№ 97 (21465) субота 7 грудня 2013 року

Переглядів: 1067

День і ніч Віктора Януковича. Хто утопив ЄвроМайдан у крові

Тиждень тому Янукович міг ухвалити рішення, яке круто змінило би його долю. Якби в п’ятницю зранку він підписав Угоду про асоціацію, то зміг би повернутися додому тріумфатором, що ухвалив доленосне рішення для своєї країни та гарантував би собі місце в підручниках історії.

Він перекрив би весь негатив, що накопичувався навколо корупційних оборудок його родини. Він перезавантажив би стосунки із Заходом і гарантував би собі спокійний відхід на пенсію у 2015-у чи навіть у 2020 році. Він навіть отримав би певну легалізацію на Заході щодо ув’язнення політичних опонентів, адже питання про звільнення Юлії Тимошенко вже не стояло ультиматумом.

Але з примхливої дитини, яку Захід два роки намагався виховати перемовинами, Віктор Янукович за одну ніч перетворився на... деспота.

Переглядів: 961

Іван ФРАНКО. БЕРКУТ

З укритого гнізда в скалистій десь щілині
З тяжким він розмахом рвонувсь під хмари сині —
З таємних мов джерел гнівлива думка рветься,
Облетить світ, і аж о неба звід опреться,
І б’є важким крилом, де лиш сягнути зможе,
І зве: «Де правда та? Де ти, великий боже?
Всі зорі збігла я, атоми всі в природі
Перешукала скрізь, тебе ж спіткати годі».

Переглядів: 1030

Євромайдан

На силі кріпнем. І на Дусі!
А перед нами — та ж чужа орда.
Я плачу. Я радію. Я молюся.
Коли дивлюся нині на Майдан.
І знову серце, і душа — у русі!
Не боїмось ні беркутів, ні ран.
Я гріюсь. Я цвіту.
Горджуся!

Переглядів: 1015

Заради Бога, не мовчіть!

Лідер гурту «Океан Ельзи» звернувся з листом до молодих українців.

Звертаюся саме до Вас, хлопців і дівчат, приблизних ровесників нашої Незалежності. До молодих людей, чиє активне життя тільки починається. І буде пов’язане з цією країною. Більшість з Вас тут буде жити, працювати, створювати сім’ї, будувати своє майбутнє.

Звертаюся до Вас — до тих, кому зараз плюс-мінус 20—25. Саме до Вас іще й тому, що не зовсім упевнений, що старше покоління добре почує мене й до кінця зрозуміє. А от за Вас чомусь я впевнений!

Переглядів: 901

Аншлюс по-путінськи

Енерго-політичні контексти. Експрес-аналіз поточної ситуації в Україні та навколо. 5 грудня 2013 року

Щоденні українсько-російські контакти на рівні віце-прем’єрів є індикатором активності російської сторони із закріплення успіху кремлівської операції щодо зриву підписання угоди про асоціацію між ЄС та Україною.

Напередодні цієї події Центр «Номос» прогнозував ймовірність обговорення питань передавання Росії енергетичних активів. 4 грудня це питання з’явилося на порядку денному під час візиту віце-прем’єра Юрія Бойка до Москви.

Переглядів: 908

Хай щастя буде довгим!

Свято Катерини, яке відзначається сьогодні, 7 грудня, в Україні шанують як одне з найсвітліших — воно давно вийшло за рамки суто релігійного і стало загальнонародним. Адже це ім’я — як один з оберегів України. Не випадково найвідоміші українські письменники і поети часто використовували його у своїх творах.

Цього дня відзначає свій ювілей і наша Катя-Катруся — Катерина Анатоліївна Діордійчук. Доля поєднала її з «Чорноморкою» у молоді літа, відтоді й дотепер вона залишається вірною газеті. Які обов’язки не виконувала б, завжди робила і робить усе дбайливо, сумлін­но, відповідально. А ще вона — дуже товариська, добра і чуйна людина. Це немов про неї сказав поет: «Неначе лілія ти чиста і мов троянда ти прекрасна». До речі, ім’я Катерина з грецької означає чистоту і бездоганність.

Переглядів: 863

...А на озброєння міліції гроші є

Десь із середини серпня в Україні почалися проблеми з казначейськими розрахунками: частину платежів заморозили, частину здійснюють із великими відтермінуваннями, «найболючіші» (з електоральних міркувань для влади) — пенсії, зарплати бюджетникам, освітянам, медикам — виплачують з кількаденними затримками...

У державній казні, вочевидь, бракує (чи то пак, мабуть, просто нема) грошей. Поки закуповували за за­хмарними цінами «хюндаї», забезпечуючи роботою корейських ро­бітників та, відповідно, тамтешню казну податками, свої вагонобудівні й вагоноремонтні заводи вбивали і виводили на економічний маргінес, даючи цим фору, в тому числі (чи й насамперед) російським конкурентам. І так у кожній економічно-привабливій та бюджетно-прибутковій сферах. Як наслідок, незалежні експерти, економісти (як вітчизняні, так і закордонні) й навіть офі­ційна статистка говорять про складну економічну ситуацію України. Ті, хто сидить у найвищих владних кріслах, теж це підтверджують, гарячково шукаючи позик по всьому світові: то Євросоюзові виставляють 160-мільярдні претензії, то до Москви потай сюди-туди швендяють, то до Китаю летять, полишаючи країну, втягнуту їхніми ж маніпуляціями, у прірву громадянського протистояння...

Переглядів: 1072

Корупційний шашіль

Організація Transparency International, яка стежить за рівнем корумпованості у світі, оприлюднила свій щорічний рейтинг — Індекс сприйняття корупції в 2013 році, повідомив «Голос Америки».

У цьогорічному рейтингу Україна посіла 144-е місце — поряд з Нігерією, Папуа-Новою Гвінеєю, Іраном, Камеруном і Центрально-Африканською Республікою, набравши на три бали менше, ніж торік. І, як зазначають автори дослідження, у 2014-у Україна ризикує скотитися ще нижче. Основні причини — корумпований протекціонізм і злиття політичних та бізнес-інтересів.

Переглядів: 11499

Європейська політика Галицько-Волинської держави

Продовження. Початок у номері за  5 грудня.

У 980—990 роках київський князь Володимир Великий відвоював у поляків Галичину й Волинь і приєднав їх до своїх володінь. На Волині він заснував місто Володимир, яке згодом стало столицею цих земель. Міста Галичини і Волині були розташовані на стратегічно важливих торгових шляхах, що сприяло економічному розвитку цих земель. Одночасно із занепадом Києва на землях Галичини і Волині утворився новий центр Русі.

На Волині до влади прийшли Мстиславичі, які вели свій рід від Володимира Мономаха. У Галичині правили Ростиславичі, нащадки онука Ярослава Мудрого, — Василько, Володар і Рюрик. Після смерті братів син Володаря Володимирко (1124—1152) об’єднав Галицьку землю. Столицею князівства у 1141-у став Галич. Володимирко дав відсіч спробам польських та угорських феодалів захопити Галицьку землю, уклав союзні угоди з Візантією.

Переглядів: 928

«Зробити вічним те, що так швидко вмирає...»

Недавно сповнилося 130 років від дня народження видатного українського графіка, художника-кераміста, прозаїка, поета, педагога Михайла Жука (1883—1964). Цій події присвячена художньо-документальна виставка, яка відкрилася 3 грудня у залах Одеського літературного музею.

Михайлові Жуку — романтику й естету, постаті трагічній в історії вітчизняної культури — довелося жити в тоталітарну епоху, яка ламала долі, нівечила духовну природу, нівелювала індивідуума, знецінювала людське життя. Доступними засобами, «езоповою мовою», митець засуджував зло і творив модель нового, більш гуманного суспільства в своїх казках і флористичних, сецесійних та символістичних графічних візіях. На тлі політичних катаклізмів тієї епохи це був новий, прийнятніший для людини світ, який відповідав гармонійній душі та його культурній натурі.

Переглядів: 4576

Дерешеві пошуки на горі Синай

Цими днями до Одеси завітав найулюбленіший письменник сучасної молоді, культова особа — Любко Дереш — із презентацією своїх двох нових книжок: роману «Остання любов Асури Махараджа» (2013) та збірки оповідань «Миротворець» (2013). Нові дітища навіяні мандрівками Єгиптом та Індією. Презентація пройшла в Українському домі (вул. Катерининська, 77).

П’ять років, які Любко Дереш «взяв» у читачів задля творчої паузи (в 2008-у він повідомив про те, що тимчасово покидає літературу), не пройшли намарно. Письменник змінив не лише манеру письма, але й спробував себе у подружньому житті. «Приблизно п’ять років, які я взяв для паузи в писанні, я за­ймався різними речами, але не літературою: трішки драматургією, вивчав психологію в Київському приватному університеті, вів якісь передачі на телебаченні, працював редактором часопису. Багато мандрував, і, врешті-решт, ці мандрівки привели мене на гору Синай, де я одружився, закінчив роман, який довго не вдавалося закінчити, і благополучно розлучився. Але це не розчарувало мене в інституті сім’ї, навпаки: укріпило в думці, що «так тримати» і здійснити наступну спробу», — запевнив Дереш своїх шанувальників.

Переглядів: 1227

Планетарна проблема — планетарні й зусилля

Вміст озону в атмосфері незначний і становить за обсягом 0,004%. Він утворюється під дією електричних розрядів, синтезується з кисню під дією космічної УФ-радіації. В межах атмосфери підвищені концентрації озону утворюють озоновий шар, що має вирішальне значення для забезпечення життя на Землі. Озоновий екран послаблює «смертоносну» УФ-радіацію в шарі атмосфери між 40 і 15 км над земною поверхнею приблизно в 6500 разів. Руйнування озонового екрану на 50% збільшує в 10 разів УФ-радіацію, що впливає на зір людей і тварин та може чинити інший згубний вплив на живі організми. Зникнення озоносфери призвело б до непередбачуваних наслідків — різкого зростання кількості захворювань раку шкіри, знищення планктону в океані, мутацій рослинного і тваринного світу.

Вперше поява так званої озонової діри над Антарктидою була зафіксована наземними і супутниковими вимірюваннями в середині 1970-х. Площа цієї «дірки» склала 5 млн м2, й озону в стовпі повітря було на 30—50% менше від норми.

Переглядів: 867

Петриківський дивоцвіт полонив увесь світ

Після трьох років виставок по всьому світу, організованих дніпропетровською та центральною українською владою, петриківський розпис включили до списку ЮНЕСКО. Він став першим об’єктом з України, включеним до списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Таке важливе для України рішення було прийнято під час 8-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яке відбувається у Баку (Республіка Азербайджан). У її роботі взяли участь 600 експертів з 95 країн світу.

Переглядів: 910

«Веремій», що гартує вогнем

Гурт «Веремій» вперше завітає до Одеси з концертом у межах туру «Гартуючи вогнем».

Цього разу один з найвідоміших патріотичних гуртів України вирушив у музичні мандри здебільшого до тих міст, де раніше не доводилося презентувати свою творчість. Тож тепер й одесити матимуть змогу дізнатися, як звучить melodic-heavy-folk — стиль, у якому грає «Веремій». «Цей стиль складний, потужний і магнетичний. Наші твори — епічні полотна, вишиті складною музичною технікою, прикрашені звучанням флейти, скрипки й віолончелі. Міфологічні сюжети пісень сповнені символічними образами, героїчними мотивами, романтичними загадками», — зауважують про свій творчий напрямок самі музиканти «Веремію».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net