Переглядів: 782

Філософічне, трагічне, веселе та комічне

Американська  класика  на  одеській  сцені

Цьогорічні Дні американської культури в Одесі, які розпочалися 28 квітня, завершилися 30 квітня концертом у Великій залі обласної філармонії за участі Національного одеського філармонійного оркестру під орудою головного диригента і художнього керівника, народного артиста України Хобарта Ерла. У програмі — популярні твори американських композиторів Ч. Айвза, С. Барбера, Л. Бернстайна, Д. Гершвіна.

Перед початком концерту присутніх привітав аташе з питань культури Посольства США в Україні Ендрю Пол. Дипломат повідомив, що, зважаючи на ті зміни, які відбулися в Україні, на певному етапі вагалися, чи проводити заплановану культурну акцію, адже підготовка до неї почалася ще в жовтні 2013-го. Однак задум вирішили таки реалізувати. На прохання посла США в Україні Джеффрі Р. Пайєтта Ендрю Пол передав його слова жалю з приводу того, що він особисто не зміг бути присутнім під час проведення Днів американської культури в Одесі. Відтак зачитали звернення пана Пайєтта, у якому, зокрема, наголошувалося на полікультурності причорноморського міста, необхідності національної терпимості, прихильності загальнолюдським цінностям.

Твори, які звучали того вечора, достатньо відомі, вони є в репертуарі оркестру, з декотрими з них уперше познайомив одеських слухачів саме оркестр під керівництвом Хобарта Ерла. Були виконані сповнена філософічності композиція модерніста Чарльза Айвза «Запитання без відповіді», проникливе печальне «Адажіо для струнних» Самюеля Барбера та композиції в джазовій інтерпретації: п’єса Джорджа Гершвіна «Американець в Парижі» та кілька п’єс із «Восьми дивертисментів для оркестру» Леонарда Бернстайна — «Алюр індика», «Вальс», «Блюз» і «Марш».

Гумористична п’єса «Алюр індика» прозвучала поза програмою, що дало нагоду диригентові звернутися до аудиторії з конферансом українською мовою (яку, зазначимо, він постійно удосконалює). Одеська публіка завжди зустрічає цей жест доброї волі американського громадянина аплодисментами. Однак цього разу не всім така редакція сподобалася. «А нельзя ли па-руски?!» — пролунав роздратований жіночий голос із задніх крісел… І знову аплодисменти, хоча й не такі бравурні. «Звичайно, я можу звернутися ще п’ятьма мовами, але це буде надто довго» —. відреагував Хобарт Ерл. За цей інцидент було прикро і соромно, адже Одеса славилася своєю відкритістю. До речі, серед присутніх в залі були й іноземці.

То чи всі почули того дня звернення шановного посла Джеффрі Р. Пайєтта, в якому наголошувалося на важливості толерантності?

У згадуваному творі Чарльза Айвза переважають струнні групи, але в одному місці чути віддалений запитальний звук труби, на який нема відповіді...

Володимир КУДЛАЧ.

П.С. На жаль, дух вулиці проникає і в концертні зали Одеси. Це небезпечна тенденція. Нині проросійські сепаратисти ведуть себе дедалі агресивніше, намагаються залякати українців. Одна знайома одеситка розповіла, як, йдучи однією з центральних вулиць міста і розмовляючи з матір’ю по «мобільнику» українською мовою, стала жертвою зухвалого нападу. З криками «Ах, ты бандеровка!» її несподівано вдарила в спину випадкова перехожа, що йшла позаду. Тій не сподобалася українська мова жінки. На щастя, поспів чоловік, який почав кликати на допомогу міліцію, і хуліганка ретирувалася.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net