Переглядів: 1358

Біда в домашній аптечці, або Як захистити себе і свою родину від отруєння медикаментами

У кожній сім’ї, як правило, зберігається та чи інша кількість ліків. На всіх упаковках вказаний термін придатності — він проштампований на коробочках, флакончиках, видавлений на блістерах. Якщо етикетка відсутня або термін придатності вичерпався — ліки обов’язково викиньте. Старі медикаменти, у кращому разі, не допоможуть, у гіршому — спричинять отруєння.

Останнім часом спостерігається часте отруєння людей препаратами, призначеними для лікування захворювань серцево-судинної системи. При їх передозуванні, як правило, виникають розлади серцевого ритму, які можуть закінчитися раптовою зупинкою серця. Якщо ліки відпускаються навіть без рецепта — це не означає, що їх можна купувати і вживати безконтрольно.

Практично в кожному домі є жарознижуючі, протизапальні та знеболюючі засоби (ацетилсаліцилова кислота, амідопірин, парацетамол, анальгін тощо). Ці, здавалося б, безпечні препарати при їх передозуванні також можуть стати причиною гострого отруєння, яке су­проводжується ураженням нирок і печінки.

Якщо ви вийняли ліки з упаковки, але не прийняли, то в жодному разі не зберігайте їх окремо від упаковки. Це дуже небезпечно, адже згодом можна помилково прийняти не те, що вам потрібно, і постраждати від того.

Особливу увагу звертайте на правила зберігання ліків. Деякі з них, як-от, свічки, інсулін, повинні зберігатися в холодильнику, решта — у темному місці. Від неправильного зберігання втрачається лікувальна дія препаратів навіть при зовні нормальному вигляді. Ті препарати, які слід зберігати в холодильнику, помістіть у закриту коробку, яку треба щільно закрити та позначити або червоним хрестиком, або написом чи наклейкою. Не забувайте, що допомога може знадобитися іншим членам сім’ї за вашої відсутності.

Зазвичай ліки зберігаються при кімнатній температурі, тобто при 20°С, якщо на упаковці не вказаний інший температурний режим. Напис «у прохолодному місці» відповідає 12—15° С. Більшість ліків, які виготовляються в аптеці (краплі для очей, від нежиті, мікстури від кашлю), розраховані на використання впродовж 2—10 днів і для тривалого зберігання не придатні. Будь-які зміни кольору або консистенції ліків є сигналом, що вживати їх не можна.

Як правило, з ліками не сумісний алкоголь. Якщо ви купуєте новий препарат в аптеці, запитайте провізора чи фармацевта про особливості його застосування й обов’язково уважно вивчіть анотацію, яка є в кожній упаковці.

Візьміть за правило не приймати ліки у присутності дітей, адже вони наслідуватимуть дії дорослих. Не залишайте ліки у доступному для малечі місці. Ніколи не дозволяйте дітям гратися ліками, навіть порожніми коробочками чи пляшечками. Якщо ви не медик, то ніколи не радьте людям ліки, які допомогли вам чи комусь із знайомих. Це може робити тільки фахівець!

Якщо термін придатності вичерпався, необхідно викинути ліки, навіть якщо вони дуже дорогі. Тим більше, не передаровуйте тим, хто не може їх придбати. Таблетки і порошки розчиніть у воді та вилийте в каналізацію. Мікстури, настоянки, примочки та інші рідини обов’язково вилийте в унітаз, ампули розбийте. Коли викидаєте використані шприци — зігніть голку.

Лікування травами — найдавніший спосіб зцілення людей, однак і ними можна отруїтися, якщо при­ймати на власний розсуд, без консультацій з лікарем. Слід пам’ятати, що вплив деяких рослин на організм людини настільки сильний, що неправильне або надмірне їх використання може призвести до неприємних наслідків.

Скажімо, валеріана на кожного двадцятого, хто бажає заспокоїтися, справляє протилежну дію. При­ймаючи сік алое, пам’ятайте про небезпеку захворіти на виразку шлунка. А у вагітних сік алое може спричинити передчасні пологи. Свіжий сік буряка зумовлює спазм судин, а надмірне вживання цибулі може спричинити серцевий біль та підвищення кислотності шлунка. Надзвичайно корисні ягоди шипшини, але й вони мають побічну дію — руйнують емаль зубів. Тому щоразу після того, як випили сік, відвар чи настоянку шипшини, сполосніть рот водою.

Зберігати трави необхідно окремо від побутової хімії і від інших ліків: у сухому прохолодному місці,  в пакетах із щільного паперу і не довше двох років.

Коли купуєте ліки, дивіться на протипоказання до них. Чим солідніша фірма, яка випускає препарати, тим довша інструкція, тим більший набір побічних дій вказується у ній, тому що фірма реєструє кожне, бодай єдине, ускладнення, яке виникло внаслідок вживання того чи іншого препарату.

На жаль, ми не застраховані від підробок у фармацевтичній галузі. Ось деякі рекомендації, які допоможуть розпізнати підробку: фірмова коробочка гладенька, з рівними краями; на підроблених ліках часто нечітко витиснута серія та дата виготовлення, вона читається не з того боку блістера (пластини з ліками), де розташовані таблетки; як правило, листівка-вкладиш у справжніх ліках розташована так, що ділиться блістером наполовину. У фальшивці інструкція всунута в одну половину коробочки; вкладиш підробки часто буває незрозумілою мовою, інструкція російською або українською мовою є факсимільною копією; якщо ви завжди купували ліки за високою ціною і раптом зустрічаєте такі ж, але у кілька разів дешевші, знайте — це підробка; не рекомендується замовляти ліки поштою або з до­ставкою додому.

У разі отруєння ліками негайно викликайте «швидку». До її приїзду постарайтеся промити потерпілому шлунок, давши йому випити три-чотири склянки кип’яченої води, держаком ложки натиснути на корінь язика, щоб у нього швидше виникла блювота. Промивання шлунка слід повторити два-три рази. Але робити це можна тільки в тому випадку, якщо хворий при свідомості. При втраті свідомості в жодному разі не можна вливати в рот хворому воду, молоко або іншу рідину для промивання шлунка, оскільки рідина може потрапити в дихальні шляхи, що призведе до порушення дихання, іноді з тяжкими наслідками.

При появі у хворого порушення координації рухів, нестійкої ходи негайно покладіть його в ліжко. Якщо потерпілий втратив свідомість, поверніть його голову набік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Очистіть порожнину рота від слизу і блювотних мас пальцем, обгорненим бинтом.

У потерпілого може відбутися зупинка дихання. Тоді негайно починайте штучне дихання методом «рот у рот» або «рот у ніс». Попередньо очистіть його порожнину рота, розстебніть одяг, який стягує грудну клітку.

Коли прибуде «швидка», не забудьте передати медичним працівникам упаковки з-під прийнятих постраждалим ліків і повідомити, якщо можливо, час прийому препарату, його дозу. Та за краще не доводити життя до таких трагедій, а ревізію в домашній аптечці треба робити частіше, аніж у холодильнику.

Підготовлено за матеріалами обласного центру здоров’я.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net