№ 10 (21481) четвер 6 лютого 2014 року

Переглядів: 4895

Євромайдан: критичний розкол між владою і суспільством

Чим більше влада вдається до репресій стосовно Євромайдану, тим глибший розкол між нею і суспільством. Політичної розправи над своїм народом не сприймають громадяни в усіх регіонах, незалежно від політичних уподобань.

Світоглядну сутність Майдану спробували означити соціологи. Про його глибинні причини і перспективи «Дзеркало тижня. Україна» розмовляло з директором фонду «Демо­кратичні ініціативи» Іриною БЕКЕШКІНОЮ.

Переглядів: 881

Між двома світами

Президент США Барак Обама сподівається, що в Україні буде сформовано більш ле­гітимний уряд, а влада зрозуміє, що люди прагнуть брати участь у визначенні власної долі. Про це він заявив у рамках відеоконференції.

Коментуючи питання щодо ситуації в Україні, Барак Обама зазначив, що США ведуть активний діалог і з опозицією, і з урядом. «Ми переконані, що, по-перше, правила, які обмежують протести і свободу слова, зрештою, є контрпродуктивними, і ми виступаємо проти цього. По-друге, має бути шлях реструктуризувати уряд України у спосіб, який дозволить опозиції і людям на вулицях брати участь у підготовці до демократичного процесу, що створить більш легітимний і єдиний уряд. Це буде непросто, але ми намагаємося допомагати в переговорах на шляху до цієї мети. Третє. У довготерміновій перспективі, частина того, що відбувається, є проявом того, що українці, очевидно, дивляться на Європу та Захід як на партнерів у переході до більш вільної еконо­міки, на основі вільного ринку. Очевидно, вони мають сильні історичні зв’язки з Росією та значні комерційні стосунки з Росією, і ними не треба жертвувати».

Переглядів: 1533

Шлях у тисячу миль починається з першого кроку

Директор центру забезпечення діяльності та організації УніКредит Банку Владислав Рашкован опублікував на своїй сторінці Facebook відкритий лист до земляків, в якому спробував пояснити, чому він підтримує Майдан.

Привіт!

Я народився і виріс в Одесі, як мій батько і дід. В Одесі я закінчив школу, університет та аспірантуру, 5 років працював викладачем в уні­верситеті. Але останні кілька років я живу не в Одесі, а в Києві — так уже склалося. Вибач.

Переглядів: 926

Будьмо розсудливими, толерантними

Звернення медиків Одещини

Дорогі одесити і жителі області!

Лікарі, медичні сестри, фельдшери, молодші медичні працівники, незалежно від того, чи працюють вони в лікарнях, поліклініках, амбулаторіях, фельдшерських пунктах, на швидкій медичній допомозі, цілодобово докладають усіх зусиль, незалежно від віросповідань, культури і політичних поглядів, для збереження життя і здоров’я жителів нашої краю.

Переглядів: 849

Єднаймося в ім’я майбутнього

Звернення освітян Одещини до батьківської громади

Шановні співвітчизники!

Ми, освітяни, люди мирної професії, ті, хто несе велику апостольську місію і вчить українську націю, вкрай стурбовані перебігом ситуації, яка склалася в Україні. Сьогодні ми не маємо права залишатися осторонь цих подій і робити вигляд байдужих. Одещина завжди була, є і має бути краєм спокою та рівноваги, зваженості рішень, краєм доброти та справедливого ставлення до людей.

Переглядів: 825

Якщо не поважаєте себе, то й вас не поважатимуть

Звернення Одеської народної ради до працівників державних і комунальних установ

Останнім часом влада дедалі частіше звертається до вас із за­кликом вийти на мітинг на її підтримку. Якщо хтось із вас щиро хоче підтримати партію влади і йому начхати, що вона розоряла, розоряє і буде розоряти країну, що злодійство стало нормою і правом влади, то це його особиста справа.

Переглядів: 787

Ви присягали на вірність народу...

Звернення Одеської народної ради до представників правоохоронних органів та силових структур

Шановні співвітчизники! Україна вступила в час глобальних змін. Український народ зрозумів, що заслуговує значно кращої долі, ніж та, яку йому нав’язала нині діюча влада. Прагнення українського народу до свободи, незалежності, правової,  справедливої та заможної держави європейського зразка вже ніщо і ніхто не зможе зупинити. Цей процес доленосний та незворотний.

Ви є фундаментом безпеки та стабільності українського суспільства. Вас породила багатостраждальна українська земля, і ви є невід’ємною частиною українського народу. Складаючи присягу на вірність народу України, ви зобов’язувалися захищати український народ від злочинності та бандитизму.

Переглядів: 872

Угода про асоціацію з ЄС: міфи і факти

Закінчення. Початок у номерах за 30 січня та 1 лютого.

Міф дванадцятий:
«ЄС не надавав Україні великої допомоги в минулому та не готовий надавати її в майбутньому».

Спростування міфу:

Після того, як Україна здобула незалежність, ЄС виділив Україні понад 3,3 мільярда євро безповоротних коштів (технічна допомога, постачання, роботи та гранти). Окрім цього, ЄС виділив понад 3 мільярди євро кредитів (це включає в себе макроекономічну підтримку та кредити на виконання конкретних проектів від Європейського інвестиційного банку).

Переглядів: 801

Пропагандистська складова антисемітської істерії

Заява правозахисних організацій щодо ситуації з антисемітизмом в Україні в контексті кампанії громадянського протесту

В останні тижні у вітчизняних та зарубіжних ЗМІ почали з’являтися публікації, які в категоричній формі характеризують рівень антисемітизму в Києві і в Україні загалом як катастрофічний. Нерідко такий висновок робиться на основі заяв або висловлювань громадських діячів, які, за їх словами, представляють різні єврейські організації. Практично у всіх подібного роду заявах стверджується, що є зв’язок між нібито фіксованим «зростанням антисемітизму» та кампанією громадянського протесту (Євромайдан), що триває уже третій місяць. Різні видання всерйоз ставлять питання, чи слід очікувати погромів, а в дипломатичні структури різних країн спрямовуються різні звернення та заяви з вимогою реакції.

Поширення в засобах масової інформації подібних заяв і висловлювань, на наш погляд, дезінформує аудиторію, особливо якщо вона не дуже добре володіє достовірною інформацією про те, що відбувається в Україні, і створює неадекватну атмосферу паніки у єврейській громаді.

Переглядів: 816

Говорити і бути почутими

Відкрите звернення до євреїв усього світу

Тричі за останній місяць на прихожан київської синагоги на Подолі були здійснені напади. Два не вдалися, а один — із травмами для студента єшиви.

Почерк і обставини не залишають сумнівів в авторстві. Спонтанний сплеск агресії «антисемітів із Майдану» виключається. Для «спонтанного сплеску» є синагога в центрі Києва. Свідомо ж планувати таку акцію сьогодні на Майдані може тільки пацієнт психлікарні. Це озна­чає своїми руками поховати всі надії на допомогу із Заходу. А от для протилежного боку... По-перше, нахабство і відчуття повної безкарності. Затриманий самими прихожанами «спостерігач» старанно замальовував у блокноті «маршрути руху» єшиботників, абсолютно спокійно пішов до міліції, де і пропав. По-друге, сама міліція так нікого і не знайшла і, судячи з усього, не шукала. Знайома для сьогоднішнього Києва картина — найнята шпана під прикриттям «правоохоронців» спалює машини, б’є вітрини, нападає на перехожих і розчиняється в темряві ночі... Розрахунок простий. Або євреї вирішать, що стали жертвою «бендерівців» і зажадають від уряду та світової спільноти припинити «неподобства» на Майдані, або зрозуміють, що стали об’єктом залякування влади, і... тим більше вимагатимуть «закрити» Майдан, щоб не вийшло ще гірше...

Переглядів: 884

Солідарність з Майданом

/_f/2014/010.jpg Калейдоскоп щоденних подій видозмінюється так швидко, що навіть інтернет-видання ледве встигають бодай кількома рядками сповіщати про них, озвучувати заяви та коментарі. Що вже й казати про газету, яка, перш ніж потрапити до читача, мусить пройти певний технологічний процес, розсилання і доставку передплатникам... Отож даруйте, що не всі події встигаємо охопити. От і сьогодні пропонуємо лише побіжний огляд того, як у різних куточках світу міжнародна спільнота реагує на те, що відбувається в Україні.

— «Слава відважним українцям, які вимагають справжньої демократії. За­кликаю до діалогу та мирного вирішення заради міцної, єдиної України. Вони це зможуть!» — йдеться у повідомленні колишнього президента США Білла Клінтона у його мікроблозі на Twitter.

Дещо раніше відомий американський кіноактор та губернатор штату Каліфорнія Арнольд Шварценеггер записав відео­звернення до українського народу, в якому побажав йому успіхів у мирній боротьбі за демократію.

— Суботнього вечора 1 лютого всі телеканали Польщі на знак солідарності з Україною включили пісню «Подай руку Україні» українсько-польської групи Taraka.

«Ще не вмерла Україна, — йдеться в пісні, — коли разом ми, як сім’я». Пісня супроводжувалася кадрами останніх подій в Україні.

Переглядів: 798

«Освітні цілі» — ворожнеча і насильство?

Всеукраїнська громадська організація «Українська незалежна рада єврейських жінок» надіслала відкритого листа президенту Віктору Януковичу та голові МВС Віталію Захарченку через антисемітизм, що проявляється на сторінці спецпідрозділу «Беркут» у соціальній мережі Facebook. Про це повідомив «Київ єврейський».

У зверненні президента цієї громадської організації Елеонори Гройсман йдеться: «Нас обурив факт того, що сторінка «Беркут—Україна» — інформаційна підтримка українського підрозділу «Беркут» — являє собою концентрацію махрового антисемітизму та екстремізму».

Переглядів: 6465

«...Виріс із рідного ґрунту»

3 лютого минуло 150 років від дня народження Володимира Самійленка (1864—1925), українського поета, драматурга і перекладача

Майже кожен, прочитавши твір, який полонив образами, проблемами та їх авторським вирішенням, мовою, обов’язково поцікавиться, хто ж його написав. Так було і тоді, коли у 1886 році був опублікований вірш «Ельдорадо». З підпису під ним — «Сивенький» — читачі зробили висновок: його автор — літня людина з великим життєвим досвідом, яка добре обізнана з проблемами суспільства. І яким же було здивування, коли з’ясувалося, що «Сивенький» — це псевдонім, а справжнє прізвище поета — Володимир Самійленко, і що йому трохи більше за двадцять. Звісна річ, інтерес до юнака зріс. Звідки він, хто його батьки, якого походження?

Народився Володимир Іванович Самійленко 3 лютого 1864 року в селі Великі Сорочинці на Полтавщині. Батько його був поміщик Іван Лисевич, а мати — колишня кріпачка Олександра Самійленко. Про історію їхніх стосунків поет розповів в «Автобіографії», яку почав писати за місяць до смерті:

«Як моя мати мала літ шістнадцять, її мати й вітчим найняли служити до покоїв до старої дідички Лисевички в х. Климово, верстов 10 від Сорочинець, у Зіньковецькому повіті, де вона проживала з сином своїм Іваном Олександровичем. Іван Олександрович Лисевич був багатий землевласник: мав п’ять тисяч десятин землі й багато всякого добра; любив бенкетування, полювання й музику. За часів кріпацтва мав власний оркестр музикантів. Сам теж гарно грав на скрипку. В той час, як моя мати вступила на службу до його матері, він мав коло 40 літ; був нежонатий.

Переглядів: 2102

«Мов джерела невтомного вода»

Поезія повинна бути дивна.
Прихильна. Недоречна. Супротивна.
Як глина. Як полин. Як переляк.
Як недоріка. І немов будяк.
Але ж вона повинна бути чиста!
Немов весна — чарівна і врочиста!
Мов джерела невтомного вода.
І — ніби Українка молода!
Володимир Гаранін. «Поезія».

У цьому вірші сконцентроване творче кредо Володимира Михайловича Гараніна, який учора відзначив своє 80-ліття.

Можна порадіти, а, можливо, й подивуватися, як у митця на все вистачало часу і як він усюди встигав: професійний літератор, відповідальний секретар та член ради Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, очільник секції сатири й гумору, головний редактор журналу «Літературна Одеса», постійний член журі конкурсів юних авторів, цікавий лектор для учнів та студентів, активний учасник наукових конференцій, член НСЖУ...

Переглядів: 6557

Публічна бібліотека та її очільники

Перші бібліотекарі — 1829—1852

Продовжуємо публікацію матеріалів, присвячених 185-річчю заснування Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького (див. «ЧН» за 11.01.2014)

Цілком зрозуміло, що ефективність діяльності будь-якої установи, незалежно від спрямування, навіть при стабільному фінансуванні, значною мірою обумовлена людським фактором. Заснування бібліотеки цю тезу переконливо підтвердило. Ще більше у цьому переконуєшся, знайомлячись з її майже двохсотлітньою історією.

Збільшення фондів і попиту на книги, їх доступність створювали ситуацію, яка потребувала бібліотекаря-просвітянина, свідомого своєї місії. У різний час Одеську міську публічну бібліотеку очолювали особи, які зробили посильний, а в окремих випадках видатний внесок у її розвій, що не обов’язково залежало від терміну перебування на посаді бібліотекаря: А.-Ф. Спада (1829—1842), М.Н. Мурзакевич (1843—1852), А.Б. Ашик (1852—1854), М.І. Керстич (1854—1868), М.Ф. де-Рибас (1858—1882), В.О. Яковлєв (1882—1896), М.Г. Попруженко (1896—1919).

Переглядів: 823

Диплом заради диплома?

Понад 80% педагогів працюють не за спеціальністю

За нинішнього стану української економіки тільки 36% спеціалістів можуть дозволити собі працювати за спеціальністю. І найбільше пощастило тим, хто отримав освіту в сфері маркетингу, менеджменту й права. А ось працівникам із педагогічною освітою доводиться підлаштовуватися під потреби ринку праці: 83% з них працюють не за спеціальністю. Про це свідчать результати опитування, проведеного дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

На українському ринку праці спосте­рігається масштабна диспропорція між кількістю робочих місць, з одного боку, й кількістю працівників з певною спеціалізацією, з іншого. Згідно з результатами опитування, тільки 36% співробітників працюють за спеціальністю, робота 20% пов’язана з отриманою спеціа­лізацією, тоді як 44% працівників узагалі змінили професію.

Переглядів: 828

Рання діагностика — рятівна

До  Всесвітнього  дня  боротьби  з  онкологічними  захворюваннями

Більшість онкологічних захворювань піддаються успішному лікуванню при їх своєчасному виявленні — така думка була домінуючою під час прес-конференції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями головного лікаря Одеського обласного онкологічного диспансеру Миколи ДОБРОВОЛЬСЬКОГО.

Як зауважив фахівець, під загальною назвою «онкологічні за­хворювання» мається на увазі 200 злоякісних новоутворень, при яких на шкірі, слизових оболонках або в різних органах людини починається безперервний поділ клітин. Пухлина швидко збільшується у різних напрямках до значних розмірів, вражаючи здорову тканину органа людини. Продукти розпаду пухлини всмоктуються, спричиняючи інтоксикацію та виснажуючи організм.

Переглядів: 1291

Біда в домашній аптечці, або Як захистити себе і свою родину від отруєння медикаментами

У кожній сім’ї, як правило, зберігається та чи інша кількість ліків. На всіх упаковках вказаний термін придатності — він проштампований на коробочках, флакончиках, видавлений на блістерах. Якщо етикетка відсутня або термін придатності вичерпався — ліки обов’язково викиньте. Старі медикаменти, у кращому разі, не допоможуть, у гіршому — спричинять отруєння.

Останнім часом спостерігається часте отруєння людей препаратами, призначеними для лікування захворювань серцево-судинної системи. При їх передозуванні, як правило, виникають розлади серцевого ритму, які можуть закінчитися раптовою зупинкою серця. Якщо ліки відпускаються навіть без рецепта — це не означає, що їх можна купувати і вживати безконтрольно.

Переглядів: 798

Передсмертний стан моря?

Всебічні дослідження морського середовища показали, що життєздатність Чорного моря погіршується. Прогнози вчених досить похмурі: за безліччю ознак — збідненням морської флори і фауни, хімічним складом води та забрудненням — Чорне море близьке до передсмертного стану.

Найбільшої шкоди морським спільнотам завдають сполуки азоту і фосфору, які надходять з побутовими і промисловими стоками, а також зливовими водами, що змивають з полів добрива, а з пасовищ і тваринницьких ферм — екскременти тварин. Велика частина таких речовин потрапляє з річок. Останнім часом обсяги фосфору суттєво зросли, оскільки його сполуки містяться в мийних засобах.

Переглядів: 771

Найгероїчніша дитина

За активної підтримки Державної служби з надзвичайних ситуацій України шість років поспіль проводиться Всеукраїн­ська премія «Диво-дитина».

Премія створена з метою пошуку, відбору та нагородження найталановитіших та найобдарованіших дітей, які мають унікальні, особливі розумові або фізичні здібності, незвичайні вміння, надзвичайну схильність до науки, спорту чи музики.

Переглядів: 798

Із чого ти, шарова блискавко?

У 2012 році трьом фізикам з китайського Північно-західного університету — Цзянь Юну Ценю, Пін Юаню і Си Міну Сюе — вдалося дослідити шарову блискавку точними приладами. Вони проводили зйомку грози на плато Цинхай (захід КНР) за допомогою високошвидкісних камер, оснащених спектрографами з високою дозві­льною спроможністю.

Одного разу після удару звичайної блискавки виникла куля, що світилася, діаметром близько 5 метрів, вона рухалася зі швидкістю 8,6 метра на секунду і зникла приблизно за 1,5 секунди. Усе це явище було відзняте з відстані 900 метрів цифровою відеокамерою, а друга його половина — за допомогою камери, що робила 3 тисячі кадрів на секунду (спочатку її «засліпив» удар блискавки).

Переглядів: 749

Робот-перекотиполе

NASA показало прототип робота-кулі Super Ball, який розробляється фахівцями дослідницького центру Амес для висадки на Титані, супутнику Сатурна. Робота можна буде просто скинути на поверхню без спеціальних посадковиих пристроїв, повідомляє The Verge.

Ключовою особливістю конструкції Super Ball є те, що він не має цілісного жорсткого корпусу, а складається з безлічі стрижнів і розтяжок, зібраних у кулясту фігуру. Робот пересуватиметься поверхнею за рахунок перекочування (на кшталт відомого нам перекотиполя), тоді як гнучкість дозволить йому уникнути ушкоджень під час скидання з дуже великої висоти.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net