Переглядів: 852

Рання діагностика — рятівна

До  Всесвітнього  дня  боротьби  з  онкологічними  захворюваннями

Більшість онкологічних захворювань піддаються успішному лікуванню при їх своєчасному виявленні — така думка була домінуючою під час прес-конференції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями головного лікаря Одеського обласного онкологічного диспансеру Миколи ДОБРОВОЛЬСЬКОГО.

Як зауважив фахівець, під загальною назвою «онкологічні за­хворювання» мається на увазі 200 злоякісних новоутворень, при яких на шкірі, слизових оболонках або в різних органах людини починається безперервний поділ клітин. Пухлина швидко збільшується у різних напрямках до значних розмірів, вражаючи здорову тканину органа людини. Продукти розпаду пухлини всмоктуються, спричиняючи інтоксикацію та виснажуючи організм.

Микола Добровольський навів вражаючі факти: щороку у світі виявляють близько 10 мільйонів нових випадків захворювання, в Україні ця цифра добирається до 160 тисяч випадків, причому Одеська область — серед найбільш тривожних у вітчизняному списку — 8760—8800 захворювань щороку. І навіть при такому стані справ, наголосив Микола Андрійович, рак — рядова хвороба, якої не треба жахатися, а яку просто потрібно серйозно лікувати, і чим раніше розпочати це робити, тим кращим буде результат.

Найбільша кількість випадків за­хворювання, діагностованого в області, — це рак шкіри (понад 13%). Головним провокатором недуги є південне пекуче сонце, перебування під яким можна і потрібно контролювати. Звичка засмагати до «чорноти», вже вкотре нагадав лікар, робить свою згубну справу: організм не витримує надлишку сонячного опромінення й «ви­стрілює» раком. Особливо люблять засмагати молоді жінки, «додаючи краси» ще й у соляріях, насамперед взимку, чим провокують розвиток хвороби.

Понад 500 жінок щороку оперуються в обласному онкодиспансері з приводу раку молочної залози, причому більшість оперативних втручань здійснюється за органозберігаючими технологіями. Тож прооперована жінка продовжує повноцінно жити і працювати.

На превеликий жаль, ще трапляються випадки, коли рак беруться лікувати самотужки або ж за сприяння травників чи екстрасенсів. Втрачається дорогоцінний час і гроші пацієнтів, які все одно приходять за порятунком до дипломованих спеціалістів державного медичного закладу, але вже із запущеними формами хвороби, що усклад­нює лікування.

Микола Добровольський детально розповів журналістам про орга­нізацію роботи онкологічної служби Одещини. Серед позитивних показників її діяльності — стабільне зниження смертності від раку, зростаюче виявлення онкопатологій на ранніх стадіях (до 40% хворих виявляються при профілактичних огля­дах), що робить лікування більш ефективним, інші позитивні моменти. Їх справді немало. Для прикладу: рак 1—2-й стадій, який виліковується у понад 90% випадків, діагно­стується в 62% пацієнтів диспансеру (загалом по Україні ця цифра не перевищує 55%).

Щороку в обласному онкодиспансері, розрахованому на 500 стаціонарних ліжок, проводиться майже 12 тисяч оперативних втручань.

Спеціалісти диспансеру як базового профільного закладу області тримають постійний зв’язок з колегами із районів, проводячи виїзні консультації та надаючи їм різнопланову методичну допомогу. У кожному районі Одещини працюють лікарі-онкологи, які основну увагу в роботі приділяють питанням ранньої діагностики захворювань та повноцінному лікуванню пацієнтів. На Одещині діє цитологічна лабораторія, де щороку проводиться десятки тисяч досліджень. На території області працюють 20 кабінетів комп’ютерної діагностики, 20 мамологічних кабінетів, десятки оглядових.

Головлікар обласного онкодиспансеру детально зупинився на необхідності щорічного проходження медоглядів, що сприяє ранній діагностиці недуги, а також розповів про профілактичну роботу з населенням, про співпрацю спе­ціалістів диспансеру з сервісними громадськими організаціями та ЗМІ.

Принагідно Микола Добровольський нагадав про фактори, які збільшують ризик виникнення онкологічних захворювань: шкідливі звички (куріння, надмірне вживання алкоголю, тривале порушення режиму харчування, необмежене вживання копчених, гострих, смажених продуктів); професійні та побутові контакти з канцерогенними речовинами (сільськогосподарськими отрутами, продуктами нафтопереробки, хімічними барвниками, тими, що виникають у результаті розпилювання у мармуру, шиферу, при роботі з асфальтом); зовнішнє та внутрішнє опромінення іонізуючою радіацією (понад природний рівень); індивідуальні особливості окремих людей (особливості обмінних процесів, імунної системи, наявність спадкових і набутих захворювань, порушення гормональної регуляції); похилий вік.

Ознаки, які мусять насторожити й стати приводом для обстеження: підвищена втомлюваність, втрата апетиту, втрата ваги, блідо-жовтуватий колір шкіри, підвищена температура, яка тримається довше двох тижнів.

Фахівець застеріг, що слід негайно звернутися до лікаря при появі виразки у ротовій порожнині, зміні форми чи розміру родимки, появі на шкірі вузла, який збільшується, ущільненості, бугристості або збільшенні молочних залоз, зміні форми соска чи виділеннях з нього; появі надсадного кашлю, охриплості голосу; змінах функції кишечнику чи сечового міхура; утрудненому ковтанні; незвичайних кровотечах або виділеннях.

Щоб запобігти утворенню злоякіс­них пухлин, назавжди відмовтеся від шкідливих звичок, обмежте споживання тваринних жирів, копченостей, уникайте негативного впливу виробничих канцерогенів, підвищеного сонячного опромінення, збільшуйте фізичну активність, регулярно проходьте профілактичні огляди, суворо виконуйте всі рекомендації лікарів щодо обстеження та лікування за­хворювань, особливо тих, які можуть бути передпухлинними.

І насамкінець Микола Добровольський ще раз наголосив, що більшість онкологічних захворювань піддаються успішному лікуванню при їх своєчасному виявленні. За правило для кожного мусить стати щорічний комплексний медичний огляд, навіть при умові, що здоров’я начебто в нормі.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net