За себе, за брата, за свата, або Облава на одеських «кнопкодавів»
Одеські депутати збираються влаштувати публічне викриття тих колег, які звикли голосувати не лише своїми картками, вже на найближчій сесії міськради. Про це стало відомо на засіданні «круглого столу» «Кнопкодавству — стоп!», зініційованому Одеською обласною організацією Комітету виборців України. Учасники розмови не тільки обговорили проблему «кнопкодавства» в міській раді, а й спробували виробити реальні механізми протидії цьому ганебному явищу, зокрема підписали меморандум.
«На сесії 4 грудня, ми будемо пильно спостерігати за тим, як депутати реєструються, беруть картки для голосування, як вони голосують. Будемо стежити, хто голосує картками депутатів, прізвищ яких нема в списку присутніх у сесійній залі. Якщо помітимо факти «кнопкодавства», будемо вставати зі своїх місць і голосно оголошувати про це», — пообіцяв депутат міськради Дмитро Співак. Підтримав його і голова фракції партії «Родина» в Одеській міськраді, юрист Олександр Казарновський: «Безперечно, порушення правила персонального голосування неприпустиме хоча б з однієї простої причини. На кожну сесію виноситься кілька, скажемо так, дуже спірних проектів рішень. Згадаймо, наприклад, нещодавній продаж акцій готелю «Пасаж». І їх протягують саме завдяки не персональному голосуванню. На наступній сесії таких питань, наскільки я знаю, буде чимало. І, враховуючи практику «кнопкодавства», я практично впевнений, що цей маневр знову пройде».
За словами депутатів, відповідальність за не персональне голосування частково лежить на секретареві міської ради, який особисто керує процесом реєстрації депутатів та видачі карток. Якщо раніше картку для голосування видавали тільки під особистий підпис кожного з депутатів, то зараз її перед початком сесії може забрати практично хто завгодно. Звісно, ситуацію можна виправити шляхом зміни регламенту Одеської міськради. Однак, по-перше, подібні зміни депутати, скоріш за все, провалять під час голосування (як це бувало і не раз). По-друге, навіть якщо такий проект буде затверджено, можуть початися спекуляції — невигідні рішення будуть зривати, звинувачуючи бодай одного учасника голосування в нечесності. Попри ризики і небажання більшості, у планах «Батьківщини» все ж внести зміни до регламенту, які дозволять викоренити можливість фальсифікації підсумків голосування. Причому депутати, які виступили з ініціативою про внесення таких змін, готові пропонувати такий проект рішення на кожну сесію, доки більшість не зрозуміє, що без цього не можна вважати рішення міськради легітимними.
Під час «круглого столу» лунали різні думки щодо подолання проблеми голосування «за себе, за брата і за свата». Зокрема, керівник обласної організації партії «УДАР» Андрій Юсов переконаний, що тут допоможе гласність. «З практикою не персонального голосування можна ефективно боротися. Для цього необхідна наявність хоча б групи депутатів, зацікавлених у недопущенні «кнопкодавства» і готових інформувати про це журналістів», — заявив він. На думку Олександра Казарновського, варто піти юридичним шляхом. Він впевнений: якщо буде створений прецедент із скасуванням хоча б одного рішення Одеської міськради, прийнятого при не персональному голосуванні депутатів, це істотно вплине на розв’язання проблеми. «Необхідно також запровадити відповідальність за не персональне голосування. Нехай навіть вона буде символічна, наприклад, розгляд подібних епізодів спеціальною комісією, але саме такими простими діями можна домогтися того, щоб «кнопкодавство» було зведене нанівець», — зауважив Олександр Остапенко, голова фракції «Фронту змін».
Представник Партії регіонів, яку зараз найчастіше і звинувачують у порушенні правил персонального голосування в одеській сесійній залі, Олег Етнарович також підтримав ініціативу проти «кнопкодавства». На його думку, однопартійці дуже відповідально ставляться до голосування і взагалі не допускають порушень. «Нагадаю, що 46 із 73 депутатів-«регіоналів» у міськраді були обрані на мажоритарних округах і несуть пряму відповідальність перед своїми виборцями. Вони не порушують правила, адже це може дуже позначиться на їхній репутації, на ставленні до них виборців», — зазначив він. Олег Етнарович також зауважив, що вигадувати нові форми боротьби з «кнопкодавством» не обов’язково, адже комісія міськради з моральності вже давно розробила методи боротьби з цим явищем. «Припустимо, іноді вони не спрацьовують. То потрібно робити так, щоб вже існуюча система працювала, а не створювати нові й нові правила», — додав депутат.
Наостанок присутні за «круглим столом» закликали депутатів, журналістів і всіх небайдужих на сесії 4 грудня ретельно стежити за «кнопкодавами» і робити все, аби їх дії не залишились непоміченими для широкого загалу. Всі вони підписали меморандум щодо протидії не персональному голосуванню. В документі депутати зобов’язалися голосувати тільки особисто і не передавати нікому своєї картки для голосування, а при виявленні фактів не персонального голосування під час сесій міської ради негайно публічно заявляти про них, вимагати від головуючого вилучення картки відсутнього депутата і проведення повторного голосування з відповідного питання порядку денного. Присутні депутати підписалися і під зобов’язанням забезпечити максимальне інформаційне висвітлення всіх фактів не персонального голосування; докласти максимум зусиль для внесення до регламенту міської ради відповідних змін, які зводили б до мінімуму можливості для не персонального голосування і забезпечити дотримання цих норм; будь-якими іншими законними способами протидіяти не персональному голосуванню під час сесій міської ради. Під останніми трьома пунктами підписалися також представники засобів масової інформації та громадських організацій.
Текст меморандуму відкритий для підписання депутатами, представниками ЗМІ та громадських організацій, тому кожен може приєднатися до руху проти «кнопкодавства».
Людмила ДОБРОВОЛЬСЬКА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206