Андерс ОСЛУНД: Усі олігархи бояться «сім’ї Януковича»
Андерс Ослунд — шведський економіст, який захистив докторську в Оксфорді, уже двадцять років проживає в Вашингтоні. З 1994-го він працював дослідником в Фонді Карнегі. А в 2006-у Ослунд переїхав на іний бік Массачусетс Авеню — пішов з посади російських та євразійських програм Карнегі на посаду старшого наукового співробітника в Інституті Петерсона.
Андерс Ослунд — головний спеціаліст з української економіки в Америці. Підтвердження цьому — отримане ним запрошення дати оцінку на слуханнях у сенаті, що відбулися два тижні тому.
Крім усього іншого, в Ослунда є впливовий товариш — шведський міністр закордонних справ Карл Більдт, який ще у 1990 році захищав економіста від нападок місцевих політиків — після того, як Ослунд розкритикував уряд соціал-демократів за надмірні державні витрати і підтримку авторитарних режимів.
Очевидно, що одна з останніх характеристик Більда про ситуацію в сучасній Україні ґрунтується на оцінках Ослунда: «Ця країна не рухається ні на схід, ні на захід. Вона рухається вниз».
На зустріч з «Українською правдою» Андерс Ослунд приходить, переповнений новинами з Києва — він уважно стежив за стотисячним мітингом у столиці й навіть помітив зміну логотипу на нашому сайті. Що чекає Україну після зриву асоціації, ми спробували дізнатися в Андерса Ослунда.
— Пане Ослунд, скажіть, як ви оцінюєте вчинок українського керівництва зупинити європейську інтеграцію. Як це виглядає на Заході?
— Це виглядає погано. Я чекав, що Янукович приїде у Вільнюс без остаточного вирішення всіх питань, сподіваючись, що він зможе залишити Тимошенко у в’язниці й отримати підпис Євросоюзу під Угодою про асоціацію. Але зараз видно, що це він особисто не хоче підписувати угоду з ЄС. І проблема — не в Тимошенко, а в самому Януковичі і Росії.
— Може, Захід перегнув палицю стосовно Тимошенко? Янукович не захотів платити таку ціну за асоціацію?
— Це не питання Тимошенко, це питання принципу, що не можна тримати у в’язниці лідерів опозиції без законних на те причин. І що в таких реаліях було робити Заходу? Очевидно, якщо закрити очі на Тимошенко у в’язниці, то завтра і Кличко позбавили б права балотуватися через зміни податкового кодексу, і проти Яценюка порушили б якусь справу...
— Та з асоціацією чи без, уже зрозуміло, що Тимошенко все одно залишиться у в’язниці...
— Янукович хотів отримати політичний приз і нічого не робити. Урок, який підніс йому Євросоюз, полягає в тому, що виконання принципів важливе перед тим, як підписувати угоду. ЄС не наполягав на принципах, коли Греція увійшла до ЄС у 1980 році. І в результаті Греція ніколи не грала за правилами. Що відбулося у підсумку, знають всі.
Коли ЄС зрозумів, що помилився щодо Греції, він наполягав на принципах при вступі Іспанії та Португалії. І там вийшло набагато краще. Коли сформувалася зона «євро», Італії та Греції дозволили вступити туди без виконання належних умов — з очевидними наслідками.
ЄС має можливості впливати на поведінку партнера до підписання угоди — і в Європи залишається набагато менше важелів уже після підписання. Але, насправді, це програш Януковича, що він не зможе підписати асоціацію. І йому нема сенсу розраховувати на поблажки: ЄС і далі наполягатиме на виконанні умов — звільнення політичних лідерів та ухвалення закону про прокуратуру.
— Може, Янукович особисто якраз не надто засмутиться, отримавши політичну і матеріальну підтримку з Росії?
— Ми не знаємо, що він отримав. Але головне для Януковича сьогодні питання — як перемогти на виборах 2015 року. Зараз таких можливостей існує набагато менше. А після євромайдану демократія в Україні буде набагато сильнішою, ніж це здавалося ще тиждень тому.
А сам Янукович зараз у глухому куті. Дивно, як він цього сам не розуміє! Це — економічний глухий кут. Цифри жахливі. Україні потрібна девальвація гривні в наступному році. Причому якомога швидше.
— Наскільки глибока девальвація?
— Сказати сьогодні це неможливо. Глибина залежить від того, як і коли буде робитися девальвація.
— Який реальний курс гривні до долара?
— 9,5—10 гривень за долар. Але якщо девальвація відбуватиметься під тиском нових факторів — наприклад, труднощів України з погашенням держборгів, то знецінення може відбутися набагато швидше і безконтрольніше. У разі паніки глибина може сягати до 50 відсотків. Згадайте, як два роки тому в Білорусі девальвація становила 70 відсотків.
— Хіба Асоціація з ЄС могла вирішити для Януковича питання фінансової кризи, що насувається?
— Януковичу потрібно було займатися економічними проблемами. Але він вже три роки цього не робить. В України величезний платіжний дефіцит — 8 відсотків ВВП, удвічі більше, ніж повинно бути. І величезний дефіцит бюджету — 6 відсотків. Держборг — 40 відсотків ВВП, а сам ВВП знижується вже п’ять кварталів поспіль. Інвестиції також знижуються. Складно вигадати гіршу економічну політику, ніж та, яку веде Янукович в Україні!
— Може, Росія запропонувала Януковичу перекрити цей дефіцит?
— Подивіться, Лукашенко отримав величезні гроші з Росії два роки тому, йому виділили 20 мільярдів доларів, але зараз він їх витратив, і йому потрібні ще більші суми.
У Януковича схожа ситуація. Компанії, близькі до «сім’ї Януковича», скуповують державні та приватні підприємства за дуже низькими цінами. Чим гірша економіка в Україні, тим дешевше «сім’ї Януковича» купувати активи. Думаю, це його головна мета. Вона пояснює, чому він не заклопотаний виправленням ситуації в економіці України.
— Але якщо «сім’я Януковича» володітиме підприємствами у країні-банкруті, то вони нічого не коштуватимуть. Відтак, у нього має бути хоча б «шкурна» зацікавленість...
— Головне питання для Януковича: що станеться особисто з ним. Коли нарешті українські громадяни зрозуміють, що він нічого не робить для народу, а тільки для своєї «сім’ї»?
Головне для Януковича — захопити якомога більше українських підприємств. Держзакупівлі розподіляються серед друзів президента, а «відкат» може сягати половини суми контракту. В уряді домінують ставленики сина президента Олександра Януковича. Але при такій політиці неможливо мати європейські цінності!
Котирування на біржі в Україні з початку 2011 року знизилися на 70 відсотків. Це турбує Януковича? Ні, зовсім ні! Податковий кодекс заохочує трансфертні ціни, і великі корпорації показують збитки, тому що всі прибутки залишаються за кордоном, і податкова й міноритарні акціонери нічого не отримують.
Єдині підприємства, які ще котируються на ринку акцій — це сільськогосподарські компанії, що розміщувалися на біржі в Польщі, які не пов’язані з «сім’єю» та олігархами Януковича.
Все, що робить Янукович, — це тупикова економічна політика. Питання, коли український народ нарешті зрозуміє, що головне в житті — це не питання Заходу або Сходу, а нормальної економічної політики.
Всі українські олігархи сьогодні бояться «сім’ї Януковича»
— Що входить в список ваших рекомендацій Україні, крім девальвації курсу?
— МВФ твердить про це вже три-чотири роки: введіть більш гнучкий валютний курс, проведіть підвищення цін на газ, щоб не було величезного дефіциту «Нафтогазу», і скоротіть дефіцит українського бюджету.
Очевидно, чому Янукович не хоче цього робити, — йому це невигідно економічно. Хтось в Україні купує газ по 53 долари і продає по 450 доларів. Цей чийсь інтерес і захищає Янукович. А девальвація неприйнятна для нього, тому що вона непопулярна серед людей, які нібито відчують себе біднішими. Насправді, люди вже бідніші!
— Якщо Янукович піде на девальвацію або підвищення тарифів, він явно програє вибори. А це не входить в його плани...
— Якщо він не піде на девальвацію і підвищення тарифів, то відбудуться драматичніші процеси. Буде бурхлива фінансова криза. Така криза трапиться набагато пізніше, ніж очікується, але розвиватиметься вона набагато швидше, ніж можна передбачити. І чим пізніше вона почнеться, тим гірше вона протікатиме.
— Янукович шукав фінанси на Заході, але ніхто не обіцяв йому грошей. Чому?
— Звичайно, йому ніхто не дасть грошей — так само, як і Лукашенку нічого не дають. Янукович зараз дедалі більше схожий на Лукашенка — й економічно, і політично.
— Наскільки сильним був тиск Росії на Януковича?
— Це був явний тиск. Сергій Глазьєв в Ялті сказав, що Україна від вступу у Митний союз отримає 10 мільярдів доларів у рік за рахунок нижчих цін на газ.
Це типова політика Росії щодо Білорусі — дати 10 мільярдів привілеїв, щоб Білорусь залишилася в Митному союзі. Це дуже погана політика як для Росії, так і для Білорусі. Навіщо Янукович робить ту ж помилку, що і Лукашенко — це складно збагнути.
— Що реально Україні вигідніше — Митний чи Європейський союз? Ви можете пояснити з цифрами в руках?
— Все дуже очевидно. Європейський ринок у 10 разів більший від російського. І російський ринок досить закритий. Митний тариф там у середньому 10 відсотків, тоді як в України вже 5 відсотків. Це означає, що погані радянські підприємства в Україні ще трохи проживуть, але нових інвестицій буде набагато менше.
Інститут економічних досліджень та Київська школа економіки довели, що в разі підписання Україною асоціації, ВВП підвищується на 12 відсотків. Натомість ВВП знижується на 4 відсотки, якщо Україна вступить у Митний союз. При цьому, у випадку асоціації, експорт зросте на 46 відсотків.
— Але один з аргументів влади — українська продукція не затребувана на європейському ринку. Хіба вони не праві?
— Якби Україна підписала асоціацію, була б асиметрична лібералізація торгівлі. ЄС протягом півроку прибрав би 98 відсотків усіх тарифів. Тоді як Україна ще багато років могла б тримати певні тарифи. При цьому існує багато хороших підприємств в Україні, які можуть експортувати свою продукцію. Та головне інше — у випадку асоціації в Україну надійшло б більше іноземних інвестицій, адже інвестори тоді знали б, що їх підприємства отримають доступ на європейський ринок.
— Що вигідніше для олігархів? Для Ахметова і Фірташа, наприклад?
— Думаю, що всім вигідніша угода з Євросоюзом. Перша причина — тому, що всі олігархи бояться «сім’ї Януковича», яка може забрати їх підприємства. Друга причина — це протекціоністські атаки з Росії. Жоден експортер з України не почувається безпечно в Росії. І третє — в олігархів є шанс збільшити експорт в Європу.
Переваги на європейському ринку набагато більші. Якось, багато років тому, один з олігархів мені сказав: «У мене нема підприємств в Росії і є підприємства в Європі. Єдине, що у мене є в Росії, — це конкуренція».
— В чому сенс проекту «Митний союз», ви для себе зрозуміли?
— Для Путіна це просто неоімперіалістичний проект. Економічно це невигідно для всіх. Казахстан зараз незадоволений, Назарбаєв пішов у Митний союз, думаючи, що у Путіна нічого не вийде. Лукашенко це робить тільки для того, щоб отримати гроші від Путіна. Білорусь — кращий виробник радянських товарів, які поки ще можна продати в Росію. Але Україна вже не виробляє стільки радянських товарів.
Єдиним мотивом вступу в Митний союз для Януковича може бути отримання грошей. Але це буде набагато гірше для економіки України, ніж це спричинило наслідки для Білорусі.
— Ви вважаєте, відмова Януковича від асоціації — це перемога Путіна?
— Це Піррова перемога. Україна не вступить у Митний союз. Тоді Путін не захоче знижувати ціни на газ. І Азаров сказав, що наразі нема конкретних обіцянок від Росії щодо газу, є тільки обіцянка відновлення доступу до російського ринку.
Те, що зараз сталося, — це повернення до стартової точки, до розмови Януковича і Путіна в 2010 році. Вони сьогодні знову перебувають у Харкові квітня 2010 року, і не далі.
Сергій ЛЕЩЕНКО.
Джерело: www.pravda.com.ua.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206