Переглядів: 796

Москiти

У сталінському терорі досить складно розділити катів і жертв. У пам’яті більшості росіян кати не залишилися однозначними злочинцями: бо вчора він був ще катом, а сьогодні став в’язнем. Багато з росіян все ще зберігають віру у те, що кати-чекісти «захищали» країну від підступних «ворогів».

Сьогодні рудименти того співчуття колишнім і новим катам, як спадщина, насаджується росіянам носі-ями нелюдської ідеології 1937 року. У всій повноті ця «ідейна спадщина» дала знати про себе у подіях навколо України: 75—80% росіян підтримують дії новітніх катів. Природа цього явища не стільки і не тільки в самих катах, скільки в моральній атмосфері, яка творилася і твориться ними в суспільстві.

При тому, як вважають деякі дослідники терору 1937 року в СРСР, не можна говорити про суцільний «гегемонізм» психічних виродків і патологічних катів, яких чимало було серед чекістів. Дослідники звертають свою увагу на загони «простих людей», «з народу», яких масами направляли служити «в органи». Ці «звичайні люди» з часом ставали «зеленими чоловічками», ревними виконавцями злочинних наказів. З гідною подиву швидкістю вони опановували правила, за якими функціонувала система. Звідки така хватка, така здатність до пристосування? Певну відповідь можна знайти, якщо порівняти загальну атмосферу життя на «великій зоні», як називали СРСР політзеки, і принципи, за якими розвивалася чекістська система, — відданість вождю, кому-ністичній партії, системі. Причому не просто відданість ідеї як такій, а й груба нетерпимість до проявів сумніву, вільнодумства, аж до зневаги і ненависті до найближчих людей.

Ось така «загальна атмосфера» була, по суті, своєрідним підготовчим курсом для служби «в органах», служби в будь-які іпостасі — вертухая, слідчого, донощика. Все це було почесно і поважно, а головне — цінувалося радянським народом, по-сучасному — було престижним. Саме у такий ґрунт було кинуто жупел «ворога народу». Спочатку така назва лякала людей, а згодом тисячі виходили на мітинги з закликом знищувати «ворогів народу».

Не потрібно думати, що на такі мітинги людей зганяли силою. Ні. На ці мітинги люди йшли добровільно — ось що жахливо. Бо всіх їх єднала одна віра, а віра знімала з людей тягар відповідальності, бо досить «народу» почути цифру — 75%—80%—99%, — а то вже означає, що «всі такі». Так думають кати. Хіба ж хто попре проти маси? Валіть церковні храми, скидайте дзвони, гоніть попів, грабуйте… І все ото в Росії чинили маси колишніх істино віруючих — православних, а не іновірців. У «загальній атмосфері» вони й не помітили зміни курсу. Хіба ж помітиш? Все було і залишається таким зрозумілим: Путін — як живий Христос; Кісєльов — як його проповідник. Куди там церковним проповідникам?! І народ-то, народ який — богоносний, авангард людства, звісно, прогресивного! І вже той авангард — в масках з автоматами. Престижно ж бо. І нагороди, нагороди… до нагрудних хрестиків.

Оксентій ОНОПЕНКО.
м. Москва (РФ).
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net