Передсмертний стан моря?
Всебічні дослідження морського середовища показали, що життєздатність Чорного моря погіршується. Прогнози вчених досить похмурі: за безліччю ознак — збідненням морської флори і фауни, хімічним складом води та забрудненням — Чорне море близьке до передсмертного стану.
Найбільшої шкоди морським спільнотам завдають сполуки азоту і фосфору, які надходять з побутовими і промисловими стоками, а також зливовими водами, що змивають з полів добрива, а з пасовищ і тваринницьких ферм — екскременти тварин. Велика частина таких речовин потрапляє з річок. Останнім часом обсяги фосфору суттєво зросли, оскільки його сполуки містяться в мийних засобах.
Азот і фосфор називають ще біогенами, бо вони є поживними речовинами для рослин. Перенасиченість води цими елементами зумовлює процес, названий евтрофікацією (в буквальному перекладі — «перегодовування»). У такій воді починають інтенсивно розмножуватися водорості, як одноклітинні, так і багатоклітинні. Це призводить до того, що рослини використовують практично весь кисень, який насичує воду, для власного дихання і не встигають покрити його дефіцит шляхом фотосинтезу. Морська живність, залишившись без кисню, просто задихається. Таким чином, евтрофікація водойм призводить не тільки до погіршення рекреаційних якостей акваторії, а й до деградації природних спільнот.
Наукові дослідження, які проводяться у рамках Чорноморської екологічної програми, виявили, що з усіх галузей економіки на території європейських країн найбільшого удару екосистемі Чорного моря завдає свинарство, оскільки екскременти цих тварин погано утилізуються і довго переробляються природним шляхом.
Відповідно до звітів Міжнародної асоціації власників танкерів на початку XXI століття Чорне море посідало перше місце за рівнем забруднення нафтопродуктами. Якщо у відкритій частині Чорного моря рівень забруднення нафтопродуктами порівняно невеликий, то в прибережних акваторіях, особливо поблизу портів, він часто перевищує гранично допустимі норми. Нафта надходить у навколишнє середовище в результаті планових або аварійних скидів із суден, а також з наземних джерел. Аварійні розливи порівняно невеликі. В середньому вони становлять 110 тонн за рік. Проте зростаючі обсяги транспортування нафти і нафтопродуктів, будівництво нових нафтових терміналів збільшують загрозу великих аварій. У разі ж такої аварії і вподовж десятиліть чутлива екосистема моря може не повернутися до норми.
Забруднення Чорного моря важкими металами наразі несуттєве. Однак поблизу берегів зустрічаються локальні аномалії. Наприклад, в районах виноградарства при обробці плантацій препаратами міді з дощовими водами може надходити надлишок токсичних іонів міді. З промислових підприємств з річковими стоками потрапляють у море кадмій, хром і особливо свинець, джерелом якого є вихлопні гази автомобільного транспорту.
Сергій ЗАХАРОВ,
студент ОНПУ,
практикант Державної екологічної інспекції
Північно-Західного регіону Чорного моря.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206