Переглядів: 844

Чорна п’ятниця

Віднині і довіку 2 травня 2014 року записано в історію Одеси чорною барвою горя і жалоби. Внаслідок нападу озброєних молодчиків на мирну ходу одеситів і футбольних уболівальників на центральних вулицях міста та в результаті пожежі в будівлі Федерації профспілок на Куликовому полі загинули 46 осіб, сотні людей були поранені і травмовані.

Зіткнення спровокували проросійські сепаратисти. Повністю екіпіровані бойовики перекрили шлях учасникам маршу «За єдність України», яким планували пройти по місту активісти Майдану, «Самооборони», «Правого сектора», одеські та харківські футбольні фанати. Останні приїхали на матч між «Чорноморцем» та «Металістом». Зіткнення почалися з того, що в учасників ходи полетіли світлошумові гранати, «коктейлі Молотова», відкрили стрілянину з вогнепальної зброї. Загинули проукраїнські активісти. Центр міста перетворився на побоїще. Агресія, з якою накинулися на мирних людей, не зламала і не злякала одеситів (на що, вочевидь, розраховували режисери бійні). Розлючені невинними жертвами учасники ходи вирішили: досить терпіти сепаратистів в Одесі, пора знищити їх лігво на Куликовому полі. Після того, як спалахнув наметовий табір Антимайдану, частина людей чомусь опинилася у приміщенні Будинку профспілок. Знову у хід пішли «коктейлі Молотова», з вікон і з даху почали стріляти. В якусь мить спалахнула будівля. На фото та відео з місця події добре видно, що полум’я почало ширитися не лише ззовні, а й із середини... В результаті пожежі загинули 40 людей (такі дані наводить прокуратура регіону). Частина з них розбилася, вистрибуючи з вікон, решта — отруїлися чадним газом. Точну причину загибелі людей встановлюють експерти.

В Одесі та Одеській області було оголошено триденний траур. 3 і 4 травня проголошені днями жалоби і в усій Україні — в пам’ять про жертви антитерористичної операції в Донецькій області і загиблих в Одесі.

За оцінкою першого віце-прем’єр-міністра Віталія Яреми, який одразу прибув до Одеси, зіткнення 2 травня були проплачені «сепаратистськи налаштованими угрупованнями». Серед учасників, як уже встановлено, були іноземці. Крім того, «є ознаки причетності до неї працівників міліції». Зокрема, про це свідчать пересування правоохоронців та червоні стрічки на рукавах деяких з них (такі ж знаки були і на учасниках зіткнень з проросійської сторони).

За інформацією очільників правоохоронних відомств, в організації заворушень підозрюють колишнє керівництво СБУ, а також колишніх держчиновників високого рангу — першого віце-прем’єра Сергія Арбузова та екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

Через допущення кровавого побоїща частина високопосадовців Одещини звільнені або усунуті від виконання обов’язків. Прокуратура розпочала кримінальне провадження «за фактами неналежного виконання співробітниками органів внутрішніх справ своїх посадових обов’язків».

Ще «дивніше», м’яко кажучи, повелися правоохоронці 4 травня, коли під стіни міського УВД прийшло кілька сотень антимайданівців. На вимогу останніх 67 підозрюваних у причетності до побоїща просто випустили на волю. Частина міліціонерів замість того, щоб захищати своє управління, просто склала щити на купу і відійшла, так би мовити, в кущі.

Коментуючи дії одеської міліції, в.о. генпрокурора України Олег Махницький в ефірі «5-го каналу» заявив: «Ми вже можемо говорити, що це була спланована акція... Ми можемо сьогодні говорити не тільки про бездіяльність, але і співучасть. Уже заздалегідь був визначений умисел. Була домовленість між співробітниками міліції і бандитами».

За даними оперативного штабу, станом на ранок 7 травня в лікарнях Одеси ще перебувало 62 постраждалих під час трагічних подій, з них 26 — у важкому стані. Серед тих, хто звертався за медичною допомогою, домінують чоловіки — 95,5%, жінок серед постраждалих 4,5%. Є жінки і серед загиблих. Ще не всі тіла ідентифіковано.

Як таке могло трапитися в Одесі? Як запобігти повторенню подібного? Ось кілька думок з цього приводу.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який у неділю, 4 травня, прилетів до Одеси, наголосив: те, що трапилося, — це трагедія всієї України. «Десятки жертв були спровоковані наперед і добре підготованою акцією», — сказав він і повідомив, що дав доручення «створити спільну слідчу оперативну бригаду із всіх підрозділів, знайти всіх зачинщиків, організаторів, усіх, хто під росій-ським керівництвом почали смертельну атаку на Україну та Одесу, та розслідувати діяльність усіх вищих посадовців місцевої міліції».

«Якби правоохоронна система в Одесі працювала не тільки на «Сьомому кілометрі», а захищала людей, то всі ці терористичні організації мали бути знешкоджені», — наголосив очільник уряду.

Арсеній Яценюк також запевнив, що процес національного діалогу розпочато, але «його заглушили постріли автоматів АК100 росій-ського виробництва». Він підкреслив, що люди, які спонсоруються російськими спецслужбами, «взяли в руки автомати, стріляють мирних громадян, розстрілюють наших військових, зазіхають на життя нашої країни.... Їх не мільйони й не десятки тисяч. Їх сотні. І з тими, хто вбиває, сьогодні мовою закону розмовляє СБУ, МВС і правоохоронна система». Однак, наголосив прем’єр-міністр, найважливіше — «це наші люди... Наші люди, яких розколювали дуже довгий період часу — мовою, історією, культурою, ідеологією, територією. І зараз, підігріте, це вибухнуло».

У цьому контексті глава уряду наголосив: «Необхідно об’єднати країну тільки через діалог, через єдність і врахування думки кожного… Наша єдність — це найкраща і найсильніша зброя проти терористів. Це справжня відповідь».

Арсений Яценюк запевнив, що Кабінет Міністрів віднайде резерви для матеріальної допомоги сім’ям загиблих мирних протестувальників в Одесі та висловив співчуття родинам усіх загиблих.

«Це жахлива людська трагедія... Це має стати тим моментом, коли країна повинна об’єднатися, примиритися і не дати можливості терористам, які підтримуються росіянами, розпалювати ворожнечу між людьми, які, можливо, мають різні погляди й бачення. Вони мають право на свої погляди. Але ніхто не має права з автоматом, з росій-ськими диверсантами і терористами розколювати країну», — наголосив прем’єр міністр.

«Події в Одесі — це перш за все результат партійних квот, — вважає колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. — Я відразу казав, що призначати екс-даішника Закарпаття Луцюка начальником Одеського ГУМВС — абсолютна дурня. З цим всі (в тому числі й Аваков) погоджувалися. Але депутат «Батьківщини» Дубовий вирішив, що Одеса — його квота за вірність. (Сам депутат спростовує всі закиди на його адресу. — Прим. «ЧН»).

В результаті міліція злочинно бездіяла, споглядаючи на накопичення приїжджих «колорадів» у центрі Одеси. Жодного нового заступника пан Луцюк так і не призначив. Начальником міськуправління стала людина місцевого кримінального авторитета, по сумісництву — депутата ПР. Три з чотирьох начальників міських райвідділів поїхали у відпустку закордон. Жодних планів сил і засобів на заплановані масові мітинги розроблено не було. Негласно всім у ручному режимі керував заступник з громадської безпеки Фучеджі. Під його керівництвом міліція фактично стала на захист терористів, які камінням, а потім і автоматами убивали проукраїнських демонстрантів. Явна демонстрація вседозволеності екстремістів-«колорадів», які убивали одного за одним проукраїнських активістів, стала основною причиною вибуху насилля ультрасів. Десятки смертей — на совісті одеського міліцейського начальства...

Час припинити партійні ігрища! Депутати повинні писати закони, а не призначати начальників міліції та «губернаторів». Міліція повинна захищати людей і знешкоджувати злочинців. Глава мафії півдня «Ангел» (який при мені був у міжнародному розшуку) не повинен встановлювати свої правила. Його ставленик не повинен керувати Одесою. Час пішов на години».

«Сьогодні головний союзник агресора — продажні силовики і чиновники. Їм платять просто за бездіяльність, — заявив народний депутат Едуард Гурвіц, коментуючи трагічні події «чорної п’ятниці» в Одесі. — Сьогодні цього достатньо, щоб цілі міста і регіони по команді з Москви перетворювалися на поле бою і зону лиха. І в цих продажних силовиків і чиновників завжди є свої координатори. Вони є в Донбасі, в Луганську, в Харкові, є і в Одесі. Виявити їх не так складно. Це ті, хто щодня вимовляє на камеру штампи з радянських підручників. Ті, хто любить радянську атрибутику і червоні прапори, але вкрай не люблять прапор і гімн України і нічого не зробили ні для країни, ні для міста».

На особистій сторінці у мережі «Фейсбук» лідер обласної організації партії «УДАР» Андрій Юсов написав, що за злочинну бездіяльність влади, яка призвела до численних людських жертв, несе персональну відповідальність Геннадій Труханов як реальний керівник Одеси. «Після позбавлення депутатської недоторканності Геннадій Труханов повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ці та інші тяжкі злочини проти Одеси й одеситів... Влада могла заборонити через суд масові заходи в цей день. Це не було зроблено. Труханов міг відкликати підконтрольних йому сепаратистів або хоча б роззброїти їх, цього не було зроблено. Довгі роки Геннадій Труханов насаджував у толерантній Одесі ідеї совкової ненависті до інакомислячих. Сьогодні він голосно кричить про винуватців зіткнень в Одесі. Прагне сховатися від відповідальності. Не вийде», — написав Андрій Юсов.

Перебуваючи в Одесі, кандидат у президенти Сергій Тігіпко заявив, що події в Одесі довели: є явні сили, зацікавлені в дестабілізації ситуації в країні. Найголовніше сьогодні — зупинити ескалацію конф-лікту. За його словами, всі конструктивні сили України повинні бути зацікавлені в тому, щоб припинити протистояння і знайти ті теми, які об’єднають громадян.

«Важкі події, загинули люди, такими страшними смертями, живцем згоріли ... У моєї довіреної особи загинув син. Йде свідома дестабілізація ситуації в країні, пов’язана з виборами президента. Є явні сили всередині країни і за її межами, зацікавлені в цій дестабілізації. Вибори президента повинні відбутися. Бо якщо вони не відбудуться, то просто не зміниться влада. Та влада, яка сьогодні є, вона неефективна, і треба її прибирати», — вважає Сергій Тігіпко.

Він підкреслив, що дуже важливо, щоб ті люди, які користуються авторитетом у суспільстві, закликали всіх українців бути пильними і не піддаватися на провокації. «Потрібно збирати політиків, духовенство, представників культури та інтелігенції, науковців і всіх, хто має авторитет у суспільстві, щоб вони переконували людей не брати участі в масових заходах, тому що вони можуть закінчитися провокаціями і новими жертвами. Потрібно витримати паузу», — переконаний політик.

Народний депутат України Світлана Фабрикант закликала одеситів не піддаватися паніці і, по можливості, зберігати спокій у відповідь на масові безлади, що відбулися в самому центрі мирної Одесі. «Ми стали свідками жахливої трагедії, абсолютно не властивої жителям нашого міста. Одесити — мирний народ, без запаморочення в голові і сліпої агресії. Однак останнім часом у нас навмисно розбурхують лють, нас злять подвійними стандартами і нав’язаними ідеями. Ми вже готові сперечатися про політику до хрипоти і кидатися на людей праворуч і ліворуч, на триколори і на синьо-жовті стяги. Ми — жертви пропагандистських воєн. Наше життя перетворили на психологічний трилер... Я благаю тих, хто штовхає агресивно налаштованих хлопців на бійки і вбивства в Одесі, зупинитися...», — закликала Світлана Фабрикант.

На жаль, далеко не всі готові зупинитися. Є й ті, хто виношує чорні наміри. Так, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» виступив із зверненням, в якому, зокрема, йдеться:

«Після трагічних подій 2 травня в місті Одесі, через органи міліції чи медичні установи відбувся витік персональної інформації про одеських євромайданівців, котрі виступали за єдність України та зверталися за медичною допомогою. Наразі через соціальні мережі (закриті групи) та інші інтернет-ресурси проросійськими активістами поширюються їх персональні дані, і це може призвести до відкритого терору проти цих людей. Крім того, по інтернету «гуляють» й інші списки активістів Євромайдану з відкритими закликами застосування до них насильства... В списках щодо багатьох людей вказані пов-не прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, домашня адреса та телефон, особисті фото... Що найстрашніше, так це коментарі під такою інформацією, багато з яких прямо закликають йти до цих людей додому та мститися за тих, хто згорів у Будинку профспілок... і слова «смерть фашистам» — це одні з найбільш «корект-них» закликів».

В Одеській облорганізації КВУ застерігають, що поширення такої інформації може значно посилити ескалацію конфлікту в місті, призвести до відкритого терору щодо активістів, котрі виступали за єдність України, а відтак закликають компетентні структури дати відповідну правову оцінку ситуації в рамках кримінального провадження та не допустити ескалації насильства в Одесі.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua