Планетарна проблема — планетарні й зусилля
Вміст озону в атмосфері незначний і становить за обсягом 0,004%. Він утворюється під дією електричних розрядів, синтезується з кисню під дією космічної УФ-радіації. В межах атмосфери підвищені концентрації озону утворюють озоновий шар, що має вирішальне значення для забезпечення життя на Землі. Озоновий екран послаблює «смертоносну» УФ-радіацію в шарі атмосфери між 40 і 15 км над земною поверхнею приблизно в 6500 разів. Руйнування озонового екрану на 50% збільшує в 10 разів УФ-радіацію, що впливає на зір людей і тварин та може чинити інший згубний вплив на живі організми. Зникнення озоносфери призвело б до непередбачуваних наслідків — різкого зростання кількості захворювань раку шкіри, знищення планктону в океані, мутацій рослинного і тваринного світу.
Вперше поява так званої озонової діри над Антарктидою була зафіксована наземними і супутниковими вимірюваннями в середині 1970-х. Площа цієї «дірки» склала 5 млн м2, й озону в стовпі повітря було на 30—50% менше від норми.
Було висловлено кілька припущень про причини руйнування озонового шару: запуск космічних кораблів, надзвукові літаки, значні масштаби виробництва фреонів. Згодом на підставі наукових досліджень зробили висновок, що основним чинником є фреони, які широко використовуються в холодильній техніці та в аерозольних балончиках.
Вже тоді вчені зрозуміли: щоб з атмосфери зникли озоноруйнівні речовини (ОРР) і проблема «озонових дір» на Землі була вирішена, знадобляться десятиліття, оскільки процеси розкладання ОРР відбуваються повільно: скажімо, термін життя в атмосфері холодоагенту R12, одного з найпоширеніших хлорфторвуглеців, — близько 100 років. Чекати остаточного підтвердження цієї теорії було дуже небезпечно, й усвідомлення цього спонукало міжнародне співтовариство до прийняття негайних заходів.
З 1985 року охорона озонового шару стала одним з важливих напрямків діяльності для багатьох країн світу. Пошуки консенсусу в рамках тривалих і важких переговорів та консультацій завершилися 16 вересня 1987-го, коли 36 країн підписали документ, який отримав назву «Монреальський протокол щодо речовин, які руйнують озоновий шар». Надалі до Монреальського протоколу були прийняті поправки і корективи, які розширили перелік контрольованих речовин, терміни припинення їх виробництва та споживання, а також заходи щодо обмеження експортно-імпортних операцій тощо.
Станом на 25 вересня 2013 року сторонами Монреальського протоколу є 197 країн. Генеральний секретар ООН у 1997—2006 роках Кофі Аннан зазначив, що, «можливо, єдиною дуже успішною міжнародною угодою можна вважати Монреальський протокол».
Монреальський протокол враховує технологічний та економічний рівні різних країн. Оскільки прийняття заходів щодо захисту озонового шару (насамперед — відмова від ОРР) вимагало багато часу і коштів, країнам була надана відстрочка. І все ж речовини з найбільшим озоноруйнівним потенціалом (ОРП) — хлорфторвуглеці (ХФВ) та галони (бромхладони) — практично повністю виведені з обігу.
Україна ратифікувала протокол Монреаля 20 вересня 1988-го. В результаті на нараді в Женеві був прийнятий план повернення країни в режим дотримання Монреальського протоколу. У його рамках Україна взяла на себе такі конкретні зобов’язання: скоротити споживання озоноруйнівних речовин (ОРР) до 86,9 тонни в 2013-у, 51,30 тонни — в 2014-у, 16,42 тонни — в 2015—2019 роках. Мета — повна відмова від них до 1 січня 2020 року, за винятком споживання, обмеженого обслуговуванням холодильного обладнання та обладнання для кондиціонування повітря, в період з 2020 по 2030 роки, як це передбачено в Монреальському протоколі.
Україна в Женеві також зобов’язалася впровадити свою систему ліцензування експорту та імпорту озоноруйнуючих речовин і систему квот на імпортні та експортні поставки та ввести її в експлуатацію.
У рамках повернення до режиму дотримання Монреальського протоколу Конвенції про захист озонового шару нинішнього року Україна обмежила імпорт озоноруйнівних речовин 86,9 тоннами. Відповідні поправки Кабінет Міністрів вніс постановою №480 до затвердженого у грудні 2012-го щорічного переліку товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та квотуванню. Згідно з новими правилами, ліцензії видаються на підставі підтвердження про наявність озоноруйнівних речовин та доцільність їх ввезення або вивезення, що надається Мінприроди. У разі встановлення Мінприроди відсутності ОРР у товарах, наведених у переліку, це підтверджується відповідним листом.
Крім того, Україна пообіцяла якомога швидше ввести в дію поступову заборону на імпорт обладнання, що містить або використовує в роботі озоноруйнівні речовини і здійснювати моніторинг його дії після введення, а також докладати зусиль для прийняття нового законодавства з метою здійснення ефективнішого контролю за ОРР.
Увесь цей час не припинялися спостереження за стратосферним озоном, які дозволили зробити висновок про дієвість вжитих заходів з охорони озонового шару. Мінімум концентрації був досягнутий в 1997 році, що цілком зрозуміло — гази з нижніх шарів атмосфери потрапляють у верхні її шари із кількарічною затримкою. Після 1997-го почало спостерігатися поступове зростання концентрації озону. При цьому максимум концентрації хлору в атмосфері був зафіксований у 1993-у, і за останні роки його вміст знизився на 15%. Спостереження із супутників Aura та Suomi NPP в 2013-у показали, що озонова діра над Антарктидою поступово затягується, повідомили фахівці NASA. Як відзначають учені, зменшення, хоч і повільні, спостерігалися впродовж останніх десяти років. Звісно, про відсутність ХФВ в атмосфері і повне відновлення озонового шару говорити ще рано. І все ж спостереження підтверджують: збереження озонового шару — завдання здійсненне за умови участі в його вирішенні всіх держав планети.
Вадим ВАЦЬКОВ,
державний інспектор
з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206