Щоб негода не застала зненацька
З метою вчасного реагування на надзвичайні ситуації зимового періоду, згідно з останнім рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації, затвердженого головою Одеської ОДА Миколою Скориком, створено обласний штаб з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Його роботу буде організовано цілодобово у приміщенні головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій.
Про те, як служби готуються до роботи в умовах негоди, розповідає заступник голови обласного штабу, начальник ГУ ДСНС України в Одеській області Володимир БОДЕЛАН.
Спільними
зусиллями
Досвід ліквідації надзвичайних ситуацій, особливо природного характеру, засвідчує, що для досягнення ефективних результатів необхідна злагоджена робота місцевих органів влади, усіх комунальних, відомчих та аварійно-рятувальних служб. Для забезпечення координації спільних дій, власне, і створено обласний штаб. Його керівником призначено т.в.о. начальника управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Сергія Баронцова, ми з директором департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства ОДА Євгенією Абрамовою — заступники. До штабу увійшли посадові особи та керівники організацій різних галузей.
Керівництво області чітко окреслило завдання — не вирішувати проблему, тоді, коли вона виникне, а попередити її. Для того, щоб не повторилася минулорічна ситуація, коли снігоприбиральна техніка не могла виїхати, бо була несправна, ДАІ доручено перевірити технічний стан спецтехніки підрозділів ДП «Одеський облавтодор» у розрізі міст та районів області.
При сильних снігопадах співробітники ДАІ зупинятимуть рух транспорту, а великовантажні автомобілі відправлятимуть на спеціальні стоянки. Це необхідно, щоб не створювати заторів. Пам’ятаєте, торік були випадки, коли фуру розвертало поперек дороги і таким чином перекривався весь шлях. Список півсотні місць відстою транспорту вже надало обласне управління Державтоінспекції. Місцерозташування таких стоянок визначали з практики попередніх років — де найчастіше виникають снігові замети на магістральних автодорогах державного значення та автодорогах, які з’єднують міста та райони області.
Щоб водіям зупиненого транспорту було затишно та комфортно, ці пункти розміщені поблизу кафе та будівель, де можна погрітися. Надавати допомогу людям на цих стоянках буде набагато простіше. Головам райдержадміністрацій та міським головам запропоновано провести роботу із власниками придорожніх кафе, що розташовані у місцях можливого відстою автомобілів, з метою утворення запасів продуктів харчування тощо. Також працюватимуть соціальні патрулі і пункти обігріву для попередження переохолоджень і надання людям допомоги.
Пункти
обігріву
Ще одне важливе питання — коли і де почнуть працювати пункти обігріву. Це вирішує комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ОДА. Як правило, такі пункти визначаються місцевими органами влади (в адміністративних будівлях, центральних районних лікарнях, школах, кафе, наприклад, у Татарбунарах такі пункти були в готелі в центрі міста та в кафе на території автостанції, а в Іванівському районі — в будинку культури) або виставляються службою ДСНС, якщо температура повітря протягом 2—3 днів триматиметься на рівні мінус 10 градусів і нижче. Пожежно-рятувальна служба має 4 стаціонарні і 8 пересувних пунктів забезпечення життєдіяльності.
В Одесі буде розташовано стаціонарний пункт обігріву на Старосінній площі, між залізничним вокзалом і Привозом. Інші три — у Котовську, Ізмаїлі та Білгороді-Дністровському. У цих пунктах створять усі необхідні умови: опалювання здійснюватиметься за допомогою печей на дровах, тут будуть продукти харчування й обов’язково гарячий чай. Не один рік нам допомагають, в тому числі продуктами, медикаментами тощо, наші волонтери з Товариства Червоного Хреста.
Пересувні пункти обігріву створені на базі автомобілів ЗіЛ-131, «Урал»-4320 та ГАЗ-66 і можуть дістатися до будь-якого куточка області. Вони, в середньому, можуть одночасно вмістити десь 15 осіб, щоб ті зігрілися у холоднечу. У них навіть можна переночувати. Як правило, ми використовуємо їх на місцях руху автотранспорту, де виникають снігові затори і потрібно надати допомогу людям.
Загалом, особовий склад ГУ ДСНС України в Одеській області переводиться на посилений варіант несення служби. До роботи в екстрених ситуаціях цілодобово готові 403 рятувальники,
62 одиниці спеціальної техніки, 15 одиниць техніки підвищеної прохідності. Є у нашому арсеналі й інженерна техніка, пересувні електростанції тощо.
Допомога
волонтерів
Справлятися з наслідками зимової негоди легше, коли залучені всі: не лише рятувальники, комунальники та дорожні служби, а й прості громадяни, волонтери. І це неодноразово підтверджувалося, коли доводилося розгрібати снігові замети, витягувати з-під них автомобілі та розчищати дороги.
Для ефективної взаємодії пожежно-рятувальних підрозділів і волонтерів цими днями підписані відповідні інструкції з громадськими організаціями, які входять до Центру взаємодії ГУ ДСНС України в Одеській області з волонтерськими організаціями.
На комісії з питань ТЕБ та НС порушувалося питання щодо можливості залучення ВНЗ, великих підприємств і просто мешканців області до ліквідації наслідків негоди.
Минулої зими була проблема, коли люди хотіли допомогти, але не мали чим. Громадяни підходили до рятувальників, працівників ЖЕКів, автодорожників зі словами «Ми хочемо допомогти, дайте нам лопату, якийсь інструмент». Але всі тільки розводили руками. Тому міським житловим, комунальним службам доручено створити запас лопат та шанцевого інструменту і розробити алгоритм дій щодо їх видачі волонтерам.
Прошу людей стежити за погодними прогнозами. Якщо синоптики застерігають про сніг, ожеледицю, іншу негоду, то бажано утриматися від поїздок на далекі відстані, без особливої потреби не йти з дому, не ускладнювати життя, ні собі, ні іншим.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206