Переглядів: 948

Час звільнення

Як повідомив офіційний сайт президента у п’ятницю, Віктор Янукович підписав низку законів. Відтак підписані ним же «драконівсько-парнокопитні» старання Верховної Ради від 16 січня втратили силу. Ще один закон — про амністію — влада обіцяє застосувати, якщо Майдан погодиться на її умови.

Серед підписаних президентом законів: «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України»; «Про внесення зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» щодо відтермінування набрання чинності положеннями пункту 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення»; «Про внесення зміни до статті 297 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за осквернення або руйнування пам’ятників, споруджених в пам’ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни — радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців»; «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму»; «Про внесення зміни до статті 197 Податкового кодексу України щодо звільнення від обкладення податком на додану вартість операцій із ввезення на митну територію України природного газу»; «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань».

Як зауважує http://ukr.lb.ua, підписаний президентом закон «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідувань і покарання осіб у зв’язку з подіями, які мали місце під час проведення мирних зібрань» передбачає звільнення від відповідальності учасників акцій протесту в період з 27 грудня до дня набуття законом чинності після виконання протестувальниками певних умов. Закон набере чинності після опублікування в офіційних виданнях. Ймовірно, у вівторок, 4 лютого.

У цьому законі, ухваленому в середу пізно ввечері голосами «регіоналів» та комуністів, прописані умови, за яких затриманих демонстрантів влада обіцяє звільнити. Серед цих передумов — звільнення всіх «незаконно зайнятих» будівель у Києві та інших населених пунктах України, вільний доступ чиновників на робочі місця. Крім того, мають бути прибрані барикади з вулиці Грушевського у столиці, звільнені інші вулиці, площі, провулки, бульвари, «крім тих, на яких відбуваються мирні акції протесту». Тобто мітинг на Майдані може продовжуватися, але всі інші зайняті позиції люди мають віддати владі. Але й це ще не факт, що влада натомість випустить усіх затриманих (а вкрадених невідь ким?), бо є ще «нюанс»: закон набуде чинності лише після того, як Генпрокуратура оголосить про виконання протестувальниками всіх умов, на що відводиться 15 днів.

А що буде, скажімо, якщо Майдан виконає умови, а прокуратура промовчить? І які такі повноваження прокуратури (в Конституції про них нічого не сказано) дають право цьому відомству вершити долю країни?

Слід також зауважити, що саме голосування за ці закони відбулося після тривалих дебатів за зачиненими дверима між депутатами-«регіоналами» з президентом (у кілька турів) і лідерів опозиційних фракцій з ним же. Схоже, підтримка саме законопроекту авторства представника глави держави в парламенті Юрія Мірошниченка (кнопки «за» були натиснуті в секторах, де за­сідають ПР та КПУ) здивувала й частину тих, хто за нього, як засвід­чило табло у Раді, голосував. Але, як би там не було, на тому етапі політичної гри особиста присутність Віктора Януковича у парламентських коридорах (а він вельми рідко сам іде «в народ, наділений мандатами») дала результат, на який і розраховував президент у ситуації, що склалася.

Наступного після виснажливих перемовин у ВР дня стало відомо, що президент зліг на лікарняний. З високою температурою. Та попри нездужання усе ж підписав закони, ухвалені на позачерговому засіданні ВР.

У четвер, коли рішення Верховної Ради вже було, а підпису президента під законами ще не було, глава держави звернувся до громадян:

«Дорогі співвітчизники!

Звертаюся до вас із почуттям великої тривоги й турботи про життя і здоров’я багатьох людей, які втягнуті в протистояння безвідпо­відальними політиками. На превеликий жаль, це протистояння не обійшлося без жертв. Сьогодні вночі Україна зазнала ще однієї втрати — передчасно помер під час виконання службових обов’язків із забезпечення громадського порядку в Києві капітан внутрішніх військ Дмитро Васильович Дунець.

Цими днями Україна, як знаємо, прощалася із загиблими в цьому протистоянні молодими людьми. Відомо також, що постраждали люди від перенапруження, холоду, зіткнень. Кожен такий випадок залишає глибокий і болісний слід у наших серцях. І кожен із нас запитує — в ім’я чого страждають люди? Чому політики не закликають до миру, спокою та порозуміння, а навпаки — розбурхують ще більше настрої своїми невиваженими і безвідповідальними заявами, думаючи про власні рейтинги більше, ніж про життя та здоров’я людей.

У процесі переговорів з мирного врегулювання протистояння ми дійшли конкретних домовленостей з представниками опозиції. Усі зобо­в’язання, які влада взяла на себе, ми виконали. В тому числі парламент ухвалив закон про амністію, який гарантує учасникам протестів свободу та звільнення тих осіб, які були затримані під час конфліктів.

Однак опозиція продовжує нагнітати ситуацію, закликає людей стояти на морозі задля політичних амбіцій кількох лідерів. Я думаю, що це неправильно. Переконаний, ми повинні зрозуміти — нема майбутнього у держави й народу, якщо політичні інтереси окремих груп поставлені вище існування самої України.

Я ще раз прошу і звертаюся до людей, звичайних громадян, моїх співвітчизників: зробімо все задля миру і спокою, задля нормального життя країни. Зі свого боку я з якнайбільшим розумінням і прихиль­ністю буду ставитися до потреб і прагнень людей, враховуючи ті помилки, які бувають у кожної влади, бо ж помилок не припускається лише той, хто нічого не робить.

Вірю, що разом ми зуміємо повернути життя України і всіх людей у мирне і спокійне русло».

Того ж вечора країна мала можливість побачити, якими методами в Україні дехто намагається навести «порядок» — після тижневого зникнення у селі Вишеньки Бориспільського району під Києвом знайшовся, на щастя, живим, лідер Автомайдану Дмитро Булатов (зник уночі 22 січня).

Як розповів сам активіст (на знімку), невідомі били його, катували, порізали йому вухо та навіть розпинали — свідченням чому проколи на руках. Булатов не знає, хто його викрав. Після тривалих катувань його вивезли та викинули з машини. За­кривавлений, жорстоко побитий чоловік ішов селом, стукаючи у всі двері, аж поки один з місцевих жителів пустив його в оселю і дав можливість зателефонувати друзям, які й привезли Дмитра до Києва та передали під опіку лікарів. Учора активіста прооперували та перевели в реанімаційне відділення. Тим часом, за інформацією опозиційних політиків, міліція намагалася заарештувати його.

У відомстві натомість заявили, що викрадення активіста, ймовірно, було інсценуванням з метою провокацій... Чомусь спало на думку вже призабуте «самогубство», вчинене двома пострілами в голову...

Як зауважує сайт http://texty.org.ua, примітним є те, що село Вишеньки, побіля яких викинули Дмитра, розташоване недалеко від села Гнідин, де знайшли мертвим активіста євромайдану Юрія Вербицького і де викинули викраденого активіста Ігоря Луценка. І саме в тій окрузі є училище МВС, санаторій МВС і тренувальна база Внутрішніх військ. Чи випадковий цей збіг?

Події в Україні залишаються провідною темою світових ЗМІ та заяв очільників держав і міжнародних організацій. Так, у заяві високого представника ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кетрін Ештон зазначається, що українська влада має припинити незаконні затримання людей, незаконно заарештовані люди мають бути звільнені, а злочинці притягнуті до відповідальності.

«Усі ці дії є неприйнятними і повинні бути негайно припинені. За вжиття необхідних заходів задля позбавлення нинішньої атмосфери залякування і безкарності, що призводить до таких дій, несе відпо­відальність влада... Я приголомшена очевидними ознаками запо­діяння довготривалих тортур і жорстокого поводження з організатором Автомайдану Дмитром Булатовим», — мовиться в документі.

Кетрін Ештон вважає, що учасники акцій протесту на Майдані, зокрема знайдений мертвим 22 січня Юрій Вербицький, «віддали життя за свої громадянські права».

У свою чергу єврокомісар з питань політики добросусідства Штефан Фюле у власному Twitter написав: «Закликаю органи влади негайно відреагувати на випадки ви­крадення та катування людей, як це сталося з Дмитром Булатовим. Такі прояви насилля та безкарності є шокуючими і мають припинитися зараз же!»

Зі свого боку посольство США в Україні на сторінці амбасади в мережі Facebook поширило заяву такого змісту: «Ми дуже раді, що активіст Автомайдану Дмитро Булатов був знайдений живим, але вражені й обурені тортурами, що їх застосували до нього його викрадачі. Щоб довести серйозність своїх намірів щодо викорінення насильства, український уряд мусить взяти на себе повну відповідальність за своєчасне розслідування цього мерзенного злочину, затримання й судове переслідування осіб, відповідальних за нього.

Ми, як і раніше, глибоко стурбовані повідомленнями про 27 інших зниклих безвісти протестувальників і продовжуємо закликати уряд України знайти тих, хто зник, а також притягнути винних у викраденні до відповідальності... Посол Пайєтт вітає запевнення міністра юстиції Лукаш та інших членів уряду, зроблені для дипломатичної спільноти з цього питання, у очікує, що уряд уживе конкретних кроків у напрямку вирішення цих справ».

Організація Об’єднаних Націй приголомшена смертями майданівців і закликала президента Віктора Януковича негайно, ретельно та незалежно розслідувати факти про вбивства, викрадення та тортури активістів. Про це, як повідомило Reuters, 31 січня на брифінгу у Женеві заявив речник верховного комісара ООН з прав людини.

«Ми приголомшені смертями людей, про яких останніми днями повідомляється з Києва, котрі повинні бути негайно, ретельно та незалежно розслідувані. Ми також закликаємо розслідувати повідомлення про викрадення та тортури», — процитував він слова верховного комісара. При цьому речник наголосив, що ООН вкотре закликає український уряд та протестувальників «проявити стриманість та створити умови для діалогу і примирення».

Підготувала
Ольга СІРА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net