Переглядів: 775

Щоб і до найменшого села прийшов Тарас

Святкування ювілею Великого Кобзаря має бути не стандартним і цікавим кожному мешканцю Одещини. Саме до цього закликав учасників «круглого столу» з підготовки та відзначення в Одеській області 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка перший заступник голови ОДА Олександр Орлов. Він на ньому головував.

У роботі засідання взяли участь начальники управлінь та департаментів обл­держадміністрації, представники бібліотек, театрів, творчих спілок, вишів, громадських організацій та засобів масової інформації.

Чи стане нам хоч зараз талану, щоб знаменна подія в житті держави, якою є ювілей пророка нації, торкнулися серця й духу кожної людини? Стандартні заходи, якими обмежувалися в минулі роки: покладання квітів до пам’ятника (причому влада всіх рангів і категорій святкувала річниці Кобзаря окремо від народу: прості люди, яким це справді було близько, йшли до пам’ятників після того, як згасали спалахи фотоапаратів та телекамер, що супроводжують персон у краватках), традиційна науково-практична конференція з читанням доповідей «з папірця», книжкові виставки, які мало цікавили відвідувачів бібліотек, бо ж щоб на них натрапити очима, треба було бодай зайти до неї, інші заформалізовані заходи, є надія, відходитимуть у минуле. Нова обласна влада і скликала «круглий стіл», щоб порадитися, як краще відзначити видатний ювілей.

Спершу вислухали головних відповідальних за проведення свята. Начальник профільного управління ОДА Владислав Станков повідомив, що у кожному за­кладі культури області планують організувати та провести щось своє: вечір поезії, святковий концерт, урочистості. Директор департаменту освіти і науки ОДА Тетяна Лазарева сказала, що в кожному навчальному закладі, школі, дитячому садку обов’язково пройдуть святкові заходи. Загалом їх буде більше 10 тисяч. Це — уроки, присвячені віхам життя і творчості Тараса Шевченка, шкільні вечори. Родзинкою освітяни планують зробити висадку яблунь та вишень, Шевченкових садків біля шкіл.

Надзвичайно важливо, сказав Олександр Орлов, щоб Шевченкове слово звучало скрізь, а не лише в обласному центрі. Цікаві та змістовні заходи можна організувати без залучення додаткових коштів. Потрібен нестандартний підхід. Важливо, щоб навіть до найменшого села прийшов ювілей Тараса Шевченка.

Представники громадськості вносили численні пропозиції щодо організації відзначення ювілею. Так, було запропоновано розмістити стенди, присвячені творчості Тараса Шевченка, в державних установах та закладах соціальної сфери; погасити поштову марку, яка надалі стане знаковим сувеніром у колекції області; влаштувати онлайн-конференцію з тими місцями, де бував Тарас Шевченко; орга­нізувати книжковий ярмарок, розмістити як соціальне замовлення білборди на вулицях Одеси та районних центрів із портретами і цитатами з творів Кобзаря... Представники громадськості пропонували проведення таких заходів як: тематичний молодіжний автоквест і пішохідні квести, обласний конкурс шкільних творів, художня науково-практична виставка, мобільні музеї, практичні семінари та малярські майстер-класи за мотивами творів Кобзаря, віртуальні екскурсії пам’ят­ними місцями Тараса…

Не зайвим, на думку учасників засідання, стане й активне залучення національно-культурних товариств до святкування ювілею. Віршований спадок Шевченка був перекладений на десятки мов світу, тож представники національних громад Одещини планують організувати читання поетичної спадщини Поета мовами тих націй і народностей, які кучно мешкають на території нашої області.

Принагідно нагадаю, що редакція газети «Чорноморські новини» спільно з «Інтелектуальним форумом» проводять обласний конкурс аматорського мистецтва «Мій Шевченко». Конкурсні роботи — громадянську поезію, лірику (у кожній з номінацій не більше трьох віршів), публі­цистику та авторську пісню — слід надсилати на поштову чи електронну адреси нашої редакції з приміткою «На конкурс «Мій Шевченко». До участі запрошуються автори у двох вікових категоріях: дитяча (до 18 років) та доросла (старше 18). Термін подачі робіт продовжено до 20 лютого. Це наш внесок у загальнозначущу справу.

Окрема тема — пам’ятники та пам’ятні знаки Кобзареві. Їх, на переконання учасників «круглого столу», потрібно привести до бездоганного порядку, щоб дов­круж збиралися люди. Це важливо для громад.

Було запропоновано з метою гідного відзначення ювілею Тараса Шевченка створити єдиний комплексний план інформаційно-просвітницьких та культурно-мистецьких заходів, якими мусить бути охоплена вся область. Це, я так зрозуміла, буде видрукувана книжечка, електронні копії якої виставлять для вільного доступу.

Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net