Переглядів: 871

Пропагандистська складова антисемітської істерії

Заява правозахисних організацій щодо ситуації з антисемітизмом в Україні в контексті кампанії громадянського протесту

В останні тижні у вітчизняних та зарубіжних ЗМІ почали з’являтися публікації, які в категоричній формі характеризують рівень антисемітизму в Києві і в Україні загалом як катастрофічний. Нерідко такий висновок робиться на основі заяв або висловлювань громадських діячів, які, за їх словами, представляють різні єврейські організації. Практично у всіх подібного роду заявах стверджується, що є зв’язок між нібито фіксованим «зростанням антисемітизму» та кампанією громадянського протесту (Євромайдан), що триває уже третій місяць. Різні видання всерйоз ставлять питання, чи слід очікувати погромів, а в дипломатичні структури різних країн спрямовуються різні звернення та заяви з вимогою реакції.

Поширення в засобах масової інформації подібних заяв і висловлювань, на наш погляд, дезінформує аудиторію, особливо якщо вона не дуже добре володіє достовірною інформацією про те, що відбувається в Україні, і створює неадекватну атмосферу паніки у єврейській громаді.

У зв’язку з тим, що ситуація в Україні привертає нині увагу всього світу і справді викликає занепокоєння у громадськості, хоча і зовсім не через уявний сплеск антисемітизму, а через масове порушення прав і свобод громадян з боку органів державної влади та співробітників правоохоронних органів, ми вважаємо за необхідне прояснити ситуацію.

1. Згідно із системним моніторингом проявів ксенофобії, який впродовж багатьох років здійснюють наші організації, в країні спостерігається стабільно низький (особливо порівняно з іншими європейськими країнами) рівень кількості антисемітських інцидентів. В останні два місяці в контексті кампанії громадських протестів не було зафіксовано сплеску антисемітизму.

2. Єдиним неприйнятним винятком є два напади на релігійних євреїв, що відбулися 11 і 17 січня, у Києві, в районі синагоги Розенберга. У заявах деяких громадських діячів, які висловлюються від імені єврейських організацій, напади безпосередньо пов’язувалися з кампанією громадянського протесту, а його учасники — звинувачувалися в антисемітському насильстві. Ми вважаємо за необхідне заявити, що для подібного роду твер­джень нема зовсім ніяких підстав. Через пасивну поведінку і несумлінне проведення оперативно-розшукової діяльності в рамках кримінального провадження, відкритого за фактом події, до цього моменту про можливих злочинців невідомо нічого. Деякі представники єврейської громади схиляються до версії, що самі напади 11 та 17 січня були організовані в провокаційних цілях у рамках кампанії з дискредитації політичної опозиції та учасників громадянських протестів.

3. Ми констатуємо, що з боку прихильників чинної влади здійснюється системна пропагандистська кампанія, спрямована на дискредитацію політичної опозиції та учасників громадянських протестів шляхом поширення неправдивої інформації про масові безпорядки, хвилю екстремізму і, зокрема, «сплеск антисемітизму в Україні», спричиненими діяльністю Євромайдану. Ця кампанія є важливою частиною пропагандистського забезпечення силового придушення протестного руху. Під приводом необхідності боротьби з нетерпимістю і фашизмом 16 січня партія влади прийняла з грубими порушеннями парламентської процедури пакет репресивних законів, які по­збавляють українців громадянських свобод і права на мирний протест.

4. Єдиною реальною підставою для подібних тверджень є факт участі в широкому громадському протестному русі окремих маргінальних малочисельних націонал-радикальних груп. Цього, тим не менш, на наш погляд, абсолютно недостатньо для огульного звинувачення учасників Євромайдану в антисемітизмі. Насправді, за останні місяці було зафіксовано більше випадків використання антисемітської риторики з боку прихильників чинної влади. Крім того, що набагато важливіше, ми з усією відповідальністю заявляємо, що в контексті ситуації, яка склалася в Україні, співробітники правоохоронних органів і представники кримінальних структур, котрі залучаються керівниками органів державної влади у багатьох регіонах для силової протидії мирним протестам, являють собою на кілька порядків серйознішу і цілком реальну загрозу не тільки правам людини і громадянським свободам, але й життю та здоров’ю українців, незалежно від їх етнічного походження та релі­гійної приналежності, ніж учасники малочисельних націонал-радикальних груп.

5. Нерідко з’ясовується, що діячі, які поширюють найбільш панічні заяви, взагалі не мають ніякого відношення до єврейської громади, виступають від імені неіснуючих організацій під вигаданими прізвищами і поширюють відверту брехню. На жаль, ці заяви звучать в унісон з основними тезами пропагандистської кампанії влади й охоче відтворюються ЗМІ.

Ми закликаємо громадян України та іноземних спостерігачів зберігати спокій і критично оцінювати розповсюджувані в ЗМІ панічні заяви про ситуацію з антисемітизмом в країні.

Українська Гельсінська спілка з прав людини.
Харківська правозахисна група.
Конгрес національних громад України.
Проект «Без кордонів» центру «Соціальна дія».

Джерело: http://helsinki.org.ua.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net