Переглядів: 1066

Говори, читай, пиши українською

Започатковано курси з вивчення та удосконалення володіння українською мовою

Гуманітарна політика, що здійснюється в Україні протягом останніх років, викликає у громадян глибоку стурбованість. Вона дедалі більше нагадує окупаційні дії чужих українській державності сил.

Прийнятий Верховною Радою закон «Про засади державної мовної політики» суперечить Конституції України та Європейській хартії регіональних мов і мов меншин, провокує розкол українського суспільства, відтворює старі, ще царські й радянські, механізми русифікації України. Демагогічні гасла щодо захисту прав людини і прав національних меншин є лише прикриттям для насаджування Україні моделі «русского міра». На досягнення цієї мети спрямоване також послідовне намагання поруйнувати історичну пам’ять українців, нав’язуючи їй радянські або ж неоімперські стереотипи. З огляду на це, державна мова є об’єднувальним чинником, а її нівелювання — це шлях у нікуди, це реальна загроза повернення до імперії.

Нині Україна постала перед проблемою, яку як ци­вілізована європейська держава зобов’язана ефективно вирішити у найближчий час і залишити в минулому. Ганебним законом «Про засади державної мовної полі­тики», «виплеканим» у неглибоких ідейних надрах українофобськи налаштованих представників нинішньої влади, за неграмотно оформленою юридичною екві­лібристикою фактично задекларовано впровадження офіційної двомовності. Після введення у дію цього закону було розпочато процес цілеспрямованого та систематичного звуження функціонування української мови і поступового її витіснення з усіх сфер вжитку, що суперечить десятій статті Конституції, яка проголошує українську мову єдиною державною.

Певна річ, громадськість не може стояти осторонь і спостерігати, як цинічно плюндрують найвищу цінність національного духу — мову. Стратегію розвитку мовно-літературної освіти в Україні повинні визначати не антиукраїнські політики, а державники, які усвідомлюють, що неповторне обличчя нації формується під впливом рідного слова. Аби нарізно проголошені думки авторитетних для суспільства громадських діячів і патріотично налаштованих політиків, науковців та осві­тян не потонули в шумному багатоголоссі політичної демагогії, а злагодженим закликом долинули до українського суспільства, доцільно організувати широку мережу неформальних курсів з вивчення та поглиблення володіння українською мовою для тих українців, які щиро бажають, але дотепер не мали можливості та сприятливого мовного середовища, опанувати державну мову та послуговуватися нею як у суспільно-політичному, громадському житті, так і в повсякденні. Узгоджені дії академічних філологів, університетських педагогів та вчителів-словесників, громадськості, спрямовані на утвердження авторитету української мови, стануть запорукою якісних змін у мовній ситуації в Україні.

Тож, зважаючи на загрозливі тенденції у розвитку мовної ситуації в Україні, систематичне і послідовне звуження державного статусу української мови, брутальні дії антиукраїнських сил, спрямовані на те, щоб похитнути її авторитет через прийняття такого, що суперечить Конституції, закону «Про засади державної мовної політики» та інші заходи теперішньої влади, існує нагальна потреба консолідувати зусилля полі­тиків, громадськості, викладачів української мови і літератури, аби зупинити тотальний наступ на україн­ське слово та максимально пожвавити якісні перетворювальні процеси у мовно-літературній сфері, скеровані на збереження, популяризацію, розвиток та ви­вчення української мови і літератури як основоположних духовних підвалин національного буття.

Одним з дієвих механізмів є організація та проведення мовних курсів, що сприятимуть захисту державного статусу та утвердженню міжнародного авторитету української мови, формуванню фундаментальних принципів національного виховання для підготовки української молоді до активної творчої участі у розбудові національної духовної культури.

Основна мета таких курсів — підвищення загального рівня володіння державною мовою громадянами України з числа тих, які проживають у районах, де звужено сферу вживання української мови (найперше — Південь та Схід), й на цій основі утвердження державного статусу та міжнародного авторитету україн­ської мови, популяризація творів української літературної класики та сучасної літератури, формування головних принципів національного виховання для підготовки української молоді до активної творчої участі у розбудові національної духовної культури.

Програма для слухачів мовних курсів побудована з урахуванням цілей і завдань, які визначають загальний і професійно орієнтований рівні сформованості комунікативної компетенції слухачів, а також того, що склад викладачів і лекторів буде постійно змінюватися.

Слухачі курсів будуть орієнтуватись на володіння основними видами мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання, усне та писемне мовлення.

Завдання курсів: прищепити слухачам вміння і навички читати, писати і говорити українською мовою; допомогти освоїти необхідний лексичний мінімум для повсякденного спілкування; дати поняття про граматичну систему сучасної української літературної мови і основи її використання; ознайомити з деякими елементами терміносистем з різних сфер політики, економіки, охорони здоров’я, юриспруденції, культури; формувати у слухачів потяг до постійного поповнювання українського словникового запасу, вдосконалення власного мовлення українською.

Анастасія РОЗЛУЦЬКА,
керівник-координатор програми «Безкоштовні курси української мови», кандидат політичних наук.

 

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net