Переглядів: 751

А борщ — поза конкуренцією

Соціологічна група «Рейтинг» продовжує проект «Народний ТОП», який складається із серії досліджень визначення кращих з кращих. Особливість методики полягає у тому, що респонденти не отримують жодних списків чи підказок і висловлюють думку винятково за допомогою відкритих питань, називаючи власні варіанти. Цього разу запитання звучало так: «Назвіть ваші три найулюбленіші страви. Не важливо, до кухні якого народу належить страва».

Згідно з результатами дослі­дження, найулюбленішою стравою українців є борщ (44%). До улюблених страв увійшли також:

вареники (18%), зокрема з сиром, картоплею та вишнями;

шашлик (10%), холодець (7%), котлети (6%) та відбивні (5%), а також інші м’ясні страви (14%), з них більш популярні: ковбаса, м’ясо по-французьки, смажене і тушковане м’ясо. Крім того, близько 7% вважають своєю улюбленою стравою плов, 4% — печеню. Лише 4% опитаних вважають своєю улюбленою стравою сало;

пельмені (10%);

різні страви з картоплі, зокрема пюре (11%) та смажена (8%);

салати «Олів’є» (11%) та «Шуба» (4%), а також інші салати (10%), у тому числі овочевий, вінегрет, грецький, крабовий, м’ясний та «Цезар»;

різні рибні страви (10%), зокрема смажена, фарширована і заливна риба, а також оселедець та морепродукти;

серед випічки і десертів (9%) перевагу надають сирникам, пирогам і пиріжкам, морозиву, сирній запіканці та фруктам;

серед млинців (4%) найпопулярніші з сиром;

серед інших перших страв (10%), окрім, звичайно ж, борщу, також люблять окрошку (2%), солянку, зелений борщ, бульйон, капусняк, харчо, гороховий суп та розсольник;

серед каш (4%) — гречану, молочну, вівсяну та куліш.

Таким чином, найулюбленішими стравами українців є борщ, вареники та страви з м’яса. При цьому страви з м’яса українці люблять більше, ніж з картоплі, і значно більше, ніж з риби.

Досить розвиненою є культура перших страв та різних десертів і випічки. Також відносно популярними є різні салати, хоча переважна більшість з них і не належать до української кухні. Набувають популярності і «нові» страви, зокрема такі, як піца (4%) та суші (2%). Українці охоче діляться своїми ку­лінарними вподобаннями — не змогли назвати своєї улюбленої страви лише 4% опитаних.

На Заході популярнішими є голубці, вареники та деруни, в Центрі — рибні страви, холодець і сало. Також холодець люблять на Заході. В Північному регіоні частіше обирають картоплю, різні супи та відбивні, на Півдні — пельмені, смажену картоплю, а також плов. На Сході і Донбасі надають перевагу салатам і м’ясним стравам, зокрема «Олів’є» та шашлику, а також полюбляють окрошку та салат «Шуба».

Цікаво, що зі збільшенням віку та зниженням освітнього рівня респонденти частіше обирають традиційні українські страви — борщ, вареники чи картоплю. Чим молодші респонденти, тим більше надають перевагу салату «Олів’є», шашлику, смаженій або запеченій картоплі. З підвищенням освітнього рівня більше обирають салати, шашлик та відбивні. Такі нетрадиційні для українців страви, як піца та суші, набувають популярності серед молоді та людей з вищою освітою.

Чоловіки тяжіють до «важких» страв: вареників, шашлику, пельменів, смаженої чи запеченої картоплі та сала. Також чоловіки більше за жінок люблять борщ. Натомість жіноче меню є «легшим» та значно різноманітнішим: салати, картопляне пюре, рибні страви, тушковані або гриль овочі, голубці, каші, суші. Водночас, жінкам складно відмовити собі у випічці, десертах чи тортах.

Борщ та «Олів’є» — найпопулярніші серед менш забезпечених.

Міські жителі частіше обирають рибні страви, салати, печеню, суші, торти, піцу. Мешканці сіл надають перевагу традиційним стравам — борщу, вареникам, картопляному пюре та холодцю.

Цікавим є поділ смаків залежно від рідної мови респондента. Так, ті, хто вважає рідною українську мову, частіше серед улюблених страв називають борщ, вареники, холодець, голубці, картоплю. Респонденти, які вважають рідною російську, — «Олів’є», інші салати, плов, окрошку, піцу та шашлик. Опитані, які вважають рідними обидві мови, — котлети, смажену картоплю та салат «Шуба».

Аудиторія дослідження, яке проводилося восени минулого року, — населення України віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net