№ 1-2 (21472-21473) субота 4 січня 2014 року

Переглядів: 1347

РІЗДВЯНІ ПОСЛАННЯ

патріарха Київського і всієї Руси-України
Філарета
преосвященним архіпастирям, боголюбивим пастирям,
чесному чернецтву та всім вірним Української православної церкви Київського патріархату

Дорогі браття і сестри!

Христос народився! Славімо Його!

/_f/2014/001.jpg Кожного року ми святкуємо Різдво Христове — найвеличніше свято всього християнства, бо Син Божий, будучи Творцем світу, принизив Себе і став людиною. Що це означає? Це означає, що величний, незбагненний і неописанний Бог не тільки наблизився до людини, а, смиривши Себе до безмежності, з’єднався з людською природою.

Для чого Син Божий втілився і став людиною, у всьому подібною до нас, крім гріха? Треба серйозно задуматися над тим, заради чого Бог став людиною. Може, заради того, щоб дати людям моральний закон? Ні! Бог дав цей закон через Мойсея. Крім того, закон Божий написаний в серці кожної людини: совість є закон Божий. Може, Він прийшов, щоб зціляти хворих, воскрешати мертвих, творити добрі діла, захищати бідних і скривджених? Ні! І до Нього пророки творили чуда і навіть воскрешали мертвих. Для чого ж тоді Бог зійшов на землю?

Щоб побудувати рай на землі? Ні! Він, будучи Владикою неба і землі, перед славою Якого тремтить усе творіння, народився не в царських палатах, а в печері, куди вифлеємські пастухи заганяли своїх овець. Він навіть не мав житла на землі. «Лисиці мають нори і птахи небесні — гнізда, Син же Людський не має де голови прихилити», — сказав про Себе Христос Спаситель (Мф. 8: 20). На землі неможливо побудувати рай, бо там, де панують гріх і смерть, не може бути ніякого раю.

Тож для чого прийшов Син Божий на землю? І чому народ на Різдвяні свята співає: «Ой, радуйся, земле, Син Божий народився!»? Син Божий зійшов на землю і став людиною, щоб знищити гріх і смерть у людській природі. Він прийшов, щоб примирити людину з Богом. Гріх перших людей суттєво змінив людську природу. І цю зміну ми відчуваємо не тільки в собі, але й в усьому людстві: тіло підкорило собі дух, хоча повинно підпорядковуватися духу. Матеріальні цінності стали вищими за духовні.

Переглядів: 1039

Під сяйвом Вифлеємської зорі

Високопреподобним і преподобним пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Одесько-Балтської єпархії Української православної церкви Київського патріархату

Христос Народився! Славімо Його!
Радій, небо, земле, веселися —
Син Божий народився.

Справді, сьогодні небо веселиться від ангельського співу «Слава в вишніх Богу і на землі мир, між людьми благовоління!». Небо відкривається для землі, з небес сьогодні сходить благодать Божа. Вістку, яку приніс ангел Господній на землю, заставляє кожного із нас задуматися, Хто прийшов у світ і для чого. Першими почули вістку про народження Сина Божого бідні пастухи, які тієї ночі не спали. Вони поспішали до бідного вертепу, щоб вклонитися народженому Спасителеві. Лише згодом зірка показала місце, де народилося Богонемовля, і мудреці прийшли до народженої дитини поклонитися Цареві, який візьме на себе гріхи світу.

Переглядів: 956

«Душу й тіло ми положим за нашу свободу...»

За оцінками «Української правди», близько 500 тисяч людей зібралися на Майдані Незалежності в Києві, щоб у колі однодумців-євромайданівців провести 2013 рік і зустріти новий, а ще — щоб на їх межі не слухати чиїхось курантів, а гуртом заспівати Гімн України.

У цю мить, як ви уже, певно, знаєте, у серці нашої столиці перебували й експерти — представники Книги рекордів Гіннеса, які фіксували (у тому числі й за допомогою міні-вертольотів) кількість виконавців Державного гімну. Точний підрахунок може зайняти десь півтора тижня. Втім, попередні оцінки дають підстави сподіватися, що Євромайдан встановить світовий рекорд за кількістю учасників виконання національного гімну. Наразі першість належить індійцям: у травні 2013 року свій гімн заспівали разом 121630 жителів цієї країни.

Переглядів: 944

Камо грядеши?

Україна — у глибокій кризі. Можливо, в найглибшій за багато десятиліть. І її пік ще далеко не пройдений. Криза — і в безсило-сліпій поки що потузі народу, і в безпорадності опозиції, і в тому, що в арсеналі влади залишився нині, мабуть, лише один надійний аргумент — останній аргумент королів. Сила — нагадаю, якщо хтось забув.

Не варто рядитися в тогу морального авторитету. Претендентів на цю роль не злічити, і з кожним днем їх стає дедалі більше. Однак хочу поділитися з читачами DT.UA своїми міркуваннями про ситуацію і викласти кілька, як мені бачиться, актуальних пропозицій.

Переглядів: 1200

Бо з нами Бог і Україна

Народження та відродження храму Різдва Христового в Одесі

Коли в росі купається зірниця,
змиває порох болю і тривог,
коли земля усмішкою іскриться,
ми відчуваємо,
що з нами Бог.

Кожна релігія, як і наука, як і мистецтво, виховує людину, зрощує у ній доброту й любов. І не дивно, адже Бог — це Любов.

Саме тому, певно, ще в сиву давнину наші пращури при богадільнях, сирітських та пологових будинках, лікарнях, навіть при в’язницях і навчальних закладах будували храми.

Переглядів: 839

Російська не є обов’язковою

26 грудня набула законної сили постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 грудня 2013 року про визнання незаконними та скасування рішень №858-VI — №1055-VI Одеської міської ради від 8 липня 2011 року в частині визначення російської мови мовою навчання та виховання. Колегія суддів визнала незаконними рішення депутатів, якими в статути 199 навчальних закладів Одеси були внесені зміни, згідно з якими поряд із державною українською мовою навчання обов’язковою мовою навчання визначається російська.

У зв’язку з цим Одеська міська організація ВО «Свобода» звертатиметься до Генеральної прокуратури з вимогою дати правову оцінку та притягнути до відпо­відальності депутатів міської ради, які ухвалювали свідомо незаконні, антидержавні рішення. Окрім того, націоналісти контролюватимуть дії виконавчої служби щодо забезпечення виконання судової постанови та наполягатимуть на негайній перереєстрації статутів 199 навчальних закладів.

Переглядів: 773

Для лелек нема вихідних

У перший день Нового року в Одесі з’явилося на світ 16 немовлят — 10 дівчаток та 6 хлопчиків. Усі мами і малюки почуваються добре, повідомляє офіційний сайт міста.

Перший заступник директора департаменту охорони здоров’я Одеської міськради Ірина Соколова повідомила, що в перший день 2014-го в міських пологових будинках прийняли 15 пологів, народилося 16 дітей. В одному з випадків на світ з’явилася двійня — хлопчик і дівчинка. Усі малята доношені, здорові.

Переглядів: 787

Ялинка у «Ластівці»

Яскраво проходять Новорічні та Різдвяні свята в дитячому протитуберкульозному санаторії «Ластівка» (головний лікар — Василь Шуміловський), де сьогодні поправляють здоров’я більше ста хлопчиків і дівчаток з Одеси та області віком від 2 до 14 років, які мають проблеми із легенями. З-поміж них — чимало вихованців інтернатів і дитячих будинків.

Святкові дійства довкола гарно вбраної ялинки (іграшки на ній традиційно зроблені дітьми на уроках творчості) та подарунки для маленьких пацієнтів підготували за сприяння доброчинців медичні працівники та педагоги закладу, які впродовж року лікують дітей і навчають їх відповідно до шкільних програм. Шестиразове збалансоване харчування та лікувальна фізкультура також сприяють поновленню життєвих сил дітей, які перебувають тут від одного місяця до року.

Переглядів: 929

Будьмо на коні, а не під конем!

За китайським календарем Кінь стає символом року через кожні 12 літ. Цікаво простежити, якими були ці роки для України, скажімо, за останнє століття, і на цій основі спробувати зазирнути у завтра. Отож не гаймося, сідаймо в наш часоліт і вирушаймо за маршрутом.

Переглядів: 1408

Змін на краще не помітили

Головною політичною подією 2013 року абсолютна більшість населення України (75%) назвала Євромайдан. Про це свідчать дані опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та соціологічною службою Центру Разумкова з 20 по 24 грудня. Євромайдан та події навколо підписання угоди України з ЄС були названі як головна політична подія у світі (24,5%). Втім, 40% респондентів не змогли визначити головну політичну подію у світі.

Політиком 2013-го 23% опитаних назвали Віктора Януковича, натомість 35% його ж назвали головним розчаруванням року.

Вважають, що події в Україні відбуваються у неправильному напрямку, 55% населення, у правильному напрямку розвитку подій впевнені 26%, і 19% своєї думки не визначили.

Переглядів: 819

Forbes: Руслана — «Жінка року-2013»

За жваве протистояння «Беркуту», волонтерську діяльність та багатогодинні допити в міліції співачка Руслана Лижичко ввійшла до списку найуспішніших жінок 2013 року Forbes Woman.

Як зазначає dt.ua, рейтингом, щоправда, цей список можна назвати лише умовно, адже переможниць не розставляли на місця, а написали їхні імена в алфавітному порядку. Виняток — канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка очолила список. Вона є першою жінкою в історії, що займає посаду канцлера, до того ж уже третій термін. Вона чотири рази була лідером рейтингу най­впливовіших жінок світу. Крім того, саме завдяки Меркель, на думку редакторів Forbes Woman, вийшов на свободу «в’язень №1» Росії Михайло Ходорковський.

Переглядів: 825

У «васильківців» — «Запорожець»

Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька продовжує культурно-просвітницьку акцію «Українська класика на сцені», у рамках якої 22 січня «васильківці» запрошують на виставу «Запорожець за Дунаєм» (музика і лібрето — С. Гулак-Артемовський).

Комічну оперу в двох діях «Запорожець за Дунаєм» поставив на сцені Українського театру народний артист України Лев Силаєв. Режисером оновленої версії вистави виступив заслужений діяч мистецтв України Костянтин Пивоваров. Партію Івана Карася з дня прем’єри (6 червня 1983-го) незмінно виконує народний артист України Анатолій Дриженко.

Переглядів: 906

Вальси, польки і не тільки

13, 15 і 17 січня Національний одеський філармонійний оркестр запрошує на концерт «Вальси, польки, марші».

У програмі — неперевершені твори Йоганна Штрауса. На сцені Великого залу Одеської філармонії — Національний одеський філармонійний оркестр під орудою  художнього керівника і головного диригента, народного артиста України Хобарта Ерла.

Переглядів: 816

Музика як предмет наукового пошуку

Наприкінці минулого року кілька викладачів Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової взяли участь у загальнопольській докторантській конференції, яка відбулася у Варшаві в Музичному університеті Фридерика Шопена.

Докторатом у Польщі називають підготовку всіх дисертацій — не лише докторських, а й кандидатських. Конференція відбувалася під патронатом кафедри теорії музики та композиції, якою керує доктор, професор Аліція Гроно-Осинська. Учасники форуму представили матеріали власних музикознавчих досліджень. Доповіді присвячувалися музиці, яка складає репертуарну основу артистичної діяльності молодих учених, тож неодмінною частиною їхніх виступів стала участь у концерті, де звучали твори — предмет наукового до­слідження. У цьому концерті показали свою майстерність піаністи і духовики, вокалісти та струнники, ударники, представники інших музичних спеціальностей. Серед слухачів доповідей та концерту — керівники, студенти й викладачі Музичного університету Фридерика Шопена, в тому числі професор Мечислава Демська-Трембач, чиї оригінальні, теоретично глибокі узагальнення запам’яталися одеситам під час її виступів на весняній конференції в ОНМА.

Переглядів: 812

Із творчої спадщини карикатуриста

Наприкінці грудня у Всесвітньому клубі одеситів відкрилася виставка карикатур Петра Сигути як данина пам’яті хорошій людині.

На жаль, 8 листопада, у віці 58 років, його раптово підвело серце, і на цій, як з’ясувалося, першій персональній виставці, автора вже не було... І хоча традиційно вважається, що саме персональні виставки приносять основну славу й популярність художнику, однак чи то в мистецтві карикатури діють інші закони, чи справа у самій особистості митця — і славу, і почесті, й повагу, і світову популярність Петро Сигута отримав без «персоналки».

Переглядів: 1156

Українська хата з видом на... Тихий океан

Хто б міг подумати, що так від нас далеко, поблизу Тихого океану, заток Стрільця та Петра Великого, міст Находки та Владивостока є етнічна українська хата? У ній зібрані прадавні речі зі скринь українських господинь, народні вироби, змурована піч. На подвір’ї вмостився лелека у гнізді, стоять тин і навіть пам’ятник варенику. У цій хаті готують українські наїдки і пригощають ними, проводять українські народні гуляння та вечорниці, а ще влаштовують, щоправда, далеко­східний, та все ж Сорочинський ярмарок.

Цей український куточок — майже за 10 тисяч кілометрів від України — у містечку Фокіно на Далекому Сході. Поряд хлюпочуть хвилі не Дніпра, а сивого Тихого океану, українські шаровари та крислаті капелюхи тут одягають гості-японці, їх частують борщем з пампушками і варениками. Господарі цієї «Української хати» на краєчку землі — наші земляки Марія та Ігор Зваричі.

Переглядів: 785

Цілюща сила вояжів

Подорожі позитивно впливають на здоров’я літніх людей, знижуючи ризик депресії та інфаркту, а також сприяють мозковій активності. Такий висновок зробили фахівці в ході дослідження, проведеного Всесвітньою асамблеєю з проблем старіння й Американським центром пенсійних дослі­джень у партнерстві з Асоціацією туризму США, повідомив korrespondent.net.

Згідно з отриманими даними, туристичні вилазки людей у віці з погляду фізичного та розумового навантаження можна порівняти з відвідуванням музеїв і розгадуванням кросвордів — вони однаково допомагають зберегти ясність розуму і гнучкість мислення. «Якщо не молодість, то принаймні здоров’я», — скромно уточнюють автори.

Переглядів: 892

Послання — в минуле (на майбутній засів)

До Тараса Шевченка — на 200-ліття

Тарасе Григоровичу! Батьку Ви наш Український!

Все тече, все змінюється. Міняються ери і часи, правителі і закони, а Ви стоїте і будете стояти вічно на сторожі коло Українського Слова! Ви його поставили на сторожі коло нас. Кожне наступне Українське покоління приймає цю почесну велику вахту із Ваших рук і ставить на сторожі своє Українське серце. Бо Тарас Шевченко — це безперебійний ритм цього серця. Бо Тарас Шевченко — Біблія Української Душі! Бо Тарас Шевченко — це і є Українська Епоха.

Переглядів: 1102

Шевченко і Гоголь

Провідні постаті українського національного відродження

Закінчення. Початок у номері  за 28 грудня 2013  року.

Глибокий і щирий інтерес до історії свого народу у Тараса Григоровича — природний і цілком закономірний. Його творчість належить переважно першій половині й середині ХІХ століття — початку українського національно-культурного відродження, духовного піднесення українського народу. Політика російського царизму, спрямована на денаціоналізацію українського суспільства, викликала потужну захисну реакцію, що виявилася у поширенні в масах національної свідомості, активізації українського національного руху в усіх його формах, як культурницьких, так і політичних.

Переглядів: 1216

Вічна гавань Івана Гайдаєнка

7 січня сповниться 100 років від дня народження відомого письменника-мариніста Івана Гайдаєнка, чиї життя і творчість тісно пов’язані з Одесою та морем.

Народився він у далекому казахському селі Семиозерне Кустанайської області, куди його батьків відправили у заслання, тому що рідний дід був матросом на легендарному панцернику «Потьомкін». Після Лютневої революції батьки повернулися на рідну Єлисаветградщину. А в 1922-у Івана взяла на літо рідна тітка, мамина сестра, щоб малюк накупався у морі. Ця поїздка стала вирішальною в житті майбутнього письменника. Тут, в Одесі, він закінчив спочатку школу, потім — морехід­ку й отримав скерування у Чорноморське морське пароплавство. Перший закордонний рейс здійснив у 18 років на пароплаві «Курськ» до німецького порту Гамбург.

Переглядів: 857

З ювілеєм, пане професоре!

Ім’я Олександра Зелінського добре знане як у медичних колах, так і широкого загалу наших земляків. Він — Лікар з великої літери, науковець, який збагатив медичну науку, наставник для багатьох поколінь людей у білих халах, прекрасний організатор і надійний товариш. Сьогодні Олександр Олексійович святкує славний ювілей 70-ліття.

Народився Олександр Зелінський 4 січня 1944 року в с. Городківка Андрушівського району Житомирської області в сім’ї вчителя. У 1967-у закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова за спеціальністю «лікувальна справа». Працював акушером-гінекологом Вінницької обласної лікарні, військовим лікарем. Надалі його фахова, педагогічна та наукова діяльність пов’язана з Одеським медичним університетом. Тут навчався в аспірантурі (1970—1972), потім була викладацька робота — асистент, а з 1975-го — доцент кафедри акушерства і гінекології. Кандидатську дисертацію захистив у 1974 році, докторську — в 1990-у. А з 1983 року і дотепер — завідувач кафедри акушерства і гінекології №2.

Переглядів: 1052

Ювілейні і пам’ятні дати 2014-го

Організація Об’єднаних Націй відзначатиме 2014-й як: Міжнародний рік сім’ї, Міжнародний рік малих острівних держав, які розвиваються, Міжнародний рік кристалографії, Міжнародний рік сімейних фермерських господарств.

В Україні 2014-й — це Рік Тараса Шевченка та Рік учасників бойових дій на території інших держав.

Переглядів: 766

Ціна недосипання

Повноцінний сон є важливішим для жіночого організму, а відтак представницям прекрасної статі, кажуть фахівці, потрібно довше спати, ніж чоловікам.

Причина в тому, встановили науковці з Університету Дюка в Північній Кароліні (США), що жінки активніше використовують свій мозок впродовж дня і виконують більше завдань, ніж чоловіки. Відтак, повідомляє tsn.ua, саме жінкам потрібно на кілька годин довше спати, аби відновити сили. А от регулярне недосипання може стати причиною депресії, серцево-судинних хвороб, дратівливості. До того ж щоранку під час пробудження може почати боліти тіло. Щоб уникнути таких наслідків, учені радять жінкам спати трохи довше, ніж 8 годин. А також при нагоді дрімати впродовж дня до 90 хвилин.

Переглядів: 816

Грієм тіло, грієм душу...

Щоб не мерзнути, ми одягаємося тепліше або включаємо обігрівач. Але це не завжди зігріває наше тіло, а особливо — душу…

Взимку слід більше уваги приділити саме собі. Краса, здоров’я, настрій, бадьорість — про це варто постійно пам’ятати і дбати. І не обов’язково пити антидепресанти, щоб добре почуватися. Навіть найменші дрібниці можуть зробити людину щасливішою.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net