Переглядів: 1156

У кожного в душі є свій Шевченко

Того дня у світлиці одеської гімназії № 9 чекали гостей. До зустрічі готувалися заздалегідь. І хоч не вперше в цій затишній і такій дуже українській кімнаті влаштовувалися гостини, та господарі — учні гімназії, викладачі української мови та літератури Любов Чернявська, Любов Клевець і бібліотекар Надія Чеснова помітно хвилювалися. На урочисте засідання літературної студії у рамках підготовки до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка до них мали завітати студенти й науковці філологічного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова. Старалися влаштувати не казенний захід, так би мовити, за протоколом, а щиру розмову — сповідь юних на тему «Шевченко в моєму житті». Як же поцінують її гості, що цікавого із життя, творчості Кобзаря додасться до їхніх знань після очікуваного спілкування?

Для представників філфаку видався той день теж не рядовим. Він збігся з днем народження відомого вченого, літературознавця, письменника, багаторічного декана факультету Івана Дузя, котрий дуже любив і цінував такі зустрічі з юними, прилучав їх до слова і мислі Тараса, був невтомним ентузіастом у творенні в університеті наукової Шевченкіани. До речі, поет Олександр Рисак сказав про Івана Михайловича: якби він нічого не робив, «лиш тільки про Шевченка нам глаголив», то височів би і тоді з-поміж юрби.

Від гостей гімназисти довідалися про численні різнопланові заходи з нагоди шевченківського ювілею, прийняли запрошення взяти участь в оголошених конкурсах громадянської поезії, лірики, публіцистики, авторської пісні. Почули про цікаву ініціативу творчої інтелігенції — встановити як президентську відзнаку для еліти нації ювілейну медаль з нагоди 200-річчя Великого Кобзаря. З цікавістю сприйняли презентацію книжки Любові Мулявко «Паростки батьківського саду» — про історію і непросту долю музею Т.Г. Шевченка в його рідному селі на Черкащині.

Що в дев’ятій гімназії шанують, люблять серцем і розумом відчувають духовну велич постаті національного генія, гостям було неважко переконатися. Хоча б і з того красномовного факту, що кожен учень тримав у руках свого «Кобзарика», вибрав у ньому найулюбленіший твір і як представив ті поетичні рядки! У багатьох присутніх набігали на очі сльози — так розчулено декламували діти Шевченкові вірші. У шестикласниці Валерії Шинкевич улюблений вірш «Мені тринадцятий минало». Вона прочитала його так тонко і проникливо, з таким самозабуттям, що перехоплювало подих.

І черговий шедевр — поема «Лілея» у виконанні Марії Ніжніченко. Світлих емоцій додавала юна танцівниця Вероніка Горяча, яка сама дібрала музику й талановито переклала слова поезії на зворушливу композицію танцю.

Вочевидь, це закономірність, що творчість Шевченка багатьох спонукає до творчості-відповіді. І ще приклад з гімназії. Одинадцятикласник Максим Пелехатий читає з «Кобзаря» свій улюблений вірш «Якби зу­стрілися ми знову». Декламував так виразно, з таким глибоким почуттям. І той біль, гіркий і водночас світлий смуток від невдалого останнього кохання Тараса до Ликери поглибила чарівна мелодія випускниці гімназії Інни Чабан. Дівчина сама виконувала цю пісню, водночас акомпануючи собі на скрипці.

«Проклюнулися» таланти дослідника, пошуковця і в семикласника Владислава Єрьоменка. Життя і творчість Т.Г. Шевченка захопили його з раннього дитинства. Він відстежує усі публікації, пов’язані з іменем поета. До світлиці Влади­слав приніс аж чотири «Кобзарі», один з яких — фототипія першого, виданого 1840 року, в якому було вміщено всього вісім творів. Зна­йшов його у дідовій бібліотеці. До речі, у гімназії виникла ідея зібрати до ювілею Шевченка 200 «Кобзарів», виданих у різний час, різними мовами, різним форматом й оформленням. Теж поштовх до цікавого пошуку.

Тісні рамки відведеного часу цієї зустрічі не дозволили висловитися усім бажаючим, додати якісь нові штрихи до життя і творчості поета. Тут з цікавістю сприймалася кожна нова для багатьох деталь. Скажімо, далеко не всі знають подробиці створення музею Шевченка у Києві, а також про доленосну зустріч з талановитим сучасником Сошенком. Дещо про це розповіла студентка Аліна Лозинська.

Зустріч вдалася, цікаво було всім. Тож закликала до подальшої плідної праці гімназії та університету кандидат філологічних наук, доцент Любов Ісаєнко. А ще вона урочисто вручила неодноразовій переможниці олімпіад з української мови і літератури одинадцятикласниці Альоні Докаленко абонемент на річну передплату «Чорноморських новин», а також подарувала гімназії свою книжку «Пам’ять і слова».

Перегорнуто чергову сторінку літопису незгасної шани і любові до Великого Кобзаря. Попереду їх ще дуже багато, і будуть вони, сподіваємося, такими ж насиченими, пізнавальними, патріотичними. Бо Шевченко вічний, як Україна, бо, як писав Павло Тичина, «нам треба голосу Тараса». Це конче потрібно сьогодні.

На покутті гімназії є така присвята Т.Г. Шевченку: «Він завжди сучасний і необхідний, як правда, добро, людяність, щирість, ніжність, мужність, братерство». І ще, як ніколи, дуже потрібно кожному, сповідаючись перед собою, відповісти на слова Кобзаря:

Нащо нас мати привела?
Чи для добра? Чи то для зла?
Нащо живем? Чого бажаєм?

Переконана, учні гімназії № 9 на шляху до глибокого пізнання і ви­значення цих відповідей.

Оксана ПОЛІЩУК.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net