№ 35-36 (21506-21507) четвер-субота 8-10 травня 2014 року

Переглядів: 884

Чорна п’ятниця

Віднині і довіку 2 травня 2014 року записано в історію Одеси чорною барвою горя і жалоби. Внаслідок нападу озброєних молодчиків на мирну ходу одеситів і футбольних уболівальників на центральних вулицях міста та в результаті пожежі в будівлі Федерації профспілок на Куликовому полі загинули 46 осіб, сотні людей були поранені і травмовані.

Зіткнення спровокували проросійські сепаратисти. Повністю екіпіровані бойовики перекрили шлях учасникам маршу «За єдність України», яким планували пройти по місту активісти Майдану, «Самооборони», «Правого сектора», одеські та харківські футбольні фанати. Останні приїхали на матч між «Чорноморцем» та «Металістом». Зіткнення почалися з того, що в учасників ходи полетіли світлошумові гранати, «коктейлі Молотова», відкрили стрілянину з вогнепальної зброї. Загинули проукраїнські активісти. Центр міста перетворився на побоїще. Агресія, з якою накинулися на мирних людей, не зламала і не злякала одеситів (на що, вочевидь, розраховували режисери бійні). Розлючені невинними жертвами учасники ходи вирішили: досить терпіти сепаратистів в Одесі, пора знищити їх лігво на Куликовому полі. Після того, як спалахнув наметовий табір Антимайдану, частина людей чомусь опинилася у приміщенні Будинку профспілок. Знову у хід пішли «коктейлі Молотова», з вікон і з даху почали стріляти. В якусь мить спалахнула будівля. На фото та відео з місця події добре видно, що полум’я почало ширитися не лише ззовні, а й із середини... В результаті пожежі загинули 40 людей (такі дані наводить прокуратура регіону). Частина з них розбилася, вистрибуючи з вікон, решта — отруїлися чадним газом. Точну причину загибелі людей встановлюють експерти.

Переглядів: 825

«Ніколи знову»

8 та 9 травня у Києві пройдуть заходи з відзначення завершення Другої світової війни у Європі та перемоги над нацизмом.

Цього року на офіційних заходах у Києві вперше буде вжито європейську символіку пам’яті полеглих у війні — червоний мак. Ідея та графічне втілення стало результатом співпраці Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України.

Переглядів: 888

Щоб над рідним містом було мирне небо

69 років тому закінчилася Друга світова війна. У ці травневі дні ми вшановуємо ветеранів, завдяки яким на нашу землю прийшла Перемога. Їх залишилося зовсім небагато, сьогодні середній вік тих, чия юність промайнула у солдатській шинелі, — десь дев’яносто років. Більшість із них уже не виходять на вулицю і потребують постійної допомоги і від рідних та близьких, і від держави.

Ці люди пройшли важкі випробування війною, відбудовували країну, пережили розвал СРСР і становлення вільної України. Життя кожного з них — це ненаписана книга, це історія цілої епохи.

Переглядів: 791

Вогонь пам’яті

Полеглим у Великій Вітчизняній війні

Горить вогонь...
Вогнем палає мить.
Його жарина серце запалила.
За всіх солдатів у душі болить,
Котрих війна безжалісно скосила.

Переглядів: 948

Насамперед – зняти градус напруги

Указом в. о. Президента України від 6 травня головою Одеської облдержадміністрації призначено Ігоря Палицю — уродженця Луцька, народного депутата, позафракційного.

Увечері того ж дня новий голова ОДА зібрав екстрений брифінг для ЗМІ, щоб познайомитися і розпо-вісти про своє бачення проблем Одещини.

Переглядів: 737

Одеса під прицілом Києва

Одесу ретельно пильнують. Після трагічних подій 2 травня наше славетне місто-герой взято під посилений контроль — громадськістю, службами безпеки всіх рівнів та київськими чиновниками. Проводяться «чистки» в органах влади, змінюються керівники в держструктурах. Перевіряють усіх, хто був або ж потенційно міг бути причетним до заворушень у ці дні, особливо міліцію. Проконтролювати внутрішні розслідування приїхав з центру заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар.

Київський гість з МВС прибув до Одеси кілька днів тому. Сергій Чеботар очолив спеціальну ко-місію, яка розслідуватиме заворушення 2 травня та проводитиме «чистки» серед міліції.

Переглядів: 831

Пам’яті репресованих Одещини

Дорогі одесити і жителі Одеської області, шановні гості нашого міста! Запрошуємо вас взяти участь в організації та проведенні благодійної виставки «Пам’яті репресованих Одещини». Це буде виставка ідей і проектів пам’ятника та пам’ятних знаків нашим репресованим землякам. Ви можете представити свої ідеї у вигляді ескізів, малюнків, макетів або словесно описаних образів і символів, — за все будемо глибоко вдячні.

У наш напружений і переломний час згадаймо трагічні події минулого, пом’янімо всіх постраждалих, помолімось за упокій їхніх душ і, дасть Бог, самі знайдемо спокій та рівновагу. Сув’язь з минулим допомагає впоратися з сучасними проблемами.

Переглядів: 780

«I буде вона вже не Вкраїна...»

Великоімперська  національно-перемішувальна  політика  Росії та  її  наслідки  для  України

Російський царизм, «заарканивши», з волі Богдана Хмельницького, Українську козацько-гетьман-ську республіку, послідовно домагався повного й всебічного її поглинання. Одним з методів досягнення мети стало цілеспрямоване штучне «перемішування» україн-ського населення з росіянами. Характерний документ щодо цього залишила нам цариця Анна Іоанівна. У грудні 1734 року вона видала таємний указ про необхідність створення в імперії таких умов, щоб «малороси» одружувалися з росіянами, а не з білорусами, поляками чи з іншими чужинцями. У настанові правителеві Малоросії князеві Шаховському цариця зазначала, що поріднення українців з білорусами «противно нашему інтересу». Анна Іоанівна у своєму указі писала:

«Повелеваем вам, дабы вы по вашему искусству секретно под рукою особливо трудились малороссиян от свойства с смоляны и с поляки и с другими жителями отводить, а побуждать их и искусным образом проводить в свойство с великороссийскими, и пристойными рассуждениями дабы они своились и в свойство вступали более с нашими великороссийскими подданными и сие содержать секретно»1.

Переглядів: 816

Олександр УСИК: Міняти паспорт не збираюся

Повернувшись з Оберхаузена до Києва після перемоги нокаутом над Беном Нсафоа, Олександр Усик дав прес-конференцію, на якій розповів про свої найближчі плани, пов’язані, зокрема й з Одесою, та про оцінку ситуації в його рідному Криму.

«Дуже радий повернутися додому, цілий місяць не був в Україні. У тренувальному таборі була хороша атмосфера, познайомився і зблизився з усією командою Володимира Кличка (нагадаємо, бій Олександра відбувся в андеркарді поєдинку Кличко — Лепаї. — Прим. «ЧН».). У Німеччині мене відмінно зустріли, під час бою зал був повністю заповнений, було багато українських прапорів. Приємно було представляти свою країну за кордоном. Я зроблю паузу буквально на кілька днів і далі планую відновити підготовку до бою 31 травня в Одесі», — зазначив олімпійський чемпіон.

Переглядів: 758

Тим, кому закортіло Росії...

Росія веде проти України неоголошену тотальну пропагандистську та інформаційну війну. Україна такій політиці до недавнього часу, на жаль, нічого абсолютно не протиставляла. До того ж засоби масової інформації в Україні були переважно в руках українофобів.

Я зараз перебуваю у Німеччині, читаю в інтернеті «Чорноморські новини», «Українську правду», «День», «Україну молоду», «Український тиждень» тощо.

Переглядів: 720

Більше пізнаваймо одне одного

Найщиріші побажання миру, злагоди, любові, достатку зичу всім людям півдня України. Моя сім’я живе на заході країни. Але схід і захід, північ і південь, Крим — одна родина, і їх матір — Україна, а ми всі — її діти, громадяни, і від нас залежить, якою збудуємо рідну державу не тільки для себе, а й для дітей, онуків.

Годі спати, прозріваймо! Чорну брехню несуть недруги, нібито «озброєні фашисти» із заходу України і київського Майдану хочуть східну її частину поставити на коліна. Та хто кого прагне ставити, як не «старший брат», який окуповує нашу територію, сіє розбрат, катує, вбиває?! Все роблять ласі загарбники та їхні посіпаки на нашій землі, аби зірвати президентські вибори. Не вийде!

Переглядів: 1036

Сповідь у камері смертників

(Із розділу «Життєпис»)

5 вересня 1984 р. у День пам’яті жертв червоного терору покінчив життя самогубством мій другий побратим Юрко Литвин. Цього ж року помер від нелюдських знущань Валерій Марченко. Він заплатив за те, що оприлюднив демократичному світові документи Міністерства освіти про прискорення русифікації українців.

1985 року, напередодні Дня пам’яті жертв червоного терору, не стало Василя Стуса.

Після смерті Стуса настала деяка полегкість. Проте ще й 1986 року КДБ застосовував старі методи розправи зі своїми ідейними супротивниками і завдавав ударів нижче пояса.

Переглядів: 802

Семен ГЛУЗМАН: Україну можна завоювати, але не скорити

28 квітня одеські журналісти мали цікаву зустріч з дисидентом, відомим правозахисником, сьогоднішнім президентом Асоціації психіатрів України, Семеном Фішельовичем Глузманом. Він виступив як довірена особа кандидата в Президенти України Ольги Богомолець.

Зустріч із Семеном Глузманом, не зважаючи на привід, завдяки якому вона відбулася, зовсім не несла пропагандистського характеру. Не було ніяких політичних заяв чи нав’язувань кандидатури Ольги Богомолець. Навіть більше того: Глузман одразу заявив, що обговорювати програму своєї колеги чи коментувати якісь дані з її особистого життя, ставити оцінки він не збирається. «Її програма є в Інтернеті, з усім цим можна ознайомитися. Але я б порадив українцям не відслідковувати симпатії-антипатії до кандидата в майбутні президенти за його передвиборною програмою. Навряд чи хтось із колишніх президентів писав, що планує робити щось погане. Давайте говорити не про програму, а про те, що нас чекає. Ольга Богомолець збирається робити все, що має робити європей-ський президент, сприятиме відкритості влади до народу», — зауважив Семен Фішельович.

Переглядів: 945

Приміряти історію «на себе»

Нещодавно в ОННБ відбулася зустріч з кандидатом медичних наук Мариною Сусловою — заступником голови постійної міжвідомчої комісії уряду Москви з відновлення прав реабілітованих жертв політичних репресій (РФ). Вона презентувала кілька книжок про жертви політичних репресій.

Можливо, на тлі нинішніх кримських, донецьких, одеських подій неофіційне перебування в Одесі представника місцевого самоврядування з російської столиці, людини хоч і знаної в певних наукових колах України, не викличе особливого зацікавлення. Однак гуманітарні проблеми, яких торкалася наша гостя, актуальні й для українців. Важливо також розуміти, що, попри вкрай напружені відносини з північним сусідом, є й інша Росія, яка намагається відстоювати загальнолюдські цінності.

Переглядів: 994

«Я прийшла до Берліна, аби вбити війну»

Сучасні історики стверджують, що заслуга жінок колишнього СРСР, які воювали з фашистами під час Великої Вітчизняної війни, не має аналогів у світі.

Словосполучення «не має аналогів у світі» включає дуже багато. Зокрема, кількість захисниць Вітчизни. Жодна армія інших країн не мала такого жіночого особового складу. За деякими даними, всього на фронтах воювали майже один мільйон жінок, 80 тисяч з них були офіцерами. Крім того, вперше в історії під час війни 1941—1945 років з’явилися жіночі бойові формування, у тому числі: три авіаційні полки, жіноча окрема стрілецька бригада, окремий жіночий запасний стрілецький полк, центральна жіноча школа снайперів, окрема жіноча рота моряків. Майже всі зенітні частини були укомплектовані молодими жінками у віці від 18 до 25 років. Були навіть партизанські загони, що складалися лише з жінок. Тільки у Червоній армії воювали жінки-кулеметники і жінки-танкісти.

Переглядів: 740

Де продати? А як виростити?

Українські сільгоспвиробники втрачають російський ринок, а відтак змушені терміново шукати йому заміну. Потреба в цьому очевидна, бо ми — країна з яскраво вираженим експортним потенціалом, з огляду на що зобов’язані знайти «своє особливе місце в міжнародному розподілі праці».

Про це під час чергового засідання Національного прес-клубу з аграрних та земельних питань, яке нещодавно відбулося в Києві, сказав директор департаменту економічного розвитку аграрного ринку Міністерства аграрної політики та продовольства Віталій Саблук. І додав: «Ми виробляємо сільгосп-продукції значно більше за потреби. Понад половину її експортуємо, а меншу частину споживаємо на внутрішньому ринку». На підтвердження своїх слів Віталій Саблук навів офіційні статистичні дані. Згідно з ними, торік валовий збір зерна в Україні сягнув 63 млн тонн. При цьому внутрішня потреба в ньому складає 28,4 млн тонн. На зовнішніх ринках планується продати 32,5 — 34 млн тонн.

Переглядів: 702

Переважає натуроплата

В Україні станом на 1 квітня сільгоспвиробники виплатили власникам паїв 472,1 млн грн орендної плати. Середній розмір орендної плати на рік становить 628,3 грн за 1 гектар.

Загальна сума виплат за оренду земельних паїв згідно з укладеними договорами за 2014-й сягає близько 10,8 млрд грн, у тому числі селянам-пенсіонерам — близько 4,7 млрд грн (43,7%). Серед форм орендної плати переважає натуральна — 54,7 відсотків.

Переглядів: 701

Інвестиційно приваблива Одещина

Нещодавно Держінвестпроект презентував результати дослідження «Рейтингу інвестиційної привабливості регіонів України-2014», який цього року очолила Львівська область, друге місце посіла Івано-Франківська, а третє — Одеська.

Від нашої області у заході взяли участь директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції облдержадміністрації Євгенія Волинець, якій вручили сертифікат про здобуття Одещиною ІІІ місця у рейтингу, та начальник управління залучення іноземних інвестицій та зовнішньоекономічної діяльності цього департаменту Діана Добрій.

Переглядів: 750

І фаховість, і милосердя

Хіба хтось міг передбачити, що стільком одеситам одразу знадобиться допомога людей у білих халатах? Як наголосив під час прес-конференції з приводу організації роботи медиків у наданні допомоги постраждалим у сутичках 2 травня начальник управління охорони здоров’я ОДА В’ячеслав Полясний, місцеві хірурги не мали досвіду роботи з такою кількість поранених й обгорілих людей. Але з роботою справилися.

В’ячеслав Полясний розповів про те, що 80 хірургів на 20 операційних столах рятували людей, постраждалих у збройних сутичках. Завдячуючи професіоналізму та злагодженим діям десятки життів було порятовано.

Переглядів: 675

Не піддаватися на провокації

Особовий склад управління СБУ в Одеській області щиро співчуває рідним і близьким загиблих та постраждалих у ході трагічних подій — результату масових заворушень 2 травня в Одесі.

Служба безпеки України в рамках повноважень здійснює відповідне реагування на антиконституційні прояви. Спільні заходи правоохоронних органів регіону дозволили мінімізувати активність радикально налаштованих елементів і тривалий час стримувати екс-тремістські дії полярних суспільно-політичних сил. Наразі управління організувало посилення охорони об’єктів підвищеної небезпеки та життєзабезпечення області, а також контролю пропускного режиму на державному кордоні України.

Переглядів: 748

Мама – богиня для кожного з нас

Щороку друга неділя травня в Україні присвячена найголовнішій людині в житті кожного з нас — мамі. В календарі 2014-го День матері припадає на 11 травня. Не забудьте всі, у кого є ще така щаслива нагода, привітати неньку з цим святом. Вшануйте найріднішу людину!

Коріння цього свята сягають сивої давнини. Традиція пошанування матері бере початок ще в жіночих містеріях стародавнього Риму на честь Великої Матері-богині, матері всіх богів. Відомо, що й в Англії XV століття відзначалася так звана Материнська неділя — четверта неділя Великого посту, присвячена вшануванню матерів по всій країні. Поступово це свято набуло й іншого значення — вшановувати Матір-церкву, відтак воно стало частково релігійним. А з другої половини ХІХ століття воно вже ознаменоване закликом до єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі.

Переглядів: 790

Філософічне, трагічне, веселе та комічне

Американська  класика  на  одеській  сцені

Цьогорічні Дні американської культури в Одесі, які розпочалися 28 квітня, завершилися 30 квітня концертом у Великій залі обласної філармонії за участі Національного одеського філармонійного оркестру під орудою головного диригента і художнього керівника, народного артиста України Хобарта Ерла. У програмі — популярні твори американських композиторів Ч. Айвза, С. Барбера, Л. Бернстайна, Д. Гершвіна.

Перед початком концерту присутніх привітав аташе з питань культури Посольства США в Україні Ендрю Пол. Дипломат повідомив, що, зважаючи на ті зміни, які відбулися в Україні, на певному етапі вагалися, чи проводити заплановану культурну акцію, адже підготовка до неї почалася ще в жовтні 2013-го. Однак задум вирішили таки реалізувати. На прохання посла США в Україні Джеффрі Р. Пайєтта Ендрю Пол передав його слова жалю з приводу того, що він особисто не зміг бути присутнім під час проведення Днів американської культури в Одесі. Відтак зачитали звернення пана Пайєтта, у якому, зокрема, наголошувалося на полікультурності причорноморського міста, необхідності національної терпимості, прихильності загальнолюдським цінностям.

Переглядів: 737

«Великодні зустрічі-2014»

Одеська обласна Рада миру, Одеська єпархія та БФ «Медичний центр «Надія, Добро і Добробут» запрошують земляків на традиційний благодійний культурно-просвітницький фестиваль «Великодні зустрічі», який проходить у ці травневі дні у Концертно-виставковому залі, що на Французькому бульварі, 32 (вхід з Шампанського провулка).

8 травня, 16.00 — «Вам усім, хто виніс ту війну, уклін і пам’ять поколінь». У концерті беруть участь: народний муніципальний хор «Бойо-ві подруги», художній керівник і диригент Іов Гриценко, солісти — народний артист України Анатолій Дуда, лауреат національного конкурсу Сергій Побережнюк, лауреати міжнародних конкурсів Ганна Слободяник і Варвара Холченкова, Надія Понасюк, Іван Козирод, Клара Меломед (фортепіано); лауреат всеукраїнських конкурсів вокальний ансамбль «Мрія» — художній керівник лауреат всеукраїнських конкурсів Валентина Мусієнко-Репська, майстер художнього слова лауреат міжнародних конкурсів Наталія Мойсеєва, учні дитячої музичної школи «Мрія» Маша Корнілова, Ганна Зилюк та Аріна Козій.

Переглядів: 704

У статусі континентального «Артеку»

Кримський «Артек» упродовж десятиріч був першим і найпрестижнішим дитячим табором у колишньому Союзі. Наша «Молода гвардія» традиційно залишалася другою, менш статусною, приймаючи на оздоровлення та відпочинок переважно дітей з України. Хто міг порівнювати, той знає, що і за облаштуванням, і за рівнем забезпечення ці табори були дуже далеко один від другого.

Останнім часом «Артек» переживав не кращі свої часи, традиційно приймаючи талановитих дітей за безоплатними путівками і частину — за комерційними, вартість яких перевищувала тисячу американських доларів. Не забули люди і тих скандалів, які вирували довкруж цього табору.

Переглядів: 1272

Ціна шкільного атестата

Міністр освіти і науки Сергій Квіт повідомив, що зараз триває пошук механізму, який буде застосований при нарахуванні додаткових балів під час подання заяв на вступ до вищих навчальних закладів.

«Спершу ми оголосили, що зменшимо вагу атестата до 12 балів. Але дискусія триває. Тому є пропозиція від освітян при вступі до ВНЗ збільшити вагу атестата про повну загальну середню освіту за коефіцієнтом «5» до 60 балів», — зазначив міністр під час експертного обговорення змін умов вступу до вищих навчальних закладів у 2014 році, що відбулося в урядовому контактному центрі.

Переглядів: 1238

На високому прузі життя

Чому людина береться за перо? Що спонукує її виливати душу в слові, важко шукати відповідні фрази і словосполучення? Чим це викликане й обумовлене? На ці питання ще нікому не вдалося знайти вичерпну і точну відповідь. І тому, що в кожної людини це відбувається по-різному, і тому, що таємниця творчості досі залишається найбільш загадковою і непізнаною сферою. Хочеться вірити, що такою вона буде завжди. Бо творчість — це завжди таїна душі. А хто може пізнати душу, крім самого Бога?

Своє головне завдання Геннадій Щипківський вбачає в тому, щоб правдиво і реалістично відобразити непросте, здебільшого сільське, життя, яке він добре знає. І виражальні засоби, якими він послуговується, завжди прозово-ясні, зрозумілі й метафорично-глибинні. Маститих письменників в Україні, які сьогодні пишуть про село, можна перелічити на пальцях рук. Але це особлива, світла й висока сила. В іменах це відбито так: Василь Міняйло, Василь Шкурган, Йосип Струцюк, Святослав Праск, Андрій Кондратюк, Ольга Яворська… Вони зберігають українську духовність і звичаєвість, створюють противагу урбаністичній, найчастіше обезлюднюючій лектурі.

Переглядів: 759

Місто літератури ЮНЕСКО

Львівська міська рада та Інститут міста спільно із діячами культури та громадськістю підготували заявку на участь міста в конкурсі від ЮНЕСКО, назва якого винесена у заголовок.

Щоб отримати можливість взяти участь у конкурсі, заявку міста-претендента повинні підтримати міста, які вже отримали такий титул. Подання Львова схвалили Дублін, Единбург, Норвіч, Мельбурн та Краків.

Переглядів: 788

Щоб рідне слово розправило крила

Одеса  у  боротьбі  за  відміну  заборон  на  українську  мову

Закінчення. Початок у номері за 26 квітня.

В іншому листі за 17 лютого 1905 року депутат австро-угорського парламенту В. Яворський висловлював щиру подяку за передані кошти на видання та прохання співробітничати з «Ruthenise Revue». У ще одному листі В. Яворський запрошував М. Комарова навіть очолити видання.

Переглядів: 900

І переможці, і дипломанти

Визначені переможці ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та ХІІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості.

Конкурси пройшли з метою стимулювання учнівської та студентської молоді до вивчення української мови і літератури, розвитку інших рідних мов в Україні та в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Переглядів: 845

Щоб дитина не стала «жиртрестом»

«Жиртрест — комбінат, м’ясо, сало і салат!» Ця дошкульна дражнилка знайома з дитинства кожному, хто виріс у дворі, в атмосфері підліткової вольниці. А адресувалася вона, ясна річ, юним товаришам-товстунам. Пригадується, зайва вага серйозно ускладнювала життя хлопцям, які страждали на ожиріння. Звідки ж береться ця напасть? І головне — що робити, аби позбутися цієї проблеми?

Про це ми попросили розповісти фахівця — Ірину Сергіївну МАРУХНО, кандидата медичних наук, лікаря-гастроентеро-лога.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net