Дерешеві пошуки на горі Синай
Цими днями до Одеси завітав найулюбленіший письменник сучасної молоді, культова особа — Любко Дереш — із презентацією своїх двох нових книжок: роману «Остання любов Асури Махараджа» (2013) та збірки оповідань «Миротворець» (2013). Нові дітища навіяні мандрівками Єгиптом та Індією. Презентація пройшла в Українському домі (вул. Катерининська, 77).
П’ять років, які Любко Дереш «взяв» у читачів задля творчої паузи (в 2008-у він повідомив про те, що тимчасово покидає літературу), не пройшли намарно. Письменник змінив не лише манеру письма, але й спробував себе у подружньому житті. «Приблизно п’ять років, які я взяв для паузи в писанні, я займався різними речами, але не літературою: трішки драматургією, вивчав психологію в Київському приватному університеті, вів якісь передачі на телебаченні, працював редактором часопису. Багато мандрував, і, врешті-решт, ці мандрівки привели мене на гору Синай, де я одружився, закінчив роман, який довго не вдавалося закінчити, і благополучно розлучився. Але це не розчарувало мене в інституті сім’ї, навпаки: укріпило в думці, що «так тримати» і здійснити наступну спробу», — запевнив Дереш своїх шанувальників.
То жартуючи, то цілком серйозно, Любомир роз’яснив причину «вимушеної еміграції», в яку сам себе ж і відправив. З’ясувалося, Дереш пережив творчу кризу. І лише в бедуїнському селищі Дахаб на півдні Синаю, з купою його дивакуватих мешканців — «давншифтінгерів» (приїжджі молоді творчі люди, які залишають успішні кар’єри, блага цивілізації задля пошуку себе, розвитку своїх духовних цінностей) — йому вдалося вийти з «темної ночі своєї душі». «Це було майже як у Біблії — «пітьма єгипетська». Тобі здається, що від тебе відвернулися геть усі, і все, муза полетіла, і ти наче та стара розбита барабанна паличка, як казав Рінґо Старр. А в моєму випадку — стара розбита друкарська машинка. Саме там, завдяки моїй колишній дружині, я переосмислив своє становище як письменник і знайшов в собі сили знову-таки взятися за письмо. Я написав твір «Голова Якова». Він постав на праху такої великої літературної імперії, яка мала називатися «Як стати Богом і не заплакати». Це в чомусь автобіографічна книжечка, вона є таким коротким путівником по змінених станах свідомості, через які проходить людина, котра зустрічається з особистісною кризою. Вона дає невеличкі рекомендації, «де зупинитися, де переночувати, чого уникати», — це якщо метафорично. Це роман, в якому я ділюся власним досвідом», — зізнався письменник. Згодом на основі цих матеріалів Любко Дереш навіть організував «невеличкий курс для початкуючих літераторів» і прочитав його в осінній літературній школі в Києві. Курс називався «Письменник і смерть. Мій досвід помирання».
Роман «Остання любов Асури Махараджа» та збірка оповідань «Миротворець» — це теж частина «синайського циклу», завершити який має третя книга — збірка оповідань, вихід якої планується навесні 2014 року. Умовно три книги споріднені спільною метою — відчуттям пошуку дому. «Саме в Єгипті я почав відчувати, що така річ, як дім, — вона є. Я почав це відчувати стосовно України, стосовно своїх рідних, стосовно людей, які розмовляють зрозумілою мені мовою. Але за цим всім в мене з’явилося якесь інше, глибше трошки відчуття, що, окрім дому фізичного, дому відносного, є ще один «дім», якийсь дім абсолютний, який кличе мене навіть сильніше, ніж дім буквальний, де є тато й мама. І мої персонажі намагаються вловити оцю нитку, вловити це відчуття, яке би їх провадило туди, в сторону цього наростаючого тепла, наростаючого відчуття благополуччя і затишку, безпеки, які ми отримуємо, коли ми знаємо, що повертаємося додому», — пояснив Дереш.
Окрім власне творчих читань в Українському домі, того ж дня письменник зустрівся і зі студентами Південноукраїнського національного педуніверситету ім. К. Д. Ушинського та представниками одеських ЗМІ.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206