Переглядів: 1230

Війна мікросвітів, або Дисбіоз наступає. Як діяти?

На якість нашого життя впливають чинники, над якими ми навіть і не задумуємося. У травному каналі людини вирує інше життя — життя мікроорганізмів. Якщо між ними злагода, ми, їхні «господарі», почуваємося добре.

Проте лише 10% щасливчиків можуть похвалитися «внутрішньою» гармонією. Більшість із нас є ходячим полем бою і його жертвами. Дисбіоз наступає. Як діяти?

Життя мікросвіту

Майже 500 тисяч видів мікроорганізмів населяють наш товстий кишечник, вдень і вночі вони ведуть між собою запеклу боротьбу за основне джерело існування — їжу.

Загальна кількість мікробів, оселених у кишечнику, складає 5% його маси. Це означає, що їхній вплив на здоров’я людини величезний. Склад мікрофлори кожної людини унікальний, як і відбитки пальців. Дія мікрофлори починається з моменту заселення її у кишечник дитини, у перші дні та тижні життя.

Частина мікроорганізмів належить до облігатних (корисних), інша — до факультативних (умовно-патогенних), які сидять собі, до пори, до часу, тихенько, але при певних обставинах (по це — нижче) стають агресивними і провокують низку захворювань.

Корисні бактерії захищають від хвороботворних, синтезують вітаміни, амінокислоти, ферменти, гормони, покращують травлення, знешкоджують токсини. Продукти життєдіяльності корисних бактерій позитивно впливають на нервову та імунну системи, обмін речовин та мають антимутагенну дію.

Переважну частину мікрофлори кишечника складають біфідобактерії (90—98%). Інші 10—2% кишечних «квартирантів» — це лактобактерії, пропіонбактерії, ешеріхії, ентерококи, бактероїди тощо.

Війна без переможців

У нормі між представниками мікрофлори існує рівновага, своєрідне перемир’я, еубіоз. Але майже 90% населення земної кулі страждають від дисбіозу, тобто від порушень цієї рівноваги.

Порушення можуть бути зворотними та незворотними, залежно від співвідношення корисної та хвороботворної мікрофлори та харчування людини. Під час дис-біозу хвороботворні бактерії агресивно окупують територію кишечника: піднімаються вгору по тонкому кишечнику і розмножуються там.

Основними причинами виникнення дисбіозу є:

* ускладнена вагітність, штучне вигодовування;

* респіраторні, вірусні, інфекційні захворювання;

* нераціональне харчування (голодування, дефіцит харчових волокон, вітамінів, білка, надлишок консервованих, рафінованих продуктів);

* дія ксенобіотиків (побутової та косметичної хімії);

* фізичні та емоційні стреси;

* вживання антибіотиків, гормонів, нестероїдних протизапальних ліків (саліцилатів);

* гормональна перебудова орга-нізму, порушення роботи ендокринних органів;

* шкірні, алергічні захворювання, діатез;

* онкологічні захворювання, хіміо- та променева терапія;

* захворювання органів травлення, хелікобактерна інфекція, гельмінтози;

* запори;

* хірургічні операції;

* захворювання порожнини рота — кандидозні та афтозні стоматити, парадонтити;

* «очищувальні» процедури, як-от гідроколонотерапії, коли незворотно вимивається корисна мікро-флора.

Діагностика дисбіозу ґрунтується на даних бактеріологічного до-слідження посіву калу. Прояви дисбіозу зумовлені дією на слизову кишечника та організм токсичних продуктів життєдіяльності мікробів: метеоризм (здуття живота), порушення випорожнення (запор або пронос), болі в животі.

Їжа для перемир’я

Харчування при дисбіозі спрямоване на зменшення запалення, відновлення слизової оболонки кишечника, нормалізацію травлення та відновлення мікрофлори.

Якщо переважають гнилісні процеси, потрібно обмежити важко перетравлювані білкові продукти, такі як грубоволокнисте м’ясо, бобові, цільне молоко. Натомість рекомендовано легкозасвоювані білки, як-от варена риба, куряче та індиче м’ясо (краще — у вигляді парових тефтельок), білий сир, овочеві та фруктові пюре, гречка, зелень. Дуже важливо їсти невеликими порціями, щоб їжа повністю змогла бути оброблена травними ферментами.

Якщо ж домінують процеси бродіння, обмежують цільне молоко, вуглеводи, грубу клітковину (капусту, сирі буряк та моркву) та страви, що містять цукор — солодкі каші, сухофрукти, солодкі фрукти, збільшують кількість нежирних білкових продуктів.

Учасники перемир’я: пробіотики, пребіотики та інші

Важливо вживати продукти, які сприяють відновленню корисних бактерій — пробіотики, пребіотики, певні плоди та спеції.

Пробіотики містять живі біфідум- та лактобактерії (молочнокислі продукти, йогурти без наповнювачів, молочна сироватка), сприяють нормалізації шлункової секреції соляної кислоти, засвоєнню мінералів (кальцію, цинку, заліза та ін.), зменшенню «поганого» холестерину, алергії, нейтралізують токсини. Перевагою молочнокислих продуктів над прісними є краща засвоюваність, нормалізація моторики кишечника за рахунок молочної кислоти, краща засвоюваність мікроелементів (кальцію, фосфору, заліза), знешкодження радіонуклідів.

Пребіотики — це не перетравлюваний компонент їжі, що стимулює ріст корисних бактерій. Природним пребіотиком є інулін, який стимулює ріст біфідо- та лактобактерій, має виражену антиканцерогенну дію. Міститься у топінамбурі.

Харчові волокна, пектини також сприяють росту корисної мікро-флори. Особливо на них багаті висівки — вівсяні, пшеничні, рисові, ягоди — брусниця, чорна смородина та ін., фрукти — яблука, абрикоси, грейпфрути, овочі — буряк, морква, гарбуз.

Антиоксиданти і вітаміни (прискорюють відновлення слизової оболонки кишечника (вітаміни А, С, Е, каротиноїди, селен).

Природні антисептики — рослини або плоди, які пригнічують життєдіяльність багатьох видів хвороботворної мікрофлори (див. таблицю).

Поліненасичені жирні кислоти. Мають виражені протизапальні властивості, сприяють відновленню мембран клітин кишечника. Містяться у рибних стравах, насінні льону та лляній олії.

Кілька рецептів для еубіозу

Введіть льон у раціон

1 чайну ложку насіння льону (цілого або меленого) залити теплою водою.

Через 15 хвилин можна споживати окремо, додавати до кисломолочного напою, супу або каші.

Фітококтейль «Напій переможця»

1 столова ложка мелених сухих плодів шипшини; на кінчику ножа — порошок тертої шкірки граната; 1 лавровий листок; 1 столова ложка мороженої малини (розім’яти); 1 чайна ложка нарізаних сухих ягід барбарису; 2 гвоздики.

Приготування: засипати у термос, залити 0,5 літра окропу, дати настоятися 1 годину. Розділити на 3 порції, які випити впродовж дня.

Дія на організм: оздоровлює мікрофлору кишечника, покращує детоксикаційні властивості орга-нізму, травлення, освіжає колір обличчя.

Салат «Щит»

Топінамбур, морква, морська капуста, яблуко, лимон, 1 столова ложка насіння льону.

Приготування: овочі помити, зрізати верхню шкірку, натерти на тертці, додати 1 столову ложку морської капусти, сік лимона, мелене насіння льону, посолити. Заправити оливковою олією.

Дія на організм: сприяє росту корисної мікрофлори кишечника, знижує рівень «поганого» холестерину та цукру у крові, покращує обмін речовин.

І наостанок

Для того, щоб наша мікрофлора жила у злагоді між собою, а ми — насолоджувалися сповна своїм життям, краще уникати солодощів (зумовлюють бродіння), виключити смаженості-копченості (спричинюють гниття) та алкоголь (вбиває корисну мікрофлору).

Оксана СКИТАЛІНСЬКА,
дієтолог.
Джерело: 100rokiv.com.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net