Що за «населення» на одеських фасадах?
Вони — незчисленні мікро- і макрофігури людей та міфічних персонажів на фасадах будівель, вона — вчитель-краєзнавець одеської школи-інтернату № 2 Ніна Бондаренко, яка дослідила їх. 21 листопада в приміщені Всесвітнього клубу одеситів відбулася презентація книги ««Населення» одеських фасадів». Ємно і з яскравими ілюстраціями допитливим читачам розповіли цікаві, досі ніде не озвучені, історії про одеські будинки в деталях.
Нова книжка Ніни Бондаренко «Населення» одеських фасадів» у популярній формі розповідає про зображення людей й різних диковинних істот в екстер’єрах одеських будинків. Ті, хто з виданням уже познайомився, відзначили його своєчасність і затребуваність серед запитів нинішнього читача. «Цю книжку треба тримати в руках і ходити з нею одеськими вулицями, піднімаючи очі вгору. Дуже серйозна, глибока робота з вивчення зовнішнього вигляду будинків. Фасади руйнуються! Вони руйнувалися і в часи Пушкіна, Гоголя, і будуть руйнуватися ще років зо сто. Зафіксувати, залишити їх у пам’яті — це дуже важливо», — зазначив на презентації Євген Голубовський, віце-президент Всесвітнього клубу одеситів.
Робота Ніни Бондаренко й справді вражає. Близько 400 фотографій (а в чорновій роботі їх за тисячу), історія ліпного декору (розділено на п’ять частин: 1) маскарони, маски, барельєфи, горельєфи; 2) скульптури і герми; 3) сандрики; 4) окремо бюсти і барельєфи історичних персонажів; 5) мозаїка); історія архітектури Одеси та словник архітектурних термінів наприкінці.
Під час свого дослідження авторка навіть зверталася до Одеського та Харківського інститутів криміналістики. «Мені приглянувся портрет мушкетера на одному з будинків біля Нового ринку з боку вулиці Торгової. Він схожий рисами на відомого в Одесі архітектора Бернардацці. Я намагалася дістати підтвердження в Одеському інституті криміналістики, але з’ясувалося, що в нас таке не роблять. Написала в Харків, де аналогічний інститут вважається найкращим, але мені не відповіли. Хоча книга вже вийшла, я все ж таки це питання з’ясую. Поки що, це моя особиста думка, я зробила припущення, що цей мушкетер — на 95% Бернардацці», — розповіла Ніна Іванівна.
Окрім суто узагальнення й подання нікому не відомих фактів, книга про «населення» фасадів ставить купу завдань одеськими краєзнавцям. Треба з’ясувати авторство всіх оцих мікрожителів фасадів, хто їх створив. Треба детальніше дослідити орнаменти, і тоді коло архітектурних книг замкнеться, — одностайно дійшли висновку гості на презентації. Також озвучили думку про необхідність зобов’язати реставраційні фірми робити фотофіксацію будівель до реставрації, після оновлення, фіксувати будь-які зміни в будинку, навіть у тому, який мають зносити. Фотографії мають передавати в Одеський краєзнавчий музей. Лише так Одесу хоча б на 50% вдасться зберегти для нащадків.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206