Ростуть у лісочку...
У лісі, лісосмугах, на полях та біля доріг уже з’явилися перші гриби. Деякі з них їстівні, а деякі — небезпечні для людського організму і можуть призвести до трагічних наслідків. Тому ті, хто хоче збирати гриби, повинні знати їх в «обличчя», щоб не потрапити в неприємну історію. Якщо ви збираєтеся на «тихе полювання», обов’язково знайдіть час і прочитайте про гриби в книгах чи в інтернеті, щоб мати про них хоч якесь уявлення.
А ще грибники мають свої «золоті» правила поводження в лісі, яких треба неодмінно дотримуватися: нічого із живого не ламати; не смітити; не руйнувати в пошуках грибів лісову підстилку; не затоптувати гриби, які переросли або які не берете; не збивати та не ламати неїстівні й отруйні гриби, які вам зустрічаються, бо вони можуть пригодитися лісовим мешканцям — тваринам та птиці; не палити і не викидати недопалки; не створювати незручностей лісовим мешканцям; ставиться до лісу і до всього живого в ньому з повагою. Пам’ятайте слова основоположника буддизму Сіддхартха Гаутами: «Ліс — це особливий, незмінно добрий і безкінечно щедрий організм, який не просить нічого для підтримки свого існування й великодушно розсипає продукти власної життєдіяльності, він бере під захист всі живі істоти і пропонує затінок навіть лісорубові, який губить його».
Сьогодні на лісових площах, які займає Троїцьке лісництво, можна зустріти багато цікавих їстівних екземплярів грибів.
Березовик (підберезовик, бабка темна) — їстівний гриб. Знайти його можна в травні та жовтні у березових та мішаних лісах. Традиційно використовують свіжим, а також солять та маринують на зиму.
Хочу дати найпростіший рецепт для ледачих і втомлених грибників. Перебрати гриби, відварити, злити воду і додати їх в смажену картоплю або в тушковану капусту. Чим більше буде грибів, цибулі, перцю та інших спецій, тим краще, і не забудьте страву гарненько посолити.
Сушені підберезники розтирають на порошок і додають у звичайні улюблені супи, які стануть ще смачнішими. Скажімо, особливо пікантним виходить гороховий суп.
Дощовик їстівний, місцеві назви — курявка, порхавка. Росте у листяних і хвойних лісах, степах, на луках з весни до осені. Їстівний, у молодому стані, поки м’якуш білий. Використовують свіжим і тільки в день збирання.
Ентолома садова їстівна. Часто можна побачити в садах, лісо-смугах, у насадженнях абрикосів, під іншими кісточковими в травні. Їстівний гриб. Використовують свіжим, маринують.
Ліофіл травневий, рядовка травнева, місцева назва — майки. Росте у степах, на луках, пасовищах, у лісах на відкритих місцях у травні — вересні. Їстівний гриб. Використовують свіжим.
Опеньок луговий росте на відкритих трав’янистих місцях, луках, пасовищах з травня по листопад. Добрий їстівний гриб (годиться лише шапка). Використовують свіжим та сушеним.
Трутовик лускатий — умовно їстівний гриб, переважно травневий. Росте на старих кленах, акаціях, тополях. На клені, напевно, для нього найбільше поживних речовин — принаймні, він там най-смачніший. Трохи гірший на старій тополі і зовсім поганий на акації — на ній він маленький і найчастіше щільний.
Беручи трутовик, слід звертати увагу на його щільність (м’якість): при дуже щільному тілі він буде, як підошва. Розмір значення не має, головне — щоб не був щільним. Після збору вкрай бажано швидше замочити, інакше почне дерев’яніти. Замочувати слід зо шість годин, можна хоч добу, але воду міняти треба щогодини. Після замочування почистити
верхню шкурку-лусочки. Відрізати ніжки — вони, найчастіше, дерев’яні. Варити півгодини, як і всі гриби. Зціджений відвар піде на суп, а самі відварені гриби прекрасно зберігаються в холодильнику. Звичайно, цих грибів збираєш багато — вони великі самі по собі. А зберігати, крім як у вигляді напівфабрикату, нереально, навіть у холодильнику, бо досить швидко дерев’яніють.
Пропоную два рецепти, які сам попробував, з цього гриба.
Суп з трутовика лускатого. Підготувати гриби до варіння, як описано вище. Відварити. Якщо хочете, щоб суп був наваристим, відварюйте разом з куркою. Можна курку готувати у бульйоні з грибів, якщо їх відварили раніше. А далі готуєте суп на власний смак — з крупами чи вермішеллю, додаючи улюблені приправи та спеції. Найпростіший: після того, як гриби покиплять свої півгодини, вкинути порізану картоплю, моркву (середньо чи дрібно порізану або потерту на крупній тертці) і крупу — хто яку більше любить. Варити 20 хвилин. Якщо крупи готуються довше від картоплі, то спочатку кладемо крупу, а потім, з урахуванням її готовності, — картоплю з морквою. Якщо суп готувати з вермішеллю, то її слід класти через 10 хвилин після картоплі. Спеції, сіль, лавровий лист — за смаком. За 1—2 хвилини до закінчення варіння покладіть вершкове масло, для смаку, і зелень — петрушку, пір’я цибулі тощо.
Смажений або тушкований трутовик лускатий. Нарізати кружальцями чверть цибулини. Підсмажити на сковорідці в рослинній олії, поки стане прозорою або тільки-но почне золотитися. Одразу покласти на сковорідку відварені гриби. Якщо їх просто смажити, то 10—15 хвилин на середньому вогні, але стежити, щоб цибуля не пригоріла, а залишилася золотистою. Можна також після того, як гриби просмажаться, на середньо-малому вогні додати сметану, чорний мелений перець, сіль за смаком. І тушкувати, час-від-часу помішуючи, ще 10—15 хвилин.
Вдалого «полювання» вам, грибники! І смачного!
Михайло ЛЕВИЦЬКИЙ,
майстер лісу Троїцького лісництва
ДП «Ширяївське лісове господарство».
Любашівський район.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206