Переглядів: 2525

А які пісні обираєте ви?

Пісня співачки Софії Ротару «Червона рута»  — найпопулярніша в Україні. Про це свідчать результати соціологічного дослідження групи «Рейтинг».

Як з’ясувалося, ви­значити улюблені пісні українців не так уже й просто. У рамках опитування респонденти назвали близько 800 творів, і це при тому, що аж чверть не змогла визначитися з улюбленою піснею. Відтак, щоб скласти рейтинг, із 800 названих соціологи виділили три десятки найпопулярніших.

Отже, згідно з результатами дослідження, найулюбленішою піснею українців є «Червона рута» (питома вага в ТОП-30 складає 14,3%). Серед найпопулярніших також  — «Чорнобривці» (5%), «Одна калина» (4,3%), «Несе Галя воду» (4,1%), «Ой, смереко» (3,9%), «Миллион алых роз», «Хуторянка», «Рідна мати моя» та «Катюша» (по 3,6%), «Айсберг», «День Победы» (по 3,3%), «О Боже, какой мужчина» (3,2%), «Черемшина» та «Ой, на горі два дубки» (по 3%).

На основі улюблених пісень було виділено і ТОП-30 найпопулярніших виконавців. Найбільше голосів набрала Софія Ротару (питома вага в топ-30  — 14,3%) та Алла Пугачова (11,2%). У репертуарі Ротару найпопулярнішою є «Червона рута», Пугачової  — «Миллион алых роз» та «Айсберг». А ще серед найпопулярніших виконавців  — Стас Михайлов (8,4%), «Океан Ельзи» (4,7%), Григорій Лепс (4,2%), Ані Лорак (4,1%), Таїсія Повалій (3,6%), Михайло Круг і група «Любе» (по 3,5%), Микола Басков (3,2%) та Микола Гнатюк (3,1%).

Рейтинг показав, що пісенні вподобання українців, які живуть у різних регіонах, мають суттєві відмінності. Скажімо, на заході країни популярнішими, ніж на інших теренах, є «Червона рута», «Хуторянка», «Ой, смереко», «Ой, на горі два дубки» і «Водограй», а серед виконавців  — С. Ротару, «Океан Ельзи», М. Гнатюк, В. Івасюк та Н. Яремчук. У Центрі  — «Рідна мати моя», «Несе Галя воду», «Всё для тебя» і «Розпрягайте, хлопці, коней», серед співаків  — Г. Лепс, О. Ваєнга, О. Білозір та О. Газманов. У північному регіоні віддають перевагу «Ой, у вишневому саду», «Ніч яка місячна», «Черемшина», «Надежда», «Белые розы». Серед виконавців  — «Океан Ельзи», Н. Матвієнко, ТІК, «Аліса», Мадонна. Жителі Сходу (Дніпропетровська, Запорізька та Харківська області) і Донбасу (Донецька та Луганська) частіше називали пісні «Катюша», «Ой, мороз, мороз», «Смуглянка», «Ах, какая женщина» та «День Победы», виконавців на сході  — А. Пугачову, С. Михайлова, Ані Лорак, М. Баскова, на Донбасі  — М. Круга, М. Шуфутинського та М. Боярського. Жителі Півдня люблять «Айсберг», «Лаванду», «А белый лебедь на пруду», Т. Повалій, «Любе», М. Кристалинську.

Чим старші слухачі, тим більше серед них шанувальників пісень «Червона рута», «Катюша», «Одна калина», «Ой, мороз, мороз». Сучасні пісні «О Боже, какой мужчина», «Белые розы», «Шарманка», «Всё для тебя» є улюбленими серед молоді та людей середнього віку.

На пісенних вподобаннях наших співвітчизників позначається і мова, якою вони спілкуються. Ті, для кого рідною є українська, кращими вважають такі пісні, як «Червона рута», «Несе Галя воду», «Ой, смереко», «Рідна мати моя», «Ой, на горі два дубки», «Ой, чий то кінь стоїть». Серед тих, хто вважає рідними обидві мови, популярні «Одна калина», «Чорнобривці», «Ніч яка місячна», «Айсберг», «Розпрягайте, хлопці, коней». Російськомовні респонденти частіше відзначали такі пісні: «Катюша», «Ой, мороз, мороз», «Смуглянка», «День Победы», «Миллион алых роз», «Ах, какая женщина».

Жителі міст охочіше слухають пісні «Миллион алых роз», «Катюша», «О Боже, какой мужчина», «Смуглянка», «Белые розы», «А белый лебедь на пруду», «Надежда», «Ой, у вишневому саду», а сіл  — «Червона рута», «Несе Галя воду», «Ой, смереко», «Черемшина», «Ой, на горі два дубки», «Одна калина», «Рідна мати моя», «Шарманка».

Соціологи проаналізували відповіді респондентів за часом створення пісень (до 1990-х та після), мовою виконання і музичними стилями.

Так, у структурі улюблених пісень українців половина (51%) припадає на сучасний період  — після 90-х років, 49%  — до 90-х. Сучасні пісні більш популярні на Донбасі (57%), Сході (55%), переважно серед чоловіків, російськомовних жителів міст, молоді, людей з вищою освітою і доходами. Більше прихильників «старих» пісень  — на Заході (57%) і в Центрі (51%), частіше це жінки, люди старшого віку з низьким рівнем освіти і доходів.

У структурі улюблених пісень більшість (53%) ро­сійськомовні, 39%  — україномовні, 8%  — іноземні. Пісні російською мовою популярніші на Донбасі (65%), Півдні (63%), Сході (62%) і на Півночі (53%). Найбільше прихильників українських пісень на Заході (65%) та в Центрі (43%). Цікаво, що іноземні пісні частіше зустрі­чаються серед улюблених на Донбасі (11%) і Півночі (10%), а найрідше  — на Заході (5%). Щодо музичних стилів, то серед улюблених майже половина (48%) припадає на популярні пісні, 16%  — на народні, 11%  — рок, 10%  — шансон. Менш поширені патріотичні пісні та романси (по 5%), бардівські (2%), клубна та електронна і класична музика (1%). Популярну музику значно більше слухають жінки. Народні пісні більше люблять на Заході (27%), Півночі (16%) та в Центрі (17%). Їх прихильники  — жінки, україномовні мешканці сіл, люди старшого віку з низьким рівнем освіти і доходів. Пісні рок-напрямку популярніші на Півночі (15%) та Півдні (12%). Їх симпатики  — переважно чоловіки і жителі міст, а також молодь, люди з вищою освітою і великими доходами. Прихильників шансону найбільше на Донбасі (16%), Півдні та Сході (по 11%). Його обирають чоловіки, російськомовні жителі міст і люди середнього віку з високим рівнем статків. Па­тріотичні пісні також більш поширені на Сході та Донбасі (близько 8%), а також Півночі і Півдні (по 5%). Їхні слухачі  — російськомовні жителі міст, старшого віку з низьким рівнем освіти і доходів. Романси більше люблять на Сході (7%), частіше російськомовні.

Дослідження проводилося 26 вересня  — 6 жовтня 2013-го. Методом особистого інтерв’ю було опитано 2000 респондентів у віці від 18 років.

Підготувала
Інна ЯКИМЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net