Переглядів: 11041

Чому болять ноги?

«Від чого ж так болять ноги?» — часто запитуємо себе. А болять вони не тільки від утоми. І про це добре знають фахівці. До них і звернемося за порадою. Нинішня розмова — з лікарем-невропатологом Анатолієм ПАРХОМЕНКОМ.

— Отже, в чому причина?

— Як правило, болі в ногах у літніх людей виникають у зв’язку з розвитком атеросклерозу артерій. На атеросклероз артерій можуть вказувати болі у литках і судоми, що виникають при ходьбі, бігу, підйомі по сходах, а також вночі під час сну. І взимку, і влітку при цьому захворюванні стопи ніг у хворих завжди холодні. На великому пальці ноги дуже погано прощупується пульс. А от у чоловіків можуть виникати навіть проблеми із потенцією, а на пальцях ніг — перестати рости волосся. Щоправда, останнє не завжди є сигналом.

— Тож куди бігти, до кого стукати у двері?

— За лікуванням у такому випадку слід звернутися до судинного хірурга. Необхідно обов’язково пройти УЗД, магнітно-резонансну контрастну ангіографію. А курці мають пам’ятати, що їх згубна пристрасть до тютюну посилює хворобу, яка у серйозних випадках може обернутися гангреною.

— Кажуть, що до болів у ногах може бути причетний також ендартериїт ...

— Цілком можливе і таке. Ендартериїт — це запальний процес артеріальних тканин. Для нього характерний гострий біль у литках або стопі при ходьбі, що виникає після перших 50—100 кроків. Крім того, може спостерігатися й онімін­ня у гомілках. Якщо зробити зупинку і відпочити, симптоми минають. Однак за якийсь час знову з’являються. Лікування також проводить судинний хірург, який, знана річ, і в цьому випадку призначає комплексне обстеження: МРТ, ангіографію, УЗД судин, аналізи крові на фактори запалення. Якщо ж ви відчули раптовий дуже сильний біль, то ви­кликайте «швидку» — можлива закупорка великої артерії. Лікується ендартеріїт консервативно, а також хірургічним шляхом.

— Причина всіх бід із ногами артроз та артрит?

— Авжеж. При артрозі чи артриті в суглобах при ходьбі виникає гострий біль. Крім того, суглоби починає «викручувати» і в тих випадках, коли випадає довго стояти. Самі суглоби при цьому починають «клацати», навколо них можуть виникати припухлості, почервоніння. Характерно, що при зміні погоди болі посилюються.

У цьому випадку по допомогу необхідно звернутися до ревматолога. Для підтвердження діагнозу фахівець призначить рентген суглобів, а також загальний аналіз крові. Як лікувальний метод може використовуватися артроскопія. Втім, при артриті лікування має бути комплексним: тут і медикаменти, і фізіотерапія, і дієта, і режим дня відповідний.

— Анатолію Миколайовичу, класичною причиною болів у ногах вважається тромбофлебіт. Це так?

— Ознакою тромбофлебіту ви­ступає постійний пульсуючий біль у литкових м’язах. При цьому можуть спостерігатися почервоніння і набряки, а у литках немов відчувається печія, вени на ногах ущільнюються, дотики до них стають болючими.

За допомогою знову йдемо до судинного хірурга, котрий і має ви­значити, наскільки сильно закупорені вени, оцінити ризик відриву тромбу. Для цього проводиться ангіо­сканування, робиться аналіз крові. За результатами процедур і призначається, власне, терапія. Часто лікування проводиться амбулаторно.

— Остеопороз уже став бідою ХХI століття, настільки широко він пішов у народні маси, як не прикро...

— Темпи поширення цієї недуги справді вражають. Аналітики пояснюють це побічними ефектами цивілізації. Втім, те, що остеопороз — хвороба, яку спричиняє дефіцит кальцію в організмі, відомо давно. І так само давно вона зумовлює цілу низку проблем для хворих. На неї вказують судоми ніг і сильні болі у литках. У групі ризику — жінки віком понад 40 років, особливо світловолосі й блакитноокі. «Чому?» — запитаєте. «Науковці досі сперечаються», — моя відповідь.

Та головне, звісно, як боротися з остеопорозом. Про це вам скажуть спеціалісти на підставі результатів денситометрії — спеціального до­слідження щільності кісткової тканини. За результатами призначаються спеціальні кальцієві препарати, підключаються і фізіотерапія, і помірні фізичні вправи, і багатий на кальцій раціон.

З остеопорозом близько межує й попереково-крижовий остеохондроз. Для цього захворювання характерні «стріляючі» болі у ногах, що посилюються при різких рухах. Що симптоматично, відпочинок не допомагає — біль не минає. За допомогою тут слід звертатися до невролога або хірурга-вертебролога (фахівця по хребту). За результатами магнітно-резонансної томографії лікар вирішить: призначити консервативне лікування чи необхідна операція. Але оперативне втручання я б рекомендував лише у крайньому випадку.

— У мого брата цукровий діабет, і його турбують оніміння ніг і «мурашки»...

— Так, це симптоми класичного діабету. При цукровій хворобі у ногах виникають судоми (часто нічні), набряки, слабкість, поколювання, «мурашки» або ноги «німіють». У ділянці гомілок відчувається нав’язливий свербіж, виникає лущення, а сама шкіра стає сухою. Лікувати діабет доведеться все життя, тож на швидке позбавлення від проблем з ногами також марно сподіватися.

— Ще одна, відома здавен, болячка — подагра...

— Ознака подагри — гострий пульсуючий біль у великому пальці ноги, який при цьому стає дуже чутливим, набрякає, червоніє, «температурить». На початковій стадії хвороби ефективною буде дієта, що обмежує алкоголь, м’ясні та рибні закуски, спеції, гриби, бобові, помідори, каву, какао, шоколад. При медикаментозному лікуванні ревматолог неодмінно призначить курс нестероїдних протизапальних препаратів.

Причиною болю у ногах може стати і плоскостопість. При плоскостопості швидко виникає втома під час ходіння. Болять стопи й гомілки, причому до вечора біль наростає. Лікувати цю недугу марно, але зменшити болі — легко. При плоскостопості протипоказане вузьке взуття і високі підбори. А ще ортопед пропише супінатори й спеціальні вправи. Не лінуйтеся виконувати приписи лікаря — результат буде позитивний.

Розмовляв
Ярослав ШЛАПАК.
Укрінформ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net