тим більше, що не тільки в Києві, на Майдані, а й в інших містах України були створені подібні структури.

Треба розуміти, що Самооборона — це самоороганізація громадян. Тут не платять грошей, і кожен, хто вступав до її лав, мав бути готовим до силового протистояння. Тим більше, що люди не мали особливої довіри до міліції, і, як показали події 2 травня, цілком виправдано. Після 2 травня ситуація в правоохоронних органах Одещини змінилася. Наразі у деяких випадках ми координуємо свою діяльність з міліцією. Дехто з активістів записався у створювані нові батальйони, на зразок «Шторму».

Ще один важливий момент — змінився характер громадської активності. Сьогодні, з одного боку, ми бачимо скорочення чисельності учасників акцій, у тому числі зменшення активності проросійських сил. Натомість акції євромайданівців набувають, умовно кажучи, цільового характеру. Як приклад можна навести акцію проти закритих пляжів та забудови узбережжя, в якій також взяли участь самооборонці. До речі, ми вважаємо, що боротьбу за вільний доступ одеситів до пляжів не треба припиняти. В усякому разі це питання і надалі перебуватиме у центрі нашої уваги і ми всіма можливими засобами боротимемося проти порушень у цій сфері, починаючи від мітингів і завершуючи зверненнями до правоохоронних органів та органів влади.

Треба розуміти: найкращою відповіддю на агресію Росії та дії сепаратистів має стати побудова успішної України, а це означає подолання корупції, забезпечення виконання законів, громадський контроль за діями органів влади та місцевими радами.

Крім того, ми координуємо свої дії з іншими громадськими організаціями у випадках, коли необхідно забезпечити захист громадян. Наприклад, під час виборів 25 травня самооборонці забезпечували су-провід мобільних груп Комітету виборців України на випадок виникнення якихось проблем на виборчих дільницях.

— Самооборона створювалася для протидії силовим акціям, нападам та провокаціям з боку проро-сійських сил. Упродовж останнього часу ситуація в Одесі залишається стабільною. Якщо так триватиме й надалі, то чи не відпаде взагалі потреба у такій організації, як Самооборона?

— Ми можемо тільки вітати мир і стабільність в Одесі, адже заради цього ми щодня виходили охороняти мітинги й інші акції Євромайдану, заради цього багато хто з наших хлопців був поранений під час сутички 2 травня.

Але ми повинні бачити й інше. Росія за допомогою своєї «п’ятої колони» намагатиметься у різний спосіб дестабілізувати ситуацію в Україні, в тому числі й на Півдні. Мета Москви — не Схід, не Донбас, мета Москви — вся Україна. І заради цього вона діятиме всіма можливими засобами, застосовуватиме будь-які провокації. Якщо подивитися російське телебачення, то складається враження, що ми живемо не в Одесі, а в якомусь іншому місті, бо в Одесі нібито ходять озброєнні люди, які знущаються над тими, хто розмовляє російською, тут панує страх. Ми знаємо, що це брехня, але це саме те, чого хочуть російські керівники, до чого вони прагнуть. Тому маємо бути пильними.

В усякому разі самооборонці мають бути готовими і до критичних ситуацій, тож проходять певний вишкіл. У нас нема зброї. Проте ми залишаємося своєрідним резервом для правоохоронних органів.

— Які люди вступають до лав Самооборони і що, на вашу думку, приводить їх до вас?

— Люди, звісно, різні і за віком, і за фахом. Якщо говорити про вік, то тут діапазон від 20 до 50, а інколи навіть старше. Що стосується соціального стану, то це переважно ті, кого прийнято називати «середнім класом»: підприємці, журналісти, менеджери, студенти — одне слово ті, хто звик самостійно приймати рішення і нести відповідальність.

Наші противники свого часу розповсюджували про нас чимало пліток, що самооборонці — це, мовляв, не одесити, що це «западенці», проплачені тощо. Вони просто не могли повірити в те, що в Одесі є достатньо людей, які не просто люблять Україну, але й готові постояти і за неї, і за себе. Тож маю їх розчарувати: всі активісти Самооборони — одесити, представники різних національностей.

Ще раз підкреслю: гроші в Самообороні не платять. Кожен самооборонець діє у вільний від основної роботи час. Це люди різних поглядів і різного життєвого до-свіду, але є єдина риса, яка їх об’єднує, — всі вони патріоти України і всі готові стати на захист своїх співгромадян.

Можу відзначити, що кількість охочих вступити до лав Самооборони не зменшується. Мало не щодня до штабу дзвонять люди, які прагнуть до нас приєднатися, і на місце тих, хто пішов до різних силових структур, приходять нові.

— Які плани у Самооборони?

— Насамперед, довести до кінця справу з реєстрацією. У середині травня в Києві була створена Всеукраїнська громадська організація «Самооборона Майдану», і ми плануємо стати її одеським осередком. Самооборонці й надалі братимуть участь в акціях одеського Євромайдану, приділятимуть увагу обороні прав одеситів, боротьбі з корупцією. Є широкий спектр дій, де кожен, хто приєднається до нас, зможе себе проявити.

Важливим питанням залишається забезпечення активістів Самооборони засобами захисту. Під час зіткнення 2 травня багато кому з наших хлопців бронежилет і каска врятували здоров’я чи й життя. Наша мета — щоб кожен самооборонець мав необхідну екіпіровку і в разі необхідності був готовий виконати поставлені завдання із захисту громадян.

Очевидно, що активність Самооборони не повинна обмежуватися винятково межами Одеси. Є активні громадяни і в інших містах області. Їх треба об’єднати. І ми готові бачити у себе нових побратимів. Усі, хто бажає приєднатися до нас, можуть телефонувати за номером: (048) 788-90-38.

Розмову вів Артем ФІЛІПЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net