Переглядів: 1076

Програла не Україна — програла влада

«Вільнюський саміт привів до найгіршого з можливих результатів для Києва, — пише Сергій Сидоренко на www.kommersant.ua у статті «Запаморочення від провалу». — Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом не підпишуть ні сьогодні, ні в 2014 році. Такий головний підсумок переговорів, проведених у ніч з четверга на п’ятницю в рамках саміту Східного партнерства. Керівники ЄС втратили останні надії на компроміс з Віктором Януковичем: Ангела Меркель скасувала другий раунд переговорів з ним, запланований на ранок п’ятниці, а господар саміту, Даля Грібаускайте, публічно принизила українського гостя. У ЄС залишається лише надія на успіх після обрання нового президента України в 2015 році».

У четвер ввечері, ділиться враженнями автор, фон переговорів був складним. Шанси на підписання угоди між ЄС та Україною оцінювалися як мінімальні, при цьому європейські політики критикували Віктора Януковича, часом виходячи за рамки дипломатичного етикету.

«Тим не менше, ще вчора вдень, — зазначається у статті, опублікованій у п’ятницю вранці, — залишалася надія, що в переговорах на вищому рівні буде знайдено компроміс, який дозволить підписати угоду — якщо не у Вільнюсі, то в першій половині 2014 року, на черговому саміті Україна-ЄС. За ніч ці надії були знищені».

Розчарування європейців виявилося настільки великим, що литовська сторона наважилася на безпрецедентний демарш. Вночі на сайті президента Литви був опублікований відеоролик, знятий особистим оператором пані Грібаускайте, на якому чути, як Віктор Янукович відмовляється від підписання угоди. Публікація відео таких закритих бесід вважається неприйнятною. На 8.20 був запланований ще один раунд переговорів Віктора Януковича та Ангели Меркель у форматі тет-а-тет. Але німецький канцлер вирішила підтримати дипломатичний демарш пані Грібаускайте. Українську сторону було поінформовано, що зустріч не відбудеться.

За інформацією «Комерсанта», на церемонії Віктору Януковичу виділили крайнє місце у другому ряду, щоб він виявився якомога далі від лідерів ЄС. Навіть главу МЗС Білорусі (яку вважають останньою диктатурою Європи) Володимира Макеєва посадили ближче до центру зали. Подібного публічного ляпаса Україна отримувала на міжнародних заходах лише одного разу — на саміті НАТО у Празі в 2002 році: тоді глав держав розсадили за столом відповідно до французького алфа­віту, щоб Леонід Кучма виявився якнайдалі від президента США і прем’єра Великобританії.

Віктор Янукович, виступаючи на пленарному засіданні саміту у п’ятницю, все ж заявив: «Я підтвер­джую наміри України у найближчій перспективі підписати Угоду про асоціацію».

Та в Європи, схоже, інші наміри. Як пише Сергій Сидоренко, за неофіційною інформацією, у ЄС відкидають можливість досягнення компромісу з офіційним Києвом у наступному році. «В короткостроковій перспективі домовленості виключено... Підписання стане можливим лише після відходу Віктора Януковича й обрання нового президента», — цитує він одного з лідерів європейських держав, не розкриваючи імені.

Тим часом, поки господар Межигір’я продовжував наполягати, що Україна іде в Європу, але всі переговори мають відбуватися у тристоронньому форматі (бо як же це нам без суфлера з Москви якісь думки виголошувати?), суттєвий поступ у бік ЄС зробили Грузія, Молдова, Азербайджан і навіть Білорусь. Так, у четвер, Тбілісі і Кишинів парафували угоди про асоціацію з Євросоюзом та запевнили, що мають намір підписати остаточний варіант угоди у вересні наступного року. Баку підписав документ про лібералізацію візового режиму. А в п’ятницю стало відомо, що до переговорів про полегшення візового режиму приступають Європейський союз і Білорусь.

А тепер кілька думок про те, що сталося у Вільнюсі, та які наслідки воно матиме для офіційного Києва.

Даля Грібаускайте:
«Шлях в нікуди»

Президент Литви, у столиці якої відбувся саміт Східного партнерства, в інтерв’ю німецькій газеті Die Zeit висловила думку, що Україна повторює шлях Білорусі, відмовляючись від модернізації в обмін на російські гроші. Причиною розвороту у бік Москви стали запропоновані Росією кредити, в обмін на які не треба здійснювати реформи. «Але грошей просто так не дають. Конкурентоздатність України знижуватиметься, демократизація буде йти повільніше, залежність від Кремля ставатиме дедалі сильнішою. На Україну чекає майбутнє Білорусі», — спрогнозувала президент головуючої нині у Євросоюзі Литви. Дяля Грібаускайте нагадала, що свого часу Литва також мала справу з тиском з боку Росії, але не піддалася на нього.

А на підсумковій прес-конференції лідерка країни-господарки нинішнього саміту чітко окреслила часові рамки наступного шансу України: «Маємо надію, що до саміту в Ризі Україна ухвалить усі свої рішення, які будуть корисні їй самій». Зауважимо, саміт у Ризі відбудеться у 2015 році.

Герман ван Ромпей:
«Ми не можемо піддаватися на тиск Росії»

Президент Європейської Ради Герман ван Ромпей під час прес-конференції на саміті у Вільнюсі запевнив, що ЄС готовий і надалі допомагати Україні готуватися до підписання угоди з євроспільнотою та боротися проти тиску з боку Росії. «Ми не змогли підписати сьогодні угоду, але двері ще відкриті. Сьогодні підписання нема, бо воно відкладено. Ми сподіваємося, що рано чи пізно Україна буде готова підписати угоду, — наводить слова посадовця www.pravda.com.ua. — Ми продовжуємо діалог, щоб ми змогли працювати для виконання критеріїв, які має виконати Україна, ми готові допомагати і підтримати технічно у переговорах з міжнародними фінансовими організаціями... Ми продовжуємо йти поряд з Україною по дорозі до підписання угоди… Ми не можемо піддаватися на зовнішній тиск, зокрема від Росії».

Жозе Мануель Баррозу:
«Втручання третьої сторони — неприйнятне»

Президент Єврокомісії, відповідаючи на запитання журналістів у Вільнюсі, ще раз наголосив: «Тристоронні переговори для нас не прийнятні. Ми провели переговори і парафували угоду з Україною, і коли ти укладаєш двосторонні угоди, втручання третьої сторони є неприйнятним... Для двосторонньої угоди між ЄС і Україною не може бути тристороннього формату». На думку Баррозу, єдине питання, де можливі тристоронні консультації, — енергетичне.

Президент Єврокомісії назвав непідписання Угоди з ЄС болючим ударом для української економіки. За його словами, лише на податках на імпорт Україна могла заощадити півмільярда євро щороку, а український ВВП міг би зрости на 6%.

Арсеній Яценюк: «Наш план дій — це об’єднана боротьба до 2015 року, щоб новий президент України підписав Угоду з ЄС»

Голова політради ВО «Батьківщина» та однойменної парламентської фракції Арсеній Яценюк на прес-конференції у Вільнюсі в п’ятницю заявив: «Виграв Путін. Зрадив Янукович. Програла Україна і весь Західний світ... Можна сміливо сказати, що Янукович тепер може змінити прізвище на Лукашенко... Саме таким шляхом він хоче рухатися, і саме таке буде відбуватися в Україні».

За словами Арсенія Яценюка, опозиція боротиметься «парламентськими і непарламентськими методами... Зараз ми негайно вирушаємо до Києва. Нас чекають люди, і в нас є чіткий план дій. Наш план дій — це об’єднана боротьба до 2015 року з тією метою, щоб новий президент України підписав Угоду з ЄС».

Володимир Огризко:
«Програла не Україна — програла влада. Далі буде тільки Європа»

«Події останнього тижня засвідчили: суспільство остаточно змінилося. Найбільше хочеться подякувати за це молоді. Вона знову бере владу в свої руки. Це саме вона змусила політиків зрозуміти: в критичні моменти історії держави треба думати категоріями не партійних, а національних інтересів. Саме через це і нема тепер над Майданом партійних символів, але є державні, — цитує сайт www.pic.com.ua екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка. — Молоді треба подякувати і за те, що вона стала ядром демонстрації 24 листопада, що вона задала зовсім інший змістовний ряд — всім уже давно набридло, коли замість дій нам пропонують чергову порцію політичних фантазій. Майдан засвід­чив: саме тепер Україна підводить жирну риску під своїм постсовковим минулим. Навіть після провалу влади у Вільнюсі — назад дороги вже не буде. Програла не Україна — програла влада. Далі буде тільки Європа. Але суспіль­ству треба ще більше змінитися. Нам потрібна нова політична система, нам потрібні нові за своєю суттю політичні лідери. Переконаний, що вони з’являться уже дуже скоро і їх запропонує суспільству саме молодіжне середовище та громадянське суспільство. Якщо молодь здатна на самоорганізацію, вона буде здатною і на нове європейське лідерство».

А завершити цей короткий огляд думок хочу словами, виголошеними у четвер на Євромайдані у Києві координатором Народного комітету захисту України Дмитром Павличком:

«Вікторе Федоровичу, ви маєте звання президента України, здобуте в нечесній боротьбі, і до того часу, коли ви заявили про свій намір підписати Угоду про асоціацію України з Європейським Союзом, ви були не українським президентом, а руйнівником всього цінного, що наша держава здобула за правління Кравчука, Кучми і Ющенка.

Ви надали Росії право «тимчасового» керування частиною нашої території, чим безкарно порушили територіальну цілісність України, ви організували й підписали антиконституційний закон Колісніченка—Ківалова про другу державну мову, чим розкололи мовну єдність в управ­лінні нашою країною, підсилили москалізаторські тенденції у внутрішній політиці України. Ви продемонстрували зневагу до мови, котра є найважливішим державо­творчим чинником національної незалежності України.

Ви ні разу не виступили із закликом до державних чиновників на всій території та в усіх державо­творчих інституціях України опанувати мову народу, який століттями боровся за свою державність та гинув у боях з окупантами і в тюрмах, збудованих ними. Ви не дозволили собі сказати ні разу найсвятішої правди, що серед окупантів України найжорстокішими були московські царі та червоні московські кати. Ви — за духом не будівничий, а нищитель України, ви несете повну відповідальність за промосковську освіту, яку нашій молоді нав’язує ваш міністр Табачник.

Раптом, чую, ви стали на чолі євроінтеграційного, історично вмотивованого руху нашої нації до об’єд­нання з Європейським Союзом, до відновлення своєї давньої європейської ідентичності, до родини західних і центральних європейських вільних народів. Мисляча Україна засвітилася пошаною до вас, ладна забути ваші совкові поклони Кремлю. Але перший крок, яким ви обіцяли ступити на європейському шляху, ви перший не маєте сміливості зробити. Ви дали наказ прем’єрові Азарову зупинити процес підготовки до вашого підпису під угодою у Литві, ви самі собі заборонили те, що як президент України повинні вчинити у Вільнюсі, і наказати іншим українцям зробити в своїй праці і в мисленні своєму.

Ви начебто турбуєтеся за бідних українців, боїтеся великого безробіття, пов’язаного з нашим рухом до технологічно розвинутішої за нас Європи, але хто віддав російським промисловим магнатам стільки виробничих потужностей України, що тепер ми як держава не можемо зробити крок без їхнього дозволу?

Якби ви були патріотом України, то за гроші, нагромаджені в західних банках українськими олігархами та вашими синами, можна б рік утримувати мільйон бідних та безробітних українців. Ви ж добре знаєте, що Європейський Союз — це насамперед стрімкий розвиток добробуту, відсутність бідних у державі.

Ні, пане Янукович, ви не думаєте про бідних, а дбаєте насамперед про те, щоб, не дай Боже, не розлютився Путін на вашу суверенну поведінку, ви не можете позбавитися страху перед відновлювачем імперії...

Я вірю в Україну і молюсь,
Щоб їй до ніг
не бралась рабства грузь,
Я вірую, що вернеться вона
До свого слова, хліба і вина,
До європейських родичів своїх
З невольничих, скривавлених доріг,
З катівень, де вмирала і росла,
Прийде до свого храму і житла,
Як той владика, що з Сибіру в Рим
Скатованим прийшов, але святим!»

Підготувала
Ольга СІРА.
На знімку: Одеса. 28 листопада 2013 року. Євромайдан біля Дюка. У Вільнюсі вже тривав саміт. Надія все ще не згасла.
Фото Олега Владимирського.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net