Переглядів: 982

48 випадків щодня

1  грудня — Всесвітній  день  боротьби  зі  СНІДом

Найефективніша профілактика ВІЛ/СНІДУ — особиста відповідальність людини. Цій злободенній темі була присвячена прес-конференція головного лікаря Одеського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Станіслава Сервецького.

Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є сьогодні одним із найбільш актуальних і гострих у со­ціальній сфері. Сотні тисяч наших співвітчизників уражені вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Переважно це особи працездатного репродуктивного віку. Результатом системної багаторічної роботи у цій сфері з боку органів влади, громадськості та міжнародних організацій стали перші, статистично підтверджені, ознаки стабі­лізації епідемічної ситуації.

Нині, наголосив медик, простежується стійка позитивна тенденція зменшення частки нових випадків ВІЛ-інфекції серед молоді: кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб у віковій категорії 15—24 роки в 2012-у, порівняно з 2005-м, зменшилася майже на 41%.

Держава докладає всіх зусиль для залучення донорського фінансування, перш за все — грантів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, за рахунок якого сьогодні в Україні фінансуються усі профілактичні програми, соціальні послуги, а також частка лікувальних курсів і необхідних лабораторних дослі­джень. Однією з головних умов виділення коштів Глобальним фондом є забезпечення частки фінансування з боку уряду країни в обсязі не менше 40% від суми запиту. Об’єм фінансування з державного бюджету України за попередні роки становив лише 41%, і це з урахуванням обсягів державних виплат, що виділялися з місцевих бюджетів на утримання спеціалізованих за­кладів охорони здоров’я — центрів про­філактики і боротьби зі СНІДом.

Станіслав Сервецький стисло підсумував результати обласної програми протидії ВІЛ/СНІДу, яка тривала чотири роки (2009—2013). Тож, за його словами, сьогодні вперше за останні 20 років можна говорити про те, що епідемія ВІЛ-інфекції стабілізувалася. Цього, перш за все, вдалося досягти завдячуючи кількості протестованих на ВІЛ громадян (не менше 7% населення області за рік). Крім того, за останні чотири роки в 5,5 раза збільшилася кількість пацієнтів, які отримують антиретровірусну терапію (з 700 до 4 тисяч осіб). Особливо помітні результати одеських медиків щодо зменшення випадків передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Якщо в 2009-у цей показник складав 7,5%, то нині — менше 4%. Смертність від СНІДУ в області скоротилася вдвоє: з 12% до 6%. Вся профілактична робота була зосереджена довкруж посилення особистої відповідальності людей за власне здоров’я.

За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилося. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилася на 20%. Натомість в Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІДу — найвищий (серед дорослого населення він складає 1,1%). Щодня в Україні реєструється 48 випадків ВІЛ-інфікування. Зростає і кількість ВІЛ-інфікованих жінок. За оцінками експертів, до 2014-го загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України може сягнути 820 тисяч.

Станіслав Сервецький поінформував про схвалену урядом загальнодержавну цільову соціальну програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014—2018 роки. В її основі закладено зниження рівня захворюваності та смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом надання якісних і доступних медичних послуг, насамперед серед представників груп підвищеного ризику, а також послуг із лікування, догляду і підтримки людей, які живуть із ВІЛ. Передбачається, що виконання цієї програми дозволить значно зменшити кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед населення з поступовим унеможливленням інфікування; зменшити на 50% ризик інфікування ВІЛ медичних працівників під час надання медичної допомоги пацієнтам; зменшити на 50% кількість нових випадків інфікування серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ; зменшити до 1% інфікування внаслідок передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини; охопити 100% учнів і студентів програмами профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та формування здорового способу життя; забезпечити усіх ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я, медичною допомогою та соціальними послугами з догляду і підтримки; забезпечити доступ до безперервного лікування препаратами антиретро­вірусної терапії всіх хворих на ВІЛ-інфекцію, які цього потребують; зменшити на 50% смертність від туберкульозу серед хворих із поєднаною інфекцією ВІЛ/туберкульоз; залучити до постійної участі у програмах замісної підтримувальної терапії не менш як 35% споживачів опіоїдних ін’єкційних наркотиків, які цього потребують, а також до реабілітаційних програм; сформувати серед населення толерантне ставлення до людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ...

Цілі поставлені благородні. Що і як з них вдасться реалізувати? Хто і скільки заробить на чужій біді?

Слід зазначити, що днями в Одесі пройшов Європейський тиждень тестування на ВІЛ. За статистикою, майже половина носіїв ВІЛ-інфекції не знають про свій статус. Пізня ж діагностика призводить до того, що пацієнти пізніше отримують доступ до лікування, страждають від ускладнень і можуть передавати інфекцію іншим людям.

Упродовж оголошеного тижня в Одесі працювали пересувні мобільні лабораторії, в яких люди проходили анонімне тестування на ВІЛ, були відкритими двері всіх «кабінетів довіри», обласного та міського центрів протидії ВІЛ/СНІДУ. За попередніми даними, послугою скористалися більше 2 тисяч осіб. Працював також обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом, що на вулиці Хімічній, 5. Якщо є потреба — звертайтеся. Телефон для довідок: 738-41-88. Варто уточнити, що всі візити, як і обстеження та призначене за медичними показниками лікування, проводяться безоплатно й анонімно.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net